Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D 010 - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D 010 - topic 2018


4 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2018 - 09:52 PM

Buna seara!
La multi ani!
Va rog sa imi spuneti daca in cazul unei firme cu salariati trebuie depusa declaratia 010 pana pe 15 ianuarie 2018 pentru a modifica trecerea contributiilor sociale la salariat?
Am verificat pe www.mfinante.ro si vectorul fiscal este modificat in 02.01.2018, apare doar impozitul pe salarii, dar nu exista rubrica cu CAS salariat, CASS salariat si contributia asiguratorie pentru munca angajator, rubrici pe care le-am vazut in D 010 modificata cu aceste rubrici noi.
Alte modificari de transmis prin 010 nu am.
Multumesc!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 January 2018 - 01:02 AM

Potrivit ordinului 3725/2017 contributia asiguratorie se inscrie din oficiu de catre anaf, pana pe 15 ianuarie, la toti platitorii de salarii (adica cei care figurau cu impozit si contributii).

CAS si CASS salariat raman in vector, celelalte pozitii din vector dispar si ele din oficiu.

Deci nu trbuie sa depui 010 daca n-ai alte modificari de facut.




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 January 2018 - 09:50 AM

Pe mfinante.ro inca nu sunt operate corect modificarile din 2018.
Verificati vectorul fiscal din SPV, acolo apar obligatiile de plata in mod corect.



#4 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 10:51 AM

Multumesc pentru raspunsuri. Am aflat azi dimineata ca mai dureaza pana apare vectorul corect pe mfinante, cu noile obligatii.
Am vrut sa fiu sigura ca nu depun 010 deoarece luni e ultima zi.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2018 - 03:38 PM

Plătitorii de impozit pe profit în anul 2017, care la 31.12.2017 îndeplinesc condițiile pentru încadrarea în categoria microîntreprinderilor în anul 2018, depun declarația 010 pentru modificarea vectorului fiscal până la data de 31 martie 2018.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL