Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura PFA pentru ONG din UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Factura PFA pentru ONG din UE

factura pfa contabilitate ue ong tva servicii fara tva
5 replies to this topic

#1 anderline

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 January 2018 - 01:06 PM

Buna ziua,

Sunt PFA, neplatitor de TVA. Trebuie sa emit o factura pentru servicii (creare website, consultanta) catre un ONG neplatitor de TVA din Spania.

1. Trebuie sa completez o declaratie anume in prealabil?
2. Pot emite factura in lb spaniola si in EUR?
3. Ce date ale clientului trebuie sa trec pe factura?
Imi inchipui ca au ceva similar pentru CIF, dar ce trec la Nr. din Registrul Comertului?
4. Ce trec la "Valoarea TVA"?

Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13791 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2018 - 03:06 PM

1. NU, nu ai ce decl. sa depui, ambii parteneri NEfiind platitori de TVA.
Mai mult, ONG-ul din Anglia este persoana neimpozabila dpv al tva fiindca nu desfasoara activitati economice si atunci locul prestarii se considera a fi in UK cf. art. 278, alin.3) si exceptiei de la alin. 5) lit. h), pct. 3 ( h) (adica locul unde beneficiarul este stabilit, își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită, în cazul următoarelor servicii prestate către o persoană neimpozabilă: 3. serviciile furnizate pe cale electronică.)

2. Da, factura se poate emite in limba spaniola (sau orice limba oficiala a statelor membre), dar trebuie sa o emiti si in limba romana obligatoriu (evidenta contabila se tine in limba RO si in moneda nationala).
Fiind vb de un client din UE, moneda de emitere a facturii poate fi EUR, doar ca inreg. in conta se va face in lei la cursul zilei.
Baza de impozitare a sumelor facturate si incasate in EUR se va calcula in RON utilizand cursul de schimb BNR de la data incasarii.

3. Cere datele de identificare de la client (ale ONG-ului)

4. Emiti factura fara TVA, scrii "scutit cf Codul Fiscal Romania".

Alte pareri, va rog ? :smile:




#3 anderline

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 January 2018 - 09:24 PM

Multumesc pentru raspuns, Otilia!

O intrebare anexa, daca doresc ca plata sa se faca partial in avans (sa zicem 50%) cum procedez?

1) Emit o factura separata pe care precizez Produs: "AVANS Servicii" si suma la jumatate iar ulterior o a doua factura pe care precizez Produs: "Servicii (plata finala)" cu restul sumei?

sau

2) Pot sa precizez pe o singura factura ce contine suma totala, undeva la mentiuni - ca se va face in avans plata de XXX reprezentand 50% la o anumita data?

Nu sunt sigur in niciunul din cazuri, deoarece imi inchipui ca factura teoretic ar trebui emisa pentru un serviciu deja efectuat, nu?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13791 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2018 - 11:36 AM

Eu as face ca la firme, adica o factura de avans si la sfarsit o alta cu 2 randuri : primul rand va fi cu val totala, iar al 2-lea rand cu avansul in minus, astfel incat la sumele totale sa rezulte restul de plata. In acest fel e f clar pt toata lumea cum s-a procedat pe parcursul prestarii serviciului. Desigur ca daca ai si un ctr. de prestari servicii, atunci acesta trebuie sa cuprinda modalitatea de decontare si de facturare.

In contabilitatea PFA nu conteaza ca este avans sau lichidare, ele tot venituri sunt si se impoziteaza la fel, asa ca poti alege care varianta de facturare va convine mai mult - tie si partenerului tau de afaceri. Intreaba-l si pe el cum ar dori ...



#5 anderline

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 January 2018 - 02:13 PM

Multumesc pentru raspuns, Otilia!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13791 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2018 - 07:00 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Spor mare !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL