Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - topic 2018


90 replies to this topic

#41 moni70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 September 2018 - 04:41 PM

Se tin cursurile in Bucuresti?



#42 dani_leia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 September 2018 - 10:33 AM

Buna. Eu merg la cursuri in Bucuresti. Ieri am facut contabilitate publica la curs, se pare ca o sa avem o problema sau doua din cele publicate in ghid.




#43 Diana1234A

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 September 2018 - 02:34 PM

Multumim frumos de informatii, daca mai afli ceva nou pe la cursuri ne poti impartasi si noua te rog?

Exista cineva pe grup care da examenul de diferenta pentru acces la experti de la contabilit autorizati?



#44 Gabrielatrandafir

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 September 2018 - 02:57 PM

Da eu o sa dau pe data de 6 oct diferente la drept...dar nu stiu nimic inca decat ca se da scris
sper totusi sa se dea ca in anii trecuti 50% scris 50% grila.daca mai ai tu alte informatii le accept cu placere



#45 florentina0206

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 September 2018 - 09:38 AM

Buna. Stie cineva centrele de examinare? Eu sunt din Ialomița și inca nu se stie daca se da la Bucuresti sau Constanța . In legatura cu problemele din contabilitatea bugetară, avem voie cu planul de conturi? Mi se pare greu sa retin conturile.



#46 Beatrix Zsu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 September 2018 - 03:49 PM

Buna la toti!
Din pacate in filiala din Targu Mures nu se tin cursuri de pregatire...
Din cauza jobului nu am posibilitatea sa ma deplasez la Brasov sau Cluj, asadar cei care mergeti la cursuri, v-as ruga sa ne impartasiti si noua din ce va pregatiti si ce mai aflati.
Sport la invatat! :blink:



#47 moni70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 22 September 2018 - 07:48 AM

Buna
Anul trecut erau filmate cursurile din Bucuresti. Anul acesta am solicitat lectura online dar nu am primit nici un raspuns. Chiar va rog frumos cine are posibilitate sa fie prezent la cursuri sa ne dea cateva repere despre materia parcursa. Multumesc anticipat.



#48 dani_leia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 September 2018 - 06:49 AM

Buna dimineata. La primul curs de fiscalitate am facut impozitul pe profit, impozitul pe venitul microintreprinderii si impozite si taxe locale. Vor fi sigur probleme din imp. profit, poate si micro. Ieri a facut impozit pe venitul persoanelor fizice, la salarii a spus ca vom avea in enunt deducerea. La TVA a insistat pe faptul generator si pe exigibilitate. Pot fi pb de genul celor de la exemplul 116, 117 (pag 555). A trecut prin impozit nerezidenti, repede prin accize. La partea cu stingerea obligatiilor fiscale, sa stim ordinea, calcul penalitati si accesorii (pb 176, 177, 178) - atentie la numaratul zilelor, se va incepe din data de 26 si se ia in calcul si ziua platii. Pe scurt, ce am inteles eu: pb din imp profit, micro si TVA sigur. Dar sa nu neglijam nimic.



#49 Mirela ret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 September 2018 - 08:47 AM

Multumim!

La cursul de contabilitate, s-a pus accent pe ceva anume? sau nu s-a desfasurat inca? Scuze ca sunt insistenta, dar mi se pare enorm de multa materie.



#50 Beatrix Zsu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 September 2018 - 09:02 AM

Multumim de informatii! :rolleyes:

Din contabilitate intr-adevar materia este foarte multa, dar fata de anul trecut, s-au scos anul asta minim 100 de pagini...
Asteptam cu nerabdare vesti si din conta! :wacko:



#51 dani_leia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 September 2018 - 12:57 PM

La conta a spus ca nu se dau ias 1 si ias 8, putin probabil ias 41, accentul a fost pus pe stocuri, imobilizari, deprecierea activelor, ias 7, ifrs 5, atentie la reevaluarea mij fixe. Din omfp la fel stocuri, imobilizari, capitaluri proprii. Mai avem 2 cursuri de conta.
La evaluare pb din ghid, scrisa formula la problema la examen, nu rezolvarea direct. de stiut indicatorii de ex 76-92, ( situatia neta, solduri intermediare de gestiune. atasez si cursul la evaluare, cam ce am facut la curs va fi si la examen.



#52 Mirela ret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 September 2018 - 02:06 PM

Multumim tare mult pentru ajutor!...la noi in provincie , e greu cu cursurile...adica nu se fac decat in centrele mari. Ne este de mare ajutor orice indicatie.



#53 Diana1234A

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 September 2018 - 03:46 PM

Buna ziua,

Multumim mult de informatii, unde pot gasi si eu cursurile atasate?



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2018 - 05:38 PM

NU putea atasa fiindca nu avea postate minim 10 mesaje. I-am modificat (artificial) nr. postarilor la 11, sper sa poata acum.



#55 florentina0206

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 September 2018 - 05:49 PM

Multumim mult!



#56 florentina0206

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 September 2018 - 10:21 PM

Problema 15 (pag 442)
de la fiscalitate este gresit rezolvată în determinarea rezervei deductibile . Nu au scazut cheltuielile din venituri. Corect este 39000×5% = 1950.
La alte probleme ati mai gasit greseli?



#57 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 27 September 2018 - 01:19 PM

Dani_leia,te rog poti atasa din nou cursul sau cursurile la evaluare si daca se poate ce cursuri mai ai,....multumim ptr. ajutor.



#58 dani_leia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 September 2018 - 11:51 AM

Atasez acum evaluarea. Incerc sa fac foto la Curs de conta IFRS, nu am scanner, sa vedem ce reusesc cu telefonul.



#59 alina.daniella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 September 2018 - 12:34 PM

Buna, nici la Brasov nu s-au tinut cursuri. Asteptam mai multe informatii de la cei care au participat despre modul de abordare a problemelor teoretice. Am cautat subiectele din anii trecuti dar fara succes. Vom avea voie cu planul de conturi? Multumesc



#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2018 - 02:10 PM

Vezi postareadani_leia, la 28 September 2018 - 11:51 AM, a spus:

Atasez acum evaluarea.

Nu a mers. Dupa ce alegi fisierul, da click si pe "Ataseaza..", altfel nu se ataseaza.
Poate sunt prea mari ... ?!

Daca tot nu merge, trimite-le pe mail-ul meu si le atasez eu. Ti-am trimis PM cu adresa de mail personala fiindca acolo primesc fisierele fara probleme.

Multumim mult ! :wub:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL