Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare venit PFA din afara (COD CAEN 5821) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare venit PFA din afara (COD CAEN 5821)


3 replies to this topic

#1 SilentPS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 January 2018 - 11:59 PM

Buna seara,
Am si eu un PFA cu activitatea principala 5821 (Activități de editare a jocurilor de calculator). Am sediul in Romania, dar primesc banii de la diferite firme din afara, firme care imi si vand jocurile pe care le fac. Nu dau bon, nu fac factura.. nimic. Asa ca...ce formular trebuie sa depun? Este posibil ca impozitul sa fie de 0% (ca in cazul unui offshore)?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2018 - 12:14 AM

uite aici niste raspunsuri date de ANAF la spete similare cu a ta (venituri obtinute din strainatate).
NU, impozitul nu este automat zero ... si nu are nicio legatura cu offshore.

https://static.anaf....20_mai_2015.pdf

Sesiune online - ANAF :

Intrebare : Sunt persoană fizică şi de câţiva ani am venituri din străinătate câştigate din publicitate online (încadrate la categoria Comercial). Încă din 2010 depun anual declaraţia 201 şi am plătit impozit la toţi banii câştigaţi, fără a completa câmpul Pierdere Fiscală. Pentru a obţine acest profit însă, achit lunar nişte facturi (găzduire, domenii etc.). întrebarea mea este dacă pot trece suma facturilor plătite în anul respectiv la Pierdere fiscală, pentru a nu plăti impozit la toţi banii câştigaţi. Dacă acest lucru e posibil, trebuie sa ataşez toate aceste facturi la depunerea declaraţiei 201?

Raspuns : Dacă veniturile obţinute sunt pentru activitatea desfăşurată în România, acestea nu reprezintă venit din străinătate. Pentru aceste venituri trebuie depus formularul 200 "Declaratie privind veniturile realizate din România", iar sumele aferente facturilor se înscriu în formular la rândul 2 "cheltuieli deductibile", fără a se anexa declaraţiei.
........................................................................................................................

Intrebare : Vă rog să-mi spuneţi ce declaraţie trebuie depusă în situaţia realizării unor venituri din străinătate, venituri realizate în baza unui contract de arbitraj/curtaj şi civil.

Raspuns : Dacă veniturile sunt pentru activitatea desfăşurată de dumneavoastră în România, iar plătitorul este din străinătate, pentru aceste venituri trebuie depus formularul 200 Declaraţie privind veniturile realizate din România. Dacă activitatea se desfăşoară în strainatate, aveţi obligaţia să depuneţi declaraţia 201. Pentru veniturile obţinute din străinătate de natura celor obţinute din România se aplică acelaşi tratament fiscal.




#3 SilentPS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2018 - 12:16 AM

Am inteles. Multumesc mult pentru ajutorul acordat! O seara frumoasa sa aveti! :D



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2018 - 12:17 AM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL