Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Salariul de baza minim brut pe tara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Salariul de baza minim brut pe tara

14 replies to this topic

#1 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 30 January 2018 - 10:03 AM

Fraza din hotararea de guvern pentru aprobarea salariului minim brut pe tara:
" Art.1 Incepand cu 01.01.2018, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 1900lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166.666 ore in medie, pe luna in anul 2018, reprezentand 11,40 lei pe ora."

Poate fi aceasta interpretata in modul in care salariul de baza minim este proportional numarul de zile din luna?

Eu consider ca fraza trebuie citita ca : "...salariul de baza minim brut pe tara ... se stabileste la 1900lei lunar ... in anul 2018.
Am unele divergente cu unii din colegi care considera ca salariul minim ar trebui calculat lunar, in functie de numarul de zile din luna:
salariul minim garantat=1900/(166.666/8)*nrzileinluna

va rog opinia dvs.
Mircea



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2018 - 10:52 AM

Exista contracte cu plata lunara (salariul pe luna) - astea sunt majoritate- si mai exista contracte cu plata pe ora si/sau in acord.

Banuiesc ca voi nu aveti contractul intocmit cu plata pe ora.




#3 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 30 January 2018 - 12:23 PM

M.Gabi, multumesc!
Mircea



#4 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 30 January 2018 - 02:44 PM

Vezi postareamgabi, la 30 January 2018 - 10:52 AM, a spus:

Exista contracte cu plata lunara (salariul pe luna) - astea sunt majoritate- si mai exista contracte cu plata pe ora si/sau in acord.

Banuiesc ca voi nu aveti contractul intocmit cu plata pe ora.
Corect, aceasta a fost una din problemele intalnite si de mine. In mod normal salariile se calculeaza in regie adica salarul se imparte la nr.de ore din luna si se inmulteste cu nr.de zile lucrate (deci tariful pe ora se va schimba in functie de nr. ore din luna). Varianta aceasta o au majoritate firmelor.
Exista insa si firme ca lucreaza cu salarul pe ora sau in "acord global" (tariful este fix adica salarul se imparte la nr.de ore medie pe an de ex. 166,666, si este fix pt. acel an). Nu este un acord in adevaratul sens al cuvantului ci mai degraba acord proportional cu nr.de zile (ore) lucratoare din luna.
Desi poate parea gresit acest mod de lucru are totusi o logica corecta si anume daca esti o firma de productie intr-o luna cu mai multe ore lucrate poti produce mai mult deci si vinzi mai mult si poti sa dai si salarii mai mari. Daca luna este mai scurta si salariile sunt proportional mai mici.
Dar acest lucru poate duce si la o problema legala. Intr-o luna scurta (sub 166.666 ore) salarul luat de cineva incadrat la salarul minim este mai mic decat salarul garantat (garantat pt 166,666 ore :biggrin: ) . Dar per global an salarul incasat mediu va fi egal cu salarul minim. Apare si neconcordanta cu Revisal in care este raportat salar lunar de 1900 de ex. dar in lunile scurte angajatul ia mai putin.
Oricum raspunsul lui Gabi este OK. Al meu este doar o atentionare pentru cei care au modul de lucru cu tarif orar.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 30 January 2018 - 02:46 PM




#5 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 30 January 2018 - 03:15 PM

Multumesc domnule Dinu!



#6 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 31 January 2018 - 09:45 AM

Pentru cei angajati in aceasta forma de acord global si platiti la ora, poate apare problema ca baza de calcul pentru contributii sa fie mai mica decat salariul minim garantat.
Ce facem in cazul asta?
Pana acum, angajatorul platea la nivelul salariului minim, dar acum, contributiile fiind in sarcina angajatului, acesta va resimti serios lunile scurte la calculul salariului desi nicaieri nu am vazut ce se face daca baza de calcul este mai mica decat minimul pe economie. Pare ca s-a considerat ca acest caz nu poate sa existe!...

Cu respect, Mircea



#7 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 31 January 2018 - 01:37 PM

Din pacate ca de obicei pierde angajatul (in ian 2018 la un salar in "acord" de 1900 brutul este 1824 si va lua un net de1094 fata de 1118 cat ar fi calculul la brutul de 1824).
In OUG 79 se specifica ca CAS si CASS se vor calcula la salarul minim chiar daca brutul este sub acesta (Vezi la Calcul salarii 2018) daca nu sunt exceptii (de obicei cei care lucreaza in acord nu prea sunt exceptii adica pensionari limita de varsta, elevi, angajati si in alta parte sa faca cumul de salarii pina la nivel sal.minim etc)
Acest tip de calcul nu a fost luat in considerare nici unde (nici in Revisal si nici in alte legi ce reglementeaza salariile), desi inca o data repet este o forma de plata logica (in luna in care produci sau vinzi mai mult ai mai multi bani pentru salarii in lunile mai scurte mai putini. Este evident ca intr-un an intreg cheltuielile cu salariile sunt identice indiferent de modul de calcul la fel si salariile angajatilor, minus cei care au brutul sub 1900 in lunile scurte).
Raspuns final : pierde angajatul !

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 31 January 2018 - 01:38 PM




#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 January 2018 - 01:58 PM

Asa este, este o problema (mai multe de fapt!) plata cu salariu pe ora la angajatii cu minim!

in realitate ITM-ul va face scandal daca brutul de baza scade sub minim in lunile mici, ei de obicei nu accepta ideea cu salariul minim calculat la ora (desi in lege exista aceasta varianta).
La ei nu exista decat brut lunar, nu se complica si nu-i intereseaza ca exista in lege doua tipuri de salariu minim.

Si se ajunge la discutii lungi pe care este bine sa le eviti si sa treci la calcul lunar in loc de orar.



#9 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 31 January 2018 - 02:42 PM

Va multumesc!
Mircea



#10 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 08 June 2018 - 12:58 PM

Este o altă întrebare:
Există venituri de natură salarială plătite de angajator care nu intră în comparația cu salariul minim lunar pe economie? (Indemnizații, sporuri...)



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 June 2018 - 03:04 PM

1. In CIM nu poti trece un salariu de incadrare (de baza) mai mic decat minimul.
2. Restul sporurilor/tichetelor/etc se adauga, deci daca ai sporuri vei depasi minimul obligatoriu (raportat la perioada lucrata).



#12 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 12 June 2018 - 08:54 AM

Multumesc, Gabi!
Inteleg Gabi, ca in suma veniturilor din luna pe care o calculez pentru a vedea daca a realizat
sau nu minimul pe economie nu introduc sporurile (lucru in conditii peiculoase, de noapte...) ! Dar premiile? In functie de suma astfel calculata, noi ii adaugam diferenta pana la minimul pe economie.

Multumesc, mircea



#13 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 June 2018 - 06:24 PM

Nu cred ca este corect. Nu poti sa dai un salar negociat mai mic decat cel minim si cu prima sa ajungi la el. Prima este prima iar salarul este salar. Prima poti sa o compari cu un spor nepermanent (gen cel de noapte de ex.) si poti sa o acorzi sau nu pe cand salarul minim trebuie acordat tot timpul.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2018 - 04:07 PM

Vezi postareaDinu George, la 13 June 2018 - 06:24 PM, a spus:

Nu poti sa dai un salar negociat mai mic decat cel minim si cu prima sa ajungi la el. Prima este prima iar salarul este salar.

Sustin acest punct de vedere ! :smile:



#15 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 15 June 2018 - 06:49 AM

Am intalnit practica asta, cu oferirea de prime pentru a avea lumea acelasi salariu net anterior trecerii contributiilor la angajat, dar aia e cu totul altceva, si mi s-a parut ok, pana au vazut ca lucrurile raman asa, si si-au facut acte aditionale mai tarziu (eu personal am facut aditionale direct).

Dar asta cu salariul minim brut, este altceva, este salariul de incadrare care nu poate fi mai mic de 1.900 lei pe CIM (raportat la norma de lucru, normal).

Dar din ce-am citit mai sus, vad ca Mirceaxx inca practica acordul global, plata la ora, etc. Dar din pacate, ITM-ul si Revisalul stie doar ore pe zi/saptamana, un lucru constant, care duce la o distributie egala la finalul lunii.

Nu venitul brut trebuie facut sa fie 1900 lei, prin bonusuri de noapte/weekend/sarbatori legale/prime/etc, ci salariul de baza brut trebuie sa fie cel garantat. Eu cred ca aici este diferenta si unde trebuie sa fie obligativitatea.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL