Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
preluare situatii cu facturi eronate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


preluare situatii cu facturi eronate

3 replies to this topic

#1 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 12 July 2005 - 06:56 PM

am putin timp de cind sunt in firma si am preluat actele contabile. la preluarea soldurilor din balanta de verificare am obs niste greseli destul de mari si anume: am furnizori care apar ca platiti de doua ori, furnizori care au sold si nu ar trebui. si un client care se apare ca a platit mai mult decit i s-a facturat ceea ce nu e adevarat. ce fac? ca am erori in balanta si mai vine si bilantul?
le las ca atare si ma bsolv de orice raspundere sau........?



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 12 July 2005 - 07:12 PM

diaconu alina a spus:

am putin timp de cind sunt in firma si am preluat actele contabile. la preluarea soldurilor din balanta de verificare am obs niste greseli destul de mari si anume: am furnizori care apar ca platiti de doua ori, furnizori care au sold si nu ar trebui. si un client care se apare ca a platit mai mult decit i s-a facturat ceea ce nu e adevarat. ce fac? ca am erori in balanta si mai vine si bilantul?
le las ca atare si ma bsolv de orice raspundere sau........?

Ar fi bine sa-l convingi pe Administrator sa dea repejor o decizie de inventariere. In cadrul operatiunii de inventariere procedezi la confirmari de solduri cu clientii si furnizorii si cauti de unde provin diferentele.
Ai dreptate cu bilantul, dar nu ai ce face impotriva trecerii timpului. Totul e sa nu lasi sa treaca si mai mult. Macar la bilantul de final de an sa fie in ordine.




#3 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 12 July 2005 - 08:03 PM

mersi. insa nu cred ca administratorul va semna asa ceva. eu am sa fac un pv prin care voi stipula fiecare eroare si scriu ca nu raspnd de ce s-a facut in urma si il pun sa semneze si pe el. sper sa vrea asa



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 12 July 2005 - 10:28 PM

Daca nu vrea sa lamureasca problemele din contabilitate e cam ciudat. Ca administrator raspunde primul de gestionarea patrimoniului.

In ce te priveste pe tine, oricum nu raspunzi pentru ce s-a intamplat inaintea ta, dar iti va fi greu sa lucrezi cu situatii denaturate, asa ca lumina trebuie sa faci atat cat poti.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL