Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva depasire cheltuieli sociale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

tva depasire cheltuieli sociale

3 replies to this topic

#1 MarcelaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 February 2018 - 06:18 PM

la o societate s-au depasit cheltuielile cu transportul la si de la locul de munca peste limita de 5% la calculul impozitului pe profit ,la aceasta depsire ar trebui sa fac si ajustare de tva?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 12898 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2018 - 12:47 PM

Da, se ajusteaza (dupa parerea mea ...), la fel ca la toate cheltuielile cu deductibilitate limitata.
Constituie prestare de servicii cu plata si se colecteaza taxa, daca TVA aferenta serviciilor respective este deductibila (a fost dedusa) total sau partial. Se considera ca prestarea de servicii cu plata are loc în ultima zi lucratoare a perioadei fiscale in care a fost depasit plafonul.

Autofactura va contine baza impozabila a depasirilor de plafon si TVA colectata aferenta si se va include in decontul de TVA intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a inregistrat cheltuielile sociale si a depasit plafonul. Termenul de autofacturare este cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei.

De asemenea, decontarea transportului la si de la locul de munca trebuie sa fie prevazuta in contractul de munca pentru a nu reprezenta avantaj de natura salariala.

NC : 6458.neded = 4427

Alte pareri, va rog ?




#3 MarcelaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 05 February 2018 - 02:35 PM

nefiind avantaje de natura salariala fiind prinse in CIM nu s-ar mai ajusta TVA ?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 12898 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2018 - 03:04 PM

Ba da, doar ca cheltuiala sociala este deductibila in limita celor 5% si nu este impozabila ca un salariu.

ART. 25 - Cheltuieli
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
b) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 5%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii. Intră sub incidența acestei limite următoarele:
4. alte cheltuieli cu caracter social efectuate în baza contractului colectiv de muncă sau a unui regulament intern;
Norme metodologice
15. (1) Cheltuielile efectuate în baza contractului colectiv de muncă, ce intră sub incidența prevederilor art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal, sunt cheltuielile de natură socială stabilite în cadrul contractelor colective de muncă la nivel național, de ramură, grup de unități și unități, altele decât cele menționate în mod expres în cadrul art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal.

Pana aici, s-ar zice ca doar in CCM sau in RI trebuie trecut acest transport, insa art. de mai jos se refera la contractul de munca in general, nu doar la CCM. De aici si parerea ca transportul acesta trebuie mentionat si in CIM.

ART. 76 - Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor
.................
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru naștere, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, veniturile reprezentând cadouri în bani și/sau în natură, inclusiv tichete cadou, oferite salariaților, cât și cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.

ART. 142 - Venituri din salarii și venituri asimilate salariilor care nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale
Nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale următoarele:
...........
b) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru naștere, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, veniturile reprezentând cadouri în bani și/sau în natură oferite salariaților, cele oferite pentru copiii minori ai acestora, inclusiv tichetele cadou, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, precum și contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, acordate de angajator pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.

Posibil sa fie o scapare de exprimare a legiuitorului, aceasta generalizare - lipseste cuvantului "individual", insa nici cuvantul "colectiv" nu mai este mentionat ca mai sus. De aceea consider ca exista riscul reconsiderarii cheltuielii ca fiind una de natura salariala.
Asta-i Romanica ... ei nu se exprima pe cat de clar ar trebui, iar noi ne dam cu presupusul si devenim exagerat de prudenti ca sa n-o incasam arbritar ... nu asta ar fi vreo garantie ca nu se va intampla totusi ... :sad:






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL
Privacy Policy RO | Termeni si conditii