Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D394 - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D394 - topic 2018


7 replies to this topic

#1 mariamarinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:contabilitate, resurse umane, bijuterii handmade

Postat 23 January 2018 - 06:11 PM

Buna ziua,
la o firma cu ob. activitate tamplarie PVC care vinde catre persoane fizice cu factura + bon fiscal, ce trebuie declarat in 394?
Facturile catre fiecare persoana fizica sau nr. bonuri fiscale din casa de marcat?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1280 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2018 - 08:38 PM

Ce-ar fi sa faceti un minim de efort si sa cititi ceea ce s-a scris/raspuns deja ???
Mai sus, la postul #10 am raspuns deja la intrebare!

Vezi postareamgabi, la 18 January 2017 - 07:08 PM, a spus:


In rubricile cu AMEF se declara (la gramada) :
i1 - incasari lunare prin intermediul aparatelor de marcat electronice fiscale cu exceptia celor pt care s-au emis facturi. Se vor declara inclusiv incasarile prin intermediul bonurilor fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate, indiferent daca au/nu au inscris codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului ( se va defalca numarul AMEF pentru fiecare luna in parte).

Deci, la sectiunea de case de marcat/bonuri treci nr.de bonuri si suma doar daca ai bonuri fara factura (in cazul tau se pare ca ai 0) iar la sectiunea de facturi treci toate facturile/toti clientii (indiferent de tipul clientului).




#3 conta_18

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 July 2018 - 04:55 PM

Buna ziua

Acordarea de dividende trebuie declarata in D394? Am mai avut situatia de a acorda dividende in 2016 si atunci stiu ca nu le-au declarat si in D394. Atunci oricum a fost momentul in care s-a introdus noua forma a declaratiei si era o forma mai simplificata decat cea actuala. Acum insa nu stiu daca se declara ca si contracte.

Multumesc



#4 conta_18

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 July 2018 - 08:23 PM

Probabil trebuie sa fac urmatoarea precizare: incepand cu acest an, dividendele se opereaza in Saga prin modulul de intrari, folosindu-se tipul de factura "contracte". Din aceasta cauza, odata cu generarea declaratiei 394, operatiunile de acordare de dividende se preiau in D394 ca si contracte. Eu stiam ca dividendele se declara prin D205, nu si prin D394. Aceasta este de fapt nelamurirea mea.

Multumesc.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14039 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2018 - 02:40 PM

cel mai simplu e sa citesti niste materiale ANAF !

https://static.anaf....d_D394_2016.pdf

GHID DE COMPLETARE A DECLARAȚIEI INFORMATIVE

Completarea și depunerea declarației

Declarația se completează și se depune de către:
a) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art. 316 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal, pentru livrările de bunuri/prestările de servicii taxabile în România pentru care persoana obligată la plata taxei este furnizorul/prestatorul conform art. 307 alin. (1) sau (7) din Codul fiscal sau beneficiarul conform art. 331 din Codul fiscal.
Declarația se depune pentru orice operațiune taxabilă în România pentru care, conform titlului VII din Codul fiscal, este emisă o factură, inclusiv pentru avansuri, precum și pentru operațiunile la care se aplică sistemul TVA la încasare.
Declarația trebuie să conțină facturile care au fost emise în perioada de raportare, inclusiv cele care au înscrisă mențiunea "taxare inversă" sau "TVA la încasare", indiferent de data la care intervine exigibilitatea TVA.
De asemenea, în declarație se înscriu, pentru livrările de bunuri/prestările de servicii taxabile în România, următoarele informații: - baza impozabilă și TVA aferente facturilor emise prin autofacturare conform lit. I pct. 2 din anexa nr. 1 la ordin; - valoarea totală a bonurilor fiscale, inclusiv facturile simplificate și bonurile fiscale care îndeplinesc condițiile unei facturi simplificate conform prevederilor art. 319 alin. (12), (13) și (21) din Codul fiscal, indiferent dacă au/nu au înscris codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului; -valoarea totală a documentelor emise pentru livrări de bunuri/prestări de servicii pentru care nu există obligația emiterii unei facturi și nici a bonului fiscal.

b) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art. 316 din Codul fiscal, care realizează achiziții de bunuri sau servicii taxabile pentru care locul livrării/prestării este în România conform art. 275, respectiv 278 din Codul fiscal, inclusiv achizițiile pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin.(2), (3), (5) și (6) și art. 331 din Co dul fiscal, indiferent de data la care intervine exigibilitatea taxei.

_____________________________________________________________________________

https://static.anaf....a_394_28iun.htm

Cine declară?
Exclusiv persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România.

Ce se declară?
· toate operaţiunile impozabile cu cota de 9% sau 19%, realizate pe teritoriul naţional, cu alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, pentru care au fost emise facturi, inclusiv facturile emise pentru avansuri;

· inclusiv operaţiuni cu TVA nedeductibil (ex. cheltuieli de protocol);

· în cazul vânzărilor cu amănuntul în care înregistrarea în contabilitate se face pe baza raportului zilnic, dacă au fost emise şi facturi pentru o parte din tranzacţii, aceste facturi vor trebui cuprinse în declaraţie.


Ce nu se declară?

· livrările/achiziţiile pentru care s-a emis bon fiscal dar nu s-a emis factura

· operaţiunile cu persoane neînregistrate în scopuri de TVA în România

· facturile emise prin autofacturare

· operaţiunile pentru care se aplică taxarea inversă


Cum se declară?

· declaraţia se completează cumulat pe coduri de înregistrare în scopuri de TVA ale partenerilor de tranzacţii, indiferent dacă au fost realizate, cu acelaşi partener, operaţiuni impozabile cu 9% şi operaţiuni impozabile cu 19% (baza impozabilă şi, respectiv, TVA aferent se cumulează pentru toate operaţiunile);

· în cazul în care, după depunerea declaraţiei, persoana impozabilă constată existenţa unor omisiuni în datele declarate sau în cazul în care una sau mai multe facturi sunt emise în cursul unui semestru dar sunt primite de beneficiarul tranzacţiei după data depunerii declaraţiei, persoana impozabilă trebuie să depună o nouă declaraţie corect completată care înlocuieşte declaraţia informativă depusă iniţial.





#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1280 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 July 2018 - 09:49 PM

Otilia, este mai grav decat spui tu ... nici macar nu era nevoie sa citesti materiale diverse, este de neconceput sa confunzi dividendele cu "livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul Romaniei" !!! :blink:

Cum poate cineva sa se intrebe daca dividendele sunt livrari?
Ca sa nu mai vorbim ca D394 este informativa si nu fiscala (nu se declara taxe/contributii/impozite, etc.)



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14039 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2018 - 12:13 PM

A venit cu precizari in postul 4. Zice ca programul Saga este derutant la aspectul asta si adevarul e ca, la cate aberatii au tot aparut prin legislatie de-a lungul anilor, te poti astepta la orice ...
Probabil ca-i si mai la inceput de cariera ... dar daca citea instructiunile se lamurea imediat.



#8 Daniel - Mircea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Excel, baze de date

Postat 30 July 2018 - 08:43 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 20 July 2018 - 12:13 PM, a spus:

A venit cu precizari in postul 4. Zice ca programul Saga este derutant la aspectul asta si adevarul e ca, la cate aberatii au tot aparut prin legislatie de-a lungul anilor, te poti astepta la orice ...
Probabil ca-i si mai la inceput de cariera ... dar daca citea instructiunile se lamurea imediat.
Din pacate, facilitatile unor programe de contabilitate conduc la astfel de aberatii. Nu imi propun sa critic Saga, este un program apreciat de catre multi utilizatori, dar aud din ce in ce mai des formulari de genul: "nu pot sa inregistrez in acest mod pentru ca nu ma lasa Saga", ceea ce mi se pare inacceptabil. Nu software-ul ci contabilul care inregistreaza operatiunile in contabilitate trebuie sa detina controlul. Programul poate sa includa, optional, sabloane pentru automatizarea introducerii unor operatiuni dar trebuie sa fie la latitudinea contabilului daca le accepta sau nu. In plus, fara a fi o problema a programului, diversele facilitati incluse in program conduc la o deprofesionalizare a contabililor care se bazeaza doar pe ceea ce le ofera software-ul si nu mai depun efort sa fie la curent cu actualizarea legislatiei. Rezultatul: intrebari de genul celei de mai sus.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL