Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Drepturi de autor ... din strainatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Drepturi de autor ... din strainatate

27 replies to this topic

#21 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 February 2018 - 01:05 PM

@Marisha
Te rugăm să nu mai citezi mesajele la care vrei să răspunzi. E deranjant dacă mesajul e foarte lung și daca nu are legătură cu răspunsul. Folosește butonul RĂSPUNS NOU!



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2018 - 02:35 PM

Vezi postareaMarisha, la 19 February 2018 - 12:51 PM, a spus:

Multumim pentru lamuriri. Unde ar trebui sa depun o asemenea cerere ? La Registratura la Anaful de care apartin ?

aici : https://www.anaf.ro/asistpublic/

ai mai intrebat asta si la alt topic, nu e permisa postarea repetata a unui mesaj cu acelasi continut - te rog sa citesti regulamentul.




#23 Marisha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2018 - 11:25 AM

Multumesc pentru raspuns Otilia si imi cer scuze pentru dubla postare.

Eu m-am gandit ca daca tot sunt atatea topicuri deschise, sa vada raspunsul la o asemenea intrebarea si cei care urmaresc numai unul dintre topicuri (poate m-am gandit gresit atunci).



#24 Lorem Ipsum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 February 2018 - 04:51 PM

A, si inca ceva. Ar trebui sa-mi fac un cont separat pentru PFA? Sau pot sa incasez si sa fac plati din vechiul meu cont bancar? Am vreo obligatie in sensul acesta? Pentru PayPal probabil este mai bine sa-mi fac un cont business cu datele PFA, dar nu stiu daca mai are rost sa-mi deschid inca un cont si aici in Romania, special pentru PFA.

De ce ar fi neaparat sa ai cont distinct pentru PFA? Legea te obliga? Sau e mai simplu de tinut evidenta din ceva motiv pe care nu il cunosc eu? (Scuze ca tot insist cu lucruri care probabil sunt banale pentru cei de-ai casei)

Si multumesc pentru recomandare! :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 February 2018 - 05:13 PM




#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2018 - 05:08 PM

Tu- PF simpla si tu - PFA sunteti, dpv juridic si fiscal, 2 entitati diferite. De aceea, lucrurile nu trebuie amestecate. :smile:
Din cate stiu, legea nu prevede obligatia existentei unui cont bancar pe PFA, dar in contul utilizat de PF in scop personal pot exista si venituri/cheltuieli care nu sunt aferente activitatii profesionale. Prin urmare, pt. o mai buna evidenta/ selectie si pt a elimina orice alte interpretari din partea Fiscului, e de preferat un cont bancar separat pt PFA. In plus, extrasul de cont lunar care este document justificativ pentru contabilitatea PFA si trebuie pastrat timp de cel putin 5 ani. De asemenea, veniturile din dobanzile la soldul lunar trebuie impozitate, iar eventualele popriri aferente PFA nu vor bloca contul personal, ci numai pe cel al PFA.



#26 Lorem Ipsum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 February 2018 - 09:50 AM

Am inteles, mai fac un cont in cazul asta. Multumesc mult pentru sprijin!



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2018 - 01:32 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Succes !



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2018 - 02:02 PM

S-a schimbat legislatia iar, deci am deschis topic nou ca sa nu fie nicio confuzie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL