Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata catre IBAN gresit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata catre IBAN gresit

2 replies to this topic

#1 Stars

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 February 2018 - 07:16 PM

Buna ziua,

As vrea sa ma ajutati cu urmatorul caz:

Am un contract de vinzare cumparare cu o companie, in baza caruia am vindut un produs. Desi in contract este trecut corect IBAN-ul companiei, la emiterea facturii cabinetul de contabilitate a emis-o din greseala cu ibanul meu personal.

Compania beneficiara a virat banii conform IBAN-ului trecut pe factura, bani pe cae i-am incasat evident in contul meu personal. Am facut imediat transferul (ambele conturi sint la aceeasi banca) catre contul firmei, la detaliile tranzactiei specificind la detalii “Incasare firma x, plata produs y CF contract nr.....

Dupa, am platit imediat din contul firmei furnizorul de la care am achizitionat produsul.

Acum as vrea sa stiu daca ar putea fi ceva probleme legate de faptul ca am facut eu aceasta corectie prin transferul din contul personal in cel al firmei.

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2018 - 11:16 AM

NU, nu cred, mai ales ca se poate dovedi usor ca a fost o eroare de incasare/ de IBAN si ca suma nu reprezinta un venit dintr-o activitate comerciala pt care - tu, personal - nu ai autorizatie.
Consider ca ai "reparat-o" f bine, nu-ti face griji. :smile:




#3 Stars

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 February 2018 - 03:03 PM

Multumesc pentru raspuns!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL