Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
crestere salariu brut,obtinere fluturas - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

crestere salariu brut,obtinere fluturas

2 replies to this topic

#1 Pasca Ioan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 February 2018 - 12:57 PM

Buna ziua!Am si eu o problema legata de salariul mamei mele.
Ea este angajata la primarie ca si asistent social,iar si se pare ca nu primeste fluturas salariu.In decembrie a primit o hatarare scrisa de la primarie in care salariul brut s-a marit cu 25%,de la 1900 la 2251.
Ciudat este ca salariul net a crescut de la 1300 la 1301,7 lei.
Avand in vedere situatia actuala din primarii in care exista posibilitatea ca dupa maririle salariale sa intre in incapacitate de plata,parintii mei se tem ca nu vor primi salariul in cazuri extreme.As dori sa stiu ce demers legal ar putea urma pentru a obliga primaria sa ii dea fluturasul lunar si daca cresterea de salariu este corecta.Multumesc



#2 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 11 February 2018 - 01:51 PM

Pentru 2017 la 1900 ar trebui sa fie netul 1356 (poate diferii datorita deducerilor) In 2018( in aceleasi conditii) la 2251 netul ar fi 1357. Cresterea este corecta. De ce ia 1300 in loc de 1350 nu stiu. Poate mai are ceva retineri (dar fara fluturas nu poti sa sti).
Partea legala cu fluturasul nu stiu acum unde este prevazut (poate o sa-ti raspunda alt coleg) dar din cate stiu angajatorul este obligat sa-i dea angajatului fluturasul din care sa rezulte ce si cum i se retine. Presupun ca reclamatia la ITM ajuta, DAR de obicei angajatorului nu-i plac reclamatiile (mai ales dupa care mai ia si amenzi).
Cum am scris partea de calcul este corecta, partea cu fluturasul este o parere.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2018 - 06:33 PM

In ceea ce priveste fluturasul de salariu, legislatia nu prevede nimic in mod expres referitor la acesta, daaaar CF art. 139 din Codul muncii,
(1) Salariatul are, în principal, următoarele drepturi:
...........
h)dreptul la informare şi consultare;
..........
n) alte drepturi prevăzute de lege sau de contractele colective de muncă aplicabile.

CF. art. 40
(2) Angajatorului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:
h) să elibereze, la cerere, toate documentele care atestă calitatea de salariat a solicitantului;

Asadar, salariatul are dreptul sa stie (sa fie informat) cum i s-a calculat salariu ! El poate cere (iar angajatorul este obligat sa ii elibereze) un document informativ in care apare acest calcul, documentul fiind chiar asa-numitul fluturas de salariu.
Prin urmare, fluturasul de salariu se elibereaza obligatoriu la cererea salariatului sau in mod implicit daca acest lucru este prevazut in contractul de munca (individual/colectiv), sau in RI - in lipsa unui CCM.

Parerea mea ... :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL