Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Obligatii financiare PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Obligatii financiare PFA


1 reply to this topic

#1 kl_jander

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2018 - 12:09 PM

Buna ziua,

Am 2 intrebari pentru dumneavoastra, daca ma puteti ajuta va rog.

Situatia mea este urmatoarea: sunt PFA cu norma de venit (6202) si un contract de consultanta cu o firma din USA. Venitul incasat anual este de aproximativ 350000 RON. Intrebarile sunt:

1) Am obligatia de a ma inregistra ca platitor de TVA? Facturez in principiu doar pentru USA, dar mai exista "scapari" si mai facturez 3-4000 euro poate o data pe an pentru cineva din Suedia, de exemplu. Am tot studiat problema si din ce am vazut in Codul Fiscal reiese ca facturile pentru USA nu fac subiectul unei declaratii si obligatii de plata a TVA din moment ce sunt "export de servicii" (informatice; nu-mi aduc exact aminte denumirea).

2) Pot functiona in continuare ca PFA cu norma de venit, sau trebuie sa trec la sistem real? Din ce am citit trecerea ar fi necesara la 100.000 euro incasati, si nu e cazul (inca).

Multumesc,
Alexandru Diaconu



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 12899 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2018 - 04:12 PM

1. In analiza TVA trebuie sa ai in vedere 2 aspecte :
- baza de calcul a plafonului, a carui depasire te face platitor de TVA
- inreg. ca platitor de TVA indiferent de plafon (inreg. speciala)

Sa incepem cu plafonul :
Daca ai depasit cifra de afaceri de 220.000 (actualmente, dar se va majora la 300.000 cat de curand - legea e la Presedinte in promulgare) trebuie sa te inreg. ca platitor de tva, avand in vedere art. 310 (2) din CF.
(2) Cifra de afaceri care servește drept referință pentru aplicarea alin. (1) este constituită din valoarea totală, exclusiv taxa în situația persoanelor impozabile care solicită scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA, a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii efectuate de persoana impozabilă în cursul unui an calendaristic, taxabile sau, după caz, care ar fi taxabile dacă nu ar fi desfășurate de o mică întreprindere, a operațiunilor rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi deductibilă, în cazul în care aceste operațiuni ar fi fost realizate în România conform art. 297 alin. (4) lit. b), a operațiunilor scutite cu drept de deducere și, dacă nu sunt accesorii activității principale, a operațiunilor scutite fără drept de deducere prevăzute la art. 292 alin. (2) lit. a), b), e) și f). Prin excepție, nu se cuprind în cifra de afaceri prevăzută la alin. (1), dacă sunt accesorii activității principale, livrările de active fixe corporale, astfel cum sunt definite la art. 266 alin. (1) pct. 3, și livrările de active necorporale, efectuate de persoana impozabilă.

art. 297, alin. (4), lit b) operațiuni rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi deductibilă, în cazul în care aceste operațiuni ar fi fost realizate în România;

Problema inreg. in scopuri de tva se pune si in fct. de client (adica unde se considera a fi locul prestarii dpv al tva), astfel :
- daca clientul din Suedia (din UE) NU este platitor de TVA, atunci nu ai obligatia inreg. in scopuri de tva cat timp nu ai depasit CA de 220.000 lei.
- daca clientul din Suedia este platitor de tva (cu cod valid de tva), trebuie sa te inreg. ca platitor de TVA pt prestarile intracomunitare. Vei utiliza codul de TVA doar pentru tranzactiile cu firme din UE, nu şi pentru cele interne sau cele din afara UE. Inregistrarea speciala in scopuri de TVA nu confera persoanei impozabile (adica tie ca PFA) calitatea de persoana inregistrata normal in scopuri de TVA, pentru a deduce si colecta TVA in interiorul tarii.
- pt. serviciile prestate catre companii din afara UE, nu există obligatia inregistrarii in scopuri de TVA cat timp nu depasesti plafonul.
_________________________________________________________________

2. cat priveste trecerea la sistemul real, inca nu ai depasit plafonul de 100.000 euro, calculat la cursul BNR din 31.12.2017.
____________________________________________________________________

Alte pareri, va rog ? :smile:

Eu nu sunt mare specialista in TVA si de aceea va rog sa ne acordati un pic de asistenta in continuare !! :blush: As vrea sa fiu sigura ca am interpretat bine prevederile legale, ca am furnizat un pdv corect. Oameni buni, pe mine ma "omoara" legislatia TVA, inainte de aderare era mult mai simplu ! Acum sunt f multe variante, exceptii ... combinatii ... trebuie analizate multe aspecte pt o singura speta. Mi se pare f stufoasa si greoaie legislatia acestei taxe ! Pfuuu ... :blush2:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL
Privacy Policy RO | Termeni si conditii