Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie auto din UE pe PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Achizitie auto din UE pe PFA


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 alexgr86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 March 2018 - 08:15 AM

Buna ziua,

Sunt interesat sa achizitionez din UE o masina SH (peste 6000km, peste 6 luni vechime) de la o persoana juridica.
Am un PFA la norma de venit neplatitor de TVA.
Inteleg ca exista posibilitatea obtinerii unui numar de TVA intracomunitar.
Obtinand acest cod de TVA, va rog sa imi spuneti daca in momentul importului este necesar sa platesc TVA-ul in tara, sau compania vanzatoare imi emite factura fara TVA, iar eu inmatriculez masina fara plata, avand in vedere ca este second hand (similar cu achizitia facuta pe o firma platitoare de TVA unde nu se mai achita nimic in Romania).

Multumesc anticipat pentru raspuns.


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL