Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Drepturi de autor din strainatate - Actualizare !! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Drepturi de autor din strainatate - Actualizare !!

cota forfetara
38 replies to this topic

#21 Aurelian92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 April 2018 - 07:33 AM

Am inteles :) Va multumesc foarte frumos pt raspunsuri si va doresc un weekend cat mai placut!



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2018 - 10:54 AM

Multumim !
Si tie, un W-E frumos. :smile:




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2018 - 02:07 PM

Sesiune online 25.04.2018

I : mai este necesar ca D212 sa fie completata in cazul in care D201 pentru 2017 a fost deja depusa la data de 9.02.2018 ?

R : În situaţia în care aţi depus deja formularul 201 pentru veniturile realizate din străinătate în anul 2017, înainte de intrarea în vigoare a modificărilor aduse Codului fiscal prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 18/2018 nu mai aveţi obligaţia depunerii declaraţiei unice privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice - formular 212, pentru veniturile realizate în anul 2017 capitolul I, dar în funcţie activitatea desfăşurată sau de categoria de venit estimată a se realiza în anul 2018 aveţi obligaţia de a depune , sau nu declaraţia unică completând capitolul II " Date privind impozitul pe veniturile estimate/ norma de venit a se realiza în românia și contribuții le sociale datorate în anul 2018



#24 ciprianz1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 May 2018 - 01:49 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 30 March 2018 - 03:22 PM, a spus:

Tocmai de aceea agreement-ul are o forma mai lejera, ca sa nu includa o suma fixa, ci o plata variabila cf lucrari. :smile: Astfel, ti se pot face plati in sume diverse si aveti pt asta baza contractuala. Eu una nu vad alta solutie, se pare ca si ei s-au gandit tot la aceasta var. In plus, veniturile tale din DA sunt cele efectiv incasate in valuta - transformate in ron la cursul zilei de incasare.

Cu drag si alta data ! :biggrin:
Buna ziua,
In primul rand apreciez raspunsurile si informatiile pe care le prezentati. Sunteti grozava

Va rog, daca se poate, sa precizati unde anume ati gasit informatia ca veniturile in valuta sunt transformate in ron la cursul zilei de incasare. Eu stiam ca se face transformarea in ron la cursul mediu anual.

Multumesc anticipat



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2018 - 11:54 AM

Sunt prevederile de la contabilitatea in partida simpla ... cuprinse in Ordin 170/2015 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind contabilitatea in partida simpla
18. Operatiunile efectuate in valuta se evidentiaza in contabilitate in moneda nationala, utilizandu-se cursul de schimb valutar de la data efectuarii operatiunii.
Prin curs valutar de schimb la data efectuarii operatiunii se intelege cursul de schimb al pietei valutare, comunicat de Banca Nationala a Romaniei, din ultima zi bancara anterioara operatiunii, disponibil ca informatie la momentul efectuarii operatiunii (incasare, plata, emitere de documente).
Sumele aferente operatiunilor in valuta se inregistreaza in Registrul-jurnal de incasari si plati (cod 14-1-1/b) in lei, cu mentionarea in coloana de explicatii a valorii in valuta.


In principiu, calculul veniturilor obtinute din strainatate, chiar daca nu esti PFA in sistem real si nu ai obligatia conducerii evidentei contabile in partida simpla cf Ordinului 170/2015, trebuie sa se bazeze pe metode care sa exprime cat mai fidel nivelul in ron al acestor venituri, ori cea de mai sus este una f riguroasa si nu vad de ce Fiscul ar considera-o gresita. Chiar si in OMFP 1802/2014 (pt alte tipuri de entitati decat PFA) se spune ca : 304. — (1) Operațiunile privind încasările și plățile în valută se înregistrează în contabilitate la cursul de schimb valutar, comunicat de Banca Națională a României, de la data efectuării operațiunii respective. În vederea asigurării unui tratament contabil unitar, prin curs de schimb de la data efectuării operațiunii se înțelege cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României, din ultima zi bancară anterioară operațiunii, disponibil ca informație la momentul efectuării operațiunii (încasare, plată, emitere de documente).

Din cele prezentate, rezulta ca asta ar cam fi metoda generala de calcul si de aceea am mentionat-o in acel mesaj.

Legat de precizarea ta, interpretarea mea ar fi ca aplicarea cursului de schimb mediu anual, cf art. 131, respectiv Normelor metodologice la el, se face doar pt partea care tine de evitarea dublei impuneri, adica a calculului creditului fiscal (impozitului platit in alt stat), operatiune necesara pt a stabili eventuala diferenta de plata in RO a impozitului pe venitul din strainatate (regularizarea intregului impozit aferent).
Astfel, pt a determina val. in ron a impozitului achitat in alt stat se vor transforma in moneda nationala veniturile respective si impozitul aferent achitat cf documentelor justificative, la acel curs mediu anual. De ce si venitul, nu doar impozitul ? Ma gandesc ca poate fi vreo chestiune de statisca a lor, de corelatii ...
Daca nu ai platit/ nu ti s-a retinut impozit in afara RO pt veniturile respective, atunci nu ai ce dubla impunere sa eviti, deci nu faci calculul creditului fiscal/ a impozitului deja achitat (folosind cursul mediu anual), ci calculezi in mod obisnuit val. in ron a venitului/ veniturilor incasate, respectiv a impozitului datorat.
ART. 131 - Evitarea dublei impuneri prin metoda creditului fiscal sau metoda scutirii
(1) Contribuabilii persoane fizice rezidente care, pentru același venit și pentru aceeași perioadă impozabilă, sunt supuși impozitului pe venit atât pe teritoriul României, cât și în statul străin cu care România are încheiată o convenție de evitare a dublei impuneri, iar respectiva convenție prevede ca metodă de evitare a dublei impuneri metoda creditului, au dreptul la deducerea din impozitul pe venit datorat în România a impozitului plătit în străinătate, în limitele prevăzute în prezentul articol.
Norme metodologice
46. (1) În aplicarea art. 131 persoanele fizice rezidente române cu domiciliul în România și persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (2) din Codul fiscal sunt supuse impozitării în România pentru veniturile din orice sursă, atât din România, cât și din străinătate.
În situația în care, pentru veniturile din străinătate de natura celor prevăzute la art. 61 lit. a), c) și f) din Codul fiscal, statul cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri și-a exercitat dreptul de impunere, aceste persoane au dreptul să deducă, pentru fiecare sursă de venit, din impozitul pe venit datorat în România impozitul pe venit plătit în străinătate, în condițiile prevăzute de Codul fiscal.
Veniturile din străinătate realizate de contribuabilii prevăzuți la art. 59 alin. (1) lit. a) și alin. (2) din Codul fiscal, precum și impozitul aferent, a cărui plată în străinătate este atestată cu document justificativ eliberat de autoritatea competentă a statului străin cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri, exprimate în unitățile monetare proprii fiecărui stat, se vor transforma în lei la cursul de schimb mediu anual comunicat de Banca Națională a României din anul de realizare a venitului respectiv.


De mentionat ca veniturile din DA sunt separate, la art. 61, lit. a)1 "a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală, definite potrivit art.70 ;", insa art. 59, alin. 1), lit. a) mentionat in paragraful legislativ urmator cuprinde si DA.
ART. 59 - Sfera de cuprindere a impozitului
(1) Impozitul prevăzut în prezentul titlu, denumit în continuare impozit pe venit, se aplică următoarelor venituri:
a) În cazul persoanelor fizice rezidente române, cu domiciliul în România, veniturilor obținute din orice sursă, atât din România, cât și din afara României;

Alte pareri, va rog ? :smile:
Incerc sa ma mai interesez la ANAF ... poate obtin un punct de vedere.
Posibil sa ai tu dreptate ... mai ales ca ar fi o metoda mai simpla de calcul, chiar daca nu tocmai fidela, dar daca Fiscul o accepta e OK . Mai mult, uitandu-ma la modul de completare a D201 (abrogata acum) vad ca exprimarea era una generala ( http://discutii.mfin...ograficD201.pdf ) si anume : SUMELE DIN D201 SE EXPRIMĂ ÎN LEI . Veniturile realizate din străinătate de persoanele fizice în anul fiscal de raportare, precum și impozitul aferent plătit în străinătate, exprimate în valută, se vor transforma în lei la cursul de schimb mediu anual al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României (BNR), din anul de realizare a venitului. Veniturile din străinătate, precum și impozitul aferent, exprimate în moneda statului respectiv, dar care nu sunt cotate de BNR, se vor transforma astfel: a) din moneda statului de sursă într-o valută de circulație internațională (de ex. dolari SUA sau euro), folosindu-se cursul de schimb din țara de sursă; b) din valuta de circulație internațională în lei, folosindu-se cursul de schimb mediu anual comunicat de BNR, din anul de realizare a venitului respectiv.

Oricum, daca pt DA esti inregistrat ca PFA in sistem real aplici OMFP 170/2015, fara indoiala, si asta va face sa-ti evidentiezi veniturile la cursul BNR din ziua incasarii.
Discutia ar putea ramane doar pt DA pt care nu ai obligatia unei evidente contabile si ai facut f bine ca ai ridicat problema - posibil sa fie ca tine !! :smile:

________________________________________________________

In alta ordine de idei, iti multumesc mult pt aprecieri !
Din pacate, nu stiu chiar atat de multa fiscalitate, dar macar stiu unde sa caut informatiile in hatisul asta legislativ si ma straduiesc, atat cat pot, sa le interpretez corect. Uneori se intampla sa nu-mi iasa pe cat ar trebui de bine si de aceea pretuiesc orice parere menita sa aduca lamuririle necesare.



#26 horatiu_tesliu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 June 2018 - 04:58 PM

Salutare,

Am o intrebare. Eu sunt salariat in Romania, dar obtin venituri din drepturi de autor din strainatate.

Eu am creat un software in timpul meu liber si mai multe firme din strainatate il folosesc si imi platesc o suma anuala pentru asta. Nu sunt inregistrat ca PFA sau SRL.

Banii obtinuti in 2017 mi-au fost trimisi prin PayPal si i-am trimis deja din decembrie 2017 in contul meu bancar personal din Romania.

Software-ul pe care l-am creat si acei clienti nu au nicio legatura cu job-ul meu din Romania din care obtin salariu.

In acest comentariu, ma voi referi numai la acele venituri din drepturi de autor din strainatate.

Am obtinut venituri in 2017 si am obtinut venituri in 2018. Din ce am inteles, trebuie sa depun declaratia unica (formularul 212) pana pe 15 iulie 2018 pentru veniturile obtinute in 2017.

Ce taxe si impozite voi plati pentru venitul din 2017?

Voi plati CAS si CASS avand in vedere ca sunt si angajat in Romania si firma la care lucrez deja plateste astea pentru mine?

Pe langa declaratia unica 212, trebuie sa mai depun anumite dovezi sau contracte?

Ar putea ANAF sa imi spuna ca ceaa ce obtin eu de fapt nu sunt din drepturi de autor? Nici nu as putea sa declar aceste venituri ca altceva, avand in vedere ca nu am PFA sau SRL.

Eu doar stiu ca am obtinut aceste venituri si vreau sa platesc impozit pentru ele.

Am citit postarile de pe acest forum legate de veniturile din drepturi de autor din strainatate, dar voiam sa mai primesc niste pareri.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2018 - 11:27 AM

Vezi postareahoratiu_tesliu, la 04 June 2018 - 04:58 PM, a spus:

Am citit postarile de pe acest forum legate de veniturile din drepturi de autor din strainatate, dar voiam sa mai primesc niste pareri.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Atunci va trebui sa astepti sa-ti raspunda altcineva in afara de mine (care deja am raspuns si zici ca ai citit). E f bine sa cauti si alte opinii, pe forum mai sunt colegi profesionisti, doar timp sa aiba ei ... :smile:



#28 horatiu_tesliu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 June 2018 - 05:48 PM

Buna Otilia,

Am citit raspunsurile tale legate de acest topic si am vazut ca si tu incasezi venituri pe drepturi de autor.

Apreciez mult ca mi-ai raspuns si iti multumesc pentru asta.

Pentru veniturile din 2017, am inteles din raspunsurile tale ca voi plati 16% impozit din ce am incasat din PayPal.
Dar fiind angajat in Romania, mai trebuie sa platesc si contributii sociale?

Eu doar depun online declaratia unica 212 in care scriu pt fiecare tara cat am incasat si extrasul de cont cu sumele retrase? Nu trebuie sa adaug vreo copie dupa contracte sau ceva de genul asta?

O sa scriu si la ANAF zilele astea si voi posta raspunsul aici.



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2018 - 01:01 PM

Nu, nu trebuie sa platesti contributii sociale cata vreme esti, concomitent, salariat in RO.

Declaratia unica se intocmeste pe proprie raspundere, autoritatea fiscala considerand (pana la proba contrarie) contribuabilul ca fiind de buna-credinta. In ultima var. a declaratiei unice (OPANAF 888/2018), documentele justificative se ataseaza in masura in care sustin elementele de deducere (acolo unde este cazul), cum ar fi, de ex. acordarea de burse private sau :
5.7. Contribuabilul anexează la declarație documentele justificative privind venitul realizat și impozitul plătit, eliberate de autoritatea competentă din țara în care s-a obținut venitul și cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri.

La tine nu este cazul, impozitul pe venit nefiind retinut in strainatate. Extrasele PayPal le vei arhiva pt a le putea prezenta Fiscului la un eventual control. Nu trebuie sa le atasezi declaratiei unice, si nici contractele nu se ataseaza.

Retine ca pt 2018 este vb de o estimare a veniturilor !! Numai pt 2017 vb de un realizat.

Fisiere atasate





#30 horatiu_tesliu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 June 2018 - 10:50 AM

Buna Otilia,

Uitandu-ma in declaratia unica 212, am observat ca pentru veniturile realizate din strainatate nu se declara estimarea pentru 2018.
Partea cu estimarea pentru 2018 xista doar pentru veniturile realizate in Romania.

Mai am niste nelamuriri. As aprecia mult daca ma poti ajuta.
Daca un client imi plateste 500 USD prin PayPal in Decembrie 2017, dar eu am trimis banii in contul meu bancar din Romania in 2018, se considera venit realizat in 2017 sau 2018?
Clientul plateste 500 USD, dar PayPal imi ia comision de 5%, deci in contul meu PayPal ajung 475 USD. Dar si banca din Romania imi ia comision 5% pe sumele incasate din PayPal.
Deci in cazul acestei tranzactii, in contul meu bancar ajung de fapt 451.25 USD.

Eu ce suma voi pune pentru acest client in declaratia unica? 500 USD? 475 USD sau 451.25 USD?



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2018 - 01:15 PM

Buna, Horatiu, :smile:

Da, ai dreptate, partea de estimare a veniturilor nu cuprinde si venituri din strainatate, dar cuprinde SECȚIUNEA 2: 2.2.Date privind contribuția de asigurări sociale și contribuția de asigurări sociale de sănătate estimate pentru anul 2018 care poate fi completata, prin optiune chiar daca face parte din Capitolul II - estimarea veniturilor obtinute in RO. La tine nu e cazul sa optezi pt contributii sociale fiindca esti salariat.

Dupa parerea mea, veniturile le inregistrezi in anul in care le-ai primit si puteai dispune de ele. Odata intrate in contul de paypal, tu poti dispune de sume.
Veniturile primite sunt cele care ti-au intrat in cont, comisioanele fiind cheltuieli deductibile. Ele se inscriu in declaratie (per total an) in randuri distincte.
Dupa cum am mai spus, declaratia este pe proprie raspundere, dar ti se pot cere documente justificative la un eventual control din partea Fiscului, asa ca arhiveaza toate documentele care justifica sumele primite si cheltuielile aferente.
:



#32 Molly2001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 July 2018 - 02:05 PM

Buna ziua,
Realizez venituri pe drepturi de autor cu platitori straini. Inteleg ca pe acestea le pot raporta doar cu declaratia din 2019. Exista vreo modalitate de a inregistra contractul la ANAF sau a dovedi altfel ca realizez aceste venituri in timp real?
Mentionez ca beneficiez de stimulent de insertie pentru ca am inceput lucrul cu 90 de zile inainte de terminarea concediului de maternitate. Urmeaza sa-mi dau demisia de la firma unde lucrez, si am nevoie de dovada ca realizez venituri legal pentru a nu pierde stimulentul si a evita inapoierea banilor.
Daca nu se poate, exista vreun alt tip de contract (colaborare, reprezentant vanzari, etc.) pe care sa-l pot incheia cu o firma fara cheltuieli prea mari (contributii sub 200 RON)? Am calificare ca inspector SSM, inspector resurse umane, manager sisteme managementul calitatii, si atestat de traducator de la ministerul culturii (nu-mi va ajunge autorizatia de la Ministerul Justitiei in timp util).
Multumesc mult!



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2018 - 01:21 PM

Cel mai bine este sa te interesezi acolo unde trebuie sa iti accepte actele doveditoare, probabil la Primaria de care apartii (adica acolo unde ai depus dosarul initial / Agentia pt plati/ DGSPC). Ei stiu cel mai bine ce fel de documente sunt acceptabile in situatia ta. Mie una mi se pare cel mai logic sa te duci direct la sursa pt a obtine cele mai corecte si mai rapide informatii.

Cat priveste dovada veniturilor din strainatate, contractul / agreement-ul si extrasul de cont sunt cele mai bune dovezi ca obtii/ai obtinut aceste venituri.

Daca iti trebuie adeverinta de la ANAF pt aceste venituri ... la ei va trebui sa intrebi cum o poti obtine. Dupa parerea mea, pt anul 2018 ar fi o solutie sa depui Declaratia Unica estimand venituri impozabile sub plafon (pt 2018 se poate face doar o estimare), la care sa si platesti anticipat impozitul pe venit aferent, optand pt sistemul cotei forfetare (cel mai simplu). In acest mod, ANAF iti poate inreg. obtinerea acestor venturi (fiindca ai si platit impozitul la ele) si iti poate elibera adeverinta de venit pt 2018.
Impozitul se calculeaza astfel : (total venituri - cota forfetara de 40%) x 10%.
Plata in avans a impozitului pe venit si depunerea online a Declaratiei Unice iti vor aduce si cate o bonificatie de 5% pt fiecare dintre aceste 2 actiuni = 10% reducere de impozit in total. Din pacate, termenul limita de depunere a decl. este f aproape - 31 iulie 2018, deci trebuie sa te grabesti daca te decizi sa mergi pe var asta. Sfatul meu ar fi, repet, sa mergi si la ANAF pt o informare mai sigura.

Poti opta si pt plata CASS (ca sa nu ramai fara asig medicala de stat, adica fara medic de familie si restul), dar nu uita ca ramai asigurata automat inca 3 luni dupa incetarea CIM, deci ti-ar trebui asigurare abia spre sfarsitul anului, in cel mai rau caz (nov., dec.). Copilul e asigurat prin lege pana la 18 ani (ca regula generala), la el nu-i pbl. De asemenea, si tu ramai asigurata numai pt urgente medicale, tot prin lege (si fara plata contributiei de asigurare medicala). Intre timp, mai vezi ... iar de la anul te poti asigura sau nu ... in fct de situatia in care te vei afla atunci.



#34 dancontrib

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 June 2019 - 10:41 PM

Am citit ce s-a postat dar am o situatie un pic altfel.

Sunt salariat cu norma intreaga, iar angajatorul imi plateste contributiile.

Separat de activitatea mea de salariat, m-am apucat de creat niste cursuri. In 2019, estimez ca voi obtine venituri din cedarea drepturile de autor pentru aceste cursuri unei firme din SUA.
Veniturile estimate depasesc plafonul de 12 salarii minime (sa zicem 10k USD).

Aceasta firma nu are punct de lucru in Romania, deci nu se poate pune problema retinerii la sursa.

Din ce am citit, daca raman pe persoana fizica, ar trebui sa le declar ca venit din strainatate si sa platesc impozite si contributii fara nicio reducere.

Din punct de vedere al impozitelor, ce varianta ar fi mai avantajoasa? Sa raman persoana fizica sau sa fac un PFA (si sa trec incasarile pe PFA)? Alte variante?

Multumesc pentru sfaturi!



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2019 - 11:46 AM

La prima vedere pare ca PFA este mai rentabila dpv al impozitarii fiindca iti poti deduce niste cheltuieli, insa daca nivelul acestora este scazut + complicatiile evidentei contabile (registre, calcule deductibilitati, etc ..) poate rezulta ca nu merita "deranjul". In plus, exista si diferente de impozitare. Nici infiintarea PFA nu este chiar floare la ureche, iata ce acte/ formalitati ai avea de facut :
  • Cererea de inregistrare, original
  • Anexa 1 privind inregistrarea fiscala
  • Declaratia-tip pe propria raspundere care atesta ca nu se desfasoara activitati la sediul profesional, sau care atesta indeplinirea conditiilor legale de functionare prevazute de legislatia in domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectia mediului si protectia muncii
  • Cartea de identitate sau pasaportul titularului PFA
  • Declaratia pe propria raspundere privind indeplinirea conditiilor legale pentru desfasurarea activitatilor PFA
  • Contractul de comodat sau de inchiriere care atesta dreptul de folosinta asupra sediului profesional
  • Specimenul de semnatura al PFA
Pot fi necesare si urmatoarele acte:
  • avizul asociatiei de proprietari/locatari. Dacă la sediul profesional, imobil cu destinatie de locuinta, nu se desfasoara nicio activitate economica, persoana fizica titulara a PFA sau a II depune o declaratie pe propria raspundere, prin care atesta faptul ca la sediul profesional nu desfasoara activitate economica, în acest caz nefiind necesar acordul asociatiei de locatari/proprietari
  • documentele care atesta pregatirea profesionala
  • fotocopii care atestă experiența profesionala.
DE MENTIONAT si faptul ca sunt sanse destul de mari sa nu mai poti folosi PFA si pt alte activitati fiindca nr maxim de coduri CAEN pe care le poti trece s-a redus la 5 incepand cu acest an, iar pt a desfasura complet o anume activitate poti avea nevoie de 3-4 coduri CAEN, fiecare dintre ele fiind putin cuprinzatoare/ destul de restrictive.

Ca persoana fizica pe drepturi de autor + salariat, nu datorezi CAS si CASS pt veniturile din drepturi de autor !
Ca PF salariata + PFA pe D.A. datorezi CAS si CASS pt veniturile nete ale PFA daca depasesti plafonul si aici e marea dif. fata de impozitarea ca PF simpla ! Scutirea de CAS si CASS nu se mai aplica si la PFA (informatie confirmata la Asistenta contribuabil ANAF, unde tocmai am sunat).

Atat ca PF cat si ca PFA vei avea impozit pe venit de 10%. Dif rezida in modul de aplicare si anume :
- pt PF = 10% din venitul brut incasat
- pt PFA = 10% din venitul net (venituri brute incasate - cheltuieli deductibile platite).


In concluzie :
1. daca veniturile impozabile sunt clar peste plafon, este mai avantajos sa ramai PF pt ca nu platesti CAS si CASS fiind si salariat !
2. daca veniturile tale anuale sunt totusi SUB plafon - pt a nu plati CAS si CASS pe PFA - si dif de impozit pe venit este notabila raportata la cele ce trebuie facute in plus ca PFA (infiintare, contabilitate in partida simpla, declaratii, ...), atunci merita sa te faci PFA. Altfel, parerea mea este ca tot nu se merita ! Cu timpul si nervii consumati pt PFA poti face altele fara bataie de cap si fara sa te apuci sa inveti fiscalitate si contabilitate de PFA cand se poate mult mai simplu, ca PF simpla. In plus, daca nu ai deschidere naturala catre contabilitate si fiscalitate, astea ti se vor parea f grele si va trebui sa angajezi un contabil pt PFA, deci o cheltuiala care s-ar putea sa-ti anuleze dif. la impozit, mai ales daca nivelul cheltuielilor tale deductibile pt PFA este mic. De asemenea, daca in viitor nu vei mai obtine venituri din drepturi de autor, pt a putea folosi PFA la alta activitate va trebui sa-i actualizezi codurile CAEN sau, in cazul in care nu o vei mai folosi deloc, va trebui s-o desfiintezi/ sa-i suspenzi activitatea, ceea ce implica alte operatiuni si timp pierdut, acte in plus.
Ca PF, daca incetezi activitatea, depui doar o decl. unica in care mentionezi asta si ai scapat. Daca te inregistrezi ca PF prin D020 (te sfatuiesc sa o faci), atunci depui si o D020 la incetarea activ.
Oricum, e mai simplu ca PF, dupa parerea mea ... :smile:

Alte pareri, va rog ?



#36 dancontrib

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 June 2019 - 10:18 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 11 June 2019 - 11:46 AM, a spus:

In concluzie :
1. daca veniturile impozabile sunt clar peste plafon, este mai avantajos sa ramai PF pt ca nu platesti CAS si CASS fiind si salariat !

Multumesc frumos pentru clarificari!
Sunt peste plafon, nu prea am ce sa deduc si vreau cat mai putina bataie de cap pentru ca am foarte putin timp liber.
Raman atunci PF si voi merge sa depun D020.

Toate cele bune!



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2019 - 06:59 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Numai bine si spor mare !



#38 EmiliaB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 July 2019 - 08:11 AM

Buna,

Scriu continut pentru firme de dincolo care nu au nicio treaba cu Romania. Se aplica cota forfetara de 40% sau nu? Intreb pentru ca mi s-a spus de o contabila ca se aplica insa as vrea sa citesc si eu legea. As vrea sa se aplice insa mi-e teama ca suna prea bine ca sa fie adevarat. Pana la urma firmele respective nu contribuie cu nimic la statul roman si ma gandesc ca eu trebuie sa acopar taxele respective.



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2019 - 10:47 AM

Si parerea mea este aceeasi, se aplica cota forfetara fiindca nu scrie in Codul fiscal ca ea nu se aplica pt veniturile din DA obtinute din strainatate, ba dimpotriva - scrie ca "Veniturile realizate din străinătate se supun impozitării prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate după regulile proprii fiecărei categorii de venit, în funcție de natura acestuia."

Cod fiscal
ART. 130 - Venituri obținute din străinătate
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a) și cele care îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 59 alin. (2) datorează impozit pentru veniturile obținute din străinătate. Norme metodologice
(2) Veniturile realizate din străinătate se supun impozitării prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate după regulile proprii fiecărei categorii de venit, în funcție de natura acestuia.
(3) Pentru veniturile obținute din străinătate de natura celor obținute din România și neimpozabile/scutite în conformitate cu prevederile prezentului titlu se aplică același tratament fiscal ca și pentru cele obținute din România.
(4) Contribuabilii care obțin venituri din străinătate conform alin. (1) au obligația să le declare în declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului, precum și să efectueze calculul și plata impozitului datorat, în cadrul aceluiași termen, cu luarea în considerare a metodei de evitare a dublei impuneri, prevăzută de convenția de evitare a dublei impuneri. (
n.m. evitarea dublei impuneri nu e cazul tau, daca platitorul tau de venit nu iti retine impozitul la sursa)

ART. 59 - Sfera de cuprindere a impozitului
(1) Impozitul prevăzut în prezentul titlu, denumit în continuare impozit pe venit, se aplică următoarelor venituri:
a) În cazul persoanelor fizice rezidente române, cu domiciliul în România, veniturilor obținute din orice sursă, atât din România, cât și din afara României; (n.m. te incadrezi)
.......
(2) Persoanele fizice nerezidente ... (n.m. nu e cazul tau)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL