Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sfaturi pentru un viitor contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sfaturi pentru un viitor contabil


6 replies to this topic

#1 dtc1315

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 March 2018 - 12:13 AM

Buna ziua.
Acum cateva zile am primit o oferta din partea unei companii pentru un post de contabil (chiar din partea contabilului sef) insa ... desi dispun de diplome si cunostinte stau prost cu experienta in domeniu, adica 0.
Ca si pregatire: liceu economic, facultate de economie si administrarea afacerilor (profil CIG) iar in prezent urmez un master(Management contabil, expertiza si audit).
Am mai incercat in trecut sa aplic pentru un post de economist insa la fel ... se cerea experienta in domeniu.
Ce imi recomandati sa fac ??? sa instalez un program de contabilitate, sa simulez o firma, monografii samd ?
Multumesc anticipat!


PS: de cateva zile am luat in braze sa zic asa contabilitatea financiara (carte ma refer) insa mai veche.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2018 - 11:06 AM

In primul rand, nu te panica !! :smile:
In al 2-lea rand, experienta nu se capata citind si mai multa teorie, ci numai lucrand efectiv, deci poti sa citesti cate carti de economie vrei - asta nu-ti va aduce experienta mult dorita ! Logic, nu ? :rolleyes:

Apoi, trebuie sa stii ca aria ta de cunostinte teoretice s-ar putea sa nu fie tocmai ceea ce ti-ar trebui la acel post, adica sa nu se potriveasca (suficient) cerintelor efective. Cred ca de aici ar trebui sa pleci cu rezolvarea dilemei - sa afli f clar care sunt cerintele postului, cel putin in prima etapa (ulterior, ele se pot majora sau nu) si sa te axezi cu teoria pe acea felie pt inceput.

Daca ai primit o oferta de lucru de la acel contabil-sef care (presupun din ce ne spui) stie f bine ca nu ai experienta, atunci "handicapul" tau cu practica este unul asumat !! Prin urmare, omu' te vrea asa cum esti profesional, adica faca experienta, ceea ce inseamna ca este constient de faptul ca va trebui sa te ghideze indeaproape, cel putin o perioada.

Dupa parerea mea, ai o sansa buna sa incepi sa lucrezi, fructific-o daca restul ofertei iti convine (firma, locatie, conditii de munca, salariu...). Trebuie sa incepi de undeva ... Altfel, cum o sa capeti experienta care sa valorifice "caruta" de teorie pe care o ai deja, dar care, iata, nu-ti asigura angajarea pe un post corespunzator studiilor fiindca pe angajatori nu-i mai impresioneaza de mult timp diplomele inalte daca nu-s la pachet cu experienta de lucru necesara postului ?!

Din pacate, asta-i boala sistemului romanesc de invatamant : multa teorie neaplicata in practica, ies absolventi doldora de cunostinte teoretice (ma rog, ce-i care chiar invata), dar fara abilitatile de lucru practic aferente ! Asta nu intelegeti nici voi, dragilor care va "aruncati" la mastere si alte forme inalte de pregatire teoretica, ingnorand faptul ca angajatorul vrea un om care sa stie sa lucreze efectiv ce este nevoie la postul respectiv, ca nu are ce face cu diplomele voastre de master daca nu stiti sa faceti mai nimic practic, asa ca dn punctul lor de vedere sunteti tot necalificati.
Din pacate, asa stau lucrurile pe piata muncii ... E o realitate ce nu trebuie ignorata si despre care nu putem spune ca este lipsita de temei.

Succes ! :biggrin:




#3 dtc1315

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 March 2018 - 12:13 PM

Intr-adevar experienta nu vine la pachet cu teoria ...
Eu incerc acum sa reiau toate notiunile invatate pentru a nu fi pus in situatia de a raspunde la anumite intrebari (ca de ex o inregistrare contabila) si eu sa nu stiu, de asta ma tem cel mai mult... sa nu las o impresie proasta, sa ii para rau ca mi-a oferit o asa posibilitate s.a.m.d.
In ceea ce priveste oferta nu am ce comenta, tatal fiind angajat acolo, m-as duce si fara sa fiu platit doar sa capat experienta.



#4 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 21 March 2018 - 12:30 PM

Atunci nu mai sta pe ganduri, si accepta. Mai ales ca mediul de acolo este oarecum cunoscut avandu-l pe tatal tau in firma.

Nu cred ca cineva ii poate arunca in brate contabilitatea unui incepator fara experienta, deci vei lucra pe langa un alt contabil, care iti poate arata ce sa faci mult mai usor decat cu niste carti acasa. Lucrurile principale si repetitve lunar se invata destul de repede, iar in cazul spetelor mai complicate, poti urcand sa le rezolvi cu un pic de studiu.

Cel mai important este sa vrei, sa-ti doresti asta, sa fii muncitor si bun la logica din spatele contabilitatii, presarat un pic cu anomaliile din legislatia romaneasca (din pacate).

Mult succes.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2018 - 12:50 PM

Sefii contabili stiu f bine care sunt abilitatile practice ale absolventilor de studii economice superioare, stiu ca le lipseste practica daca studentii nu au lucrat deloc in domeniu - nu-i o noutate. Prin urmare, contabilul-sef de la firma va avea asteptarile corecte in ceea ce te priveste, fiind perfect constient ca la capitolul "experienta" esti deficitar, cu tot ce implica asta. Nu se pune pbl. ca te faci de rusine daca nu stii vreo inreg. contabila anume.

Mi se pare un mare avantaj de start faptul ca tatal tau lucreaza acolo deja, ceea ce face ca angajarea ta sa fie un lucru bun si pt firma (iau un om cunoscut, serios) si pt tine (lipsa de experienta nu mai este eliminatorie). Deci, du-te fara retineri si valorifica-ti sansa, vei vedea ca totul va fi bine !

Bafta multa si minte sprintena sa ai ! :smile: Suntem si noi de ajutor p-aici, daca ai nevoie ... :biggrin:

PS : cele mai bune carti pt notele contabile sunt manualele de conta din liceul economic, dupa parerea mea. Inreg. contabile sunt mai simplu explicate acolo. Daca mai ai acele manuale, trage un ochi prin ele.



#6 dtc1315

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 March 2018 - 02:27 PM

Pentru inceput vreau sa va multumesc pentru cuvintele incurajatoare! mi-am recapatat increderea in mine sa zic asa :blush2:
Cu toate acestea, pana sa ma prezint la usa firmei vreau ca macar timp de o luna sa reiau tot ce tine de contabilitate de la plan de conturi, cum incep conturile sa functioneze samd pana la intocmirea sit.fin. anuale (stiu ca e cale lunga pana acolo si cam nevoie de calificare in acest sens, dar macar sa am idee :biggrin: )
Legat de carti, cursuri, manuale de conta s.a.m.d ... am reusit performanta sa zic asa de a pierde tot ce adunasem, redactasem timp de 4 ani in materie de contabilitate din cauza unui virus luat pe stick.
Si da aveti dreptate in liceu ne-au fost explicate cel mai bine inregistrarile contabile insa si la facultate le-am reluat chiar din primul an.
Maine o sa merg la biblioteca facultatii sa mai iau o carte, bazele contabilitati sau ceva, nu ma supar daca imi recomandati dvs. una :smile:
Ce subiect credeti ca trebuie sa mai abordez ? noul cod fiscal ? ultimul ordin al MFP ?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2018 - 04:02 PM

Eu cred c-o sa te puna sa faci lucruri mai usoare la inceput (asa se procedeaza peste tot, te sigur !) si de aceea iti recomand sa citesti, doar ca sa ai idee :
- Legea contabilitatii, nr. 82/1991 actualizata
- Ordinul 2634/2015 privind documentele financiar contabile (comune pe economie)
- Codul fiscal, partea de facturare - art 319 (ca sa stii elementele obligatorii ale unei facturi si cum se intocmeste ea)
- Plafoane pt operatiunile de caserie (Legea 70/2015)
- Inreg. contabile comune (intrare marfa, descarcare gestiune, plata furnizori, incasare clienti, operatiuni de caserie si banca, inreg. obiecte de inventar si mijl. fixe)
- Planul general de conturi si functiunea lor - aici ar trebui sa retii, pt inceput, grupele mari ca sa stii unde sa cauti ulterior, planul e mare si n-o sa-l tii minte pe tot, nici n-are rost. Lucrand cu el o sa-ti intre-n cap oricum.

Apoi, daca vrei chestii mai complicate poti sa te bagi si la statul de salarii (format, impozite, contributii, concedii medicale, inreg. contabile) - dar e mult deja, pt un incepator !

Cat priveste programul de conta, numai daca stii exact ce folosesc ei si se poate descarca vreun demo, merita sa te joci putin cu el, oricum or sa te invete acolo sa-l operezi si n-are niciun sens sa te stresezi cu asta.

Retine, dragule :smile: , ca lucrurile se rezolva din mers, nimeni din conducerea firmei n-o sa aiba alte pretentii de la tine decat sa asimilezi cat mai bine tot ce te vor invata acolo, bazandu-se pe faptul ca deja ai un fundament teoretic pe care se poate cladi f bine in continuare (adica nu vb cu tine "chineza" cand iti explica, intelegi notiunile economice mult mai bine decat altcineva fara studiile respective). Daca vad ca esti om serios si implicat sa faci treaba buna, totul va fi f bine, ai sa vezi !

Cred ca-ti faci prea multe griji, in situatia ta concreta dracu' nu-i nici pe departe atat de negru precum pare ! :biggrin:
Du-te cu incredere, ai tot ce-ti trebuie pt a reusi !





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL