Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Formular 201 pentru consultant IT la PFA cu norma de venit? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Formular 201 pentru consultant IT la PFA cu norma de venit?

pfa norma 201
3 replies to this topic

#1 treznik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 January 2018 - 03:25 PM

Sunt consultant IT si lucrez cu PFA cod CAEN 6202 (Activități de consultanță în tehnologia informației) cu norma de venit. Am sediul in Romania, dar primesc plati de la clienti din strainatate.

Cineva mi-a spus ca ar fi bine sa depun declaratii 201 pentru platile din strainatate, dar din ce am citit eu in codul fiscal vad doua motive pentru care nu e nevoie la norma de venit:

1. Conform ART. 67^1, "Veniturile obținute din activități independente desfășurate în România, potrivit legii, cu excepția drepturilor de proprietate intelectuală, se consideră ca fiind obținute din România, indiferent dacă sunt primite din România sau din străinătate."

2. Conform ART. 69 "(8) Contribuabilii care desfășoară activități pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit au obligația să completeze numai partea referitoare la venituri din Registrul de evidență fiscală și nu au obligații privind evidența contabilă."

E vreo restrictie legata de originea veniturilor cand vine vorba de norma de venit? Altfel, nu vad de ce ar fi nevoie sa declar 201 daca nu trebuie sa declar 200 pentru banii din RO (care e reprezentativ sistemului real).

Imi place norma de venit, dar vreau sa ma asigur ca e in regula cum lucrez. Sper sa poate elucida cineva dilema.

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2018 - 10:29 AM

Daca prestezi munca in RO, dpv fiscal veniturile tale NU se considera a fi din strainatate, chiar daca clientul si plata sunt din afara tarii. Prin urmare, nu trebuie depusa D201 deloc. Daca munceai afara si erai platit de afara, atunci da.
Am discutat despre asta pe forum, relativ de curand, cu baza legala, te rog sa folosesti functia de cautare. :smile:




#3 treznik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 January 2018 - 10:34 AM

Multumesc, Otilia!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2018 - 10:36 AM

Cu drag si alta data ! :smile:

Uite ca am gasit si raspunsul de luna trecuta.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 24 December 2017 - 02:14 PM, a spus:

Deci, daca activitatea ta (nu a celor pe care ii coordonezi) se desfasoara in Romania, chiar daca esti platit din strainatate si chiar daca coordonezi ceva ce se desfasoara in strainatate, dpv fiscal (adica asa zice fiscul roman/ ANAF - de aia ti-am dat si acele spete asemanatoare) se considera ca obtii venituri din RO, deci nu vei depune D201 fiindca veniturile tale NU sunt obtinute in strainatate, ci aici - munca ta se desfasoara aici.
Prin urmare, cata vreme aceste coordonate ale problemei se mentin, NU ai treaba cu D201, ci cu D200 - adica cea pt veniturile obtinute in RO. Implicit, toate datele din declaratie vor fi trecute (evident) in D200, fara sa mai completezi in vreun fel D201.

DACA, insa, activitatea ta se desfasoara efectiv in alta tara (adica esti sau ai fost plecat din RO, la munca "afara" unde ai coordonat o activitate), atunci veniturile tale sunt obtinute in strainatate si vei depune D201.






1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL