Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia unica - venituri din activitati independente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut

Declaratia unica - venituri din activitati independente

32 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

Membru senior

• Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:

Postat 04 July 2018 - 10:27 AM

Cf. art. 2 lit. g din OUG nr. 44/2008, întreprindere individuală este întreprinderea economică, fără personalitate juridică, organizată de un întreprinzător persoană fizică.
Dupa parerea mea, s-ar trece la individual.

#22 Perona

Nou

• Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 July 2018 - 10:56 AM

Multumesc pentru raspuns. O zi frumoasa!

#23 Otilia Alupei

Membru senior

• Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:

Postat 10 July 2018 - 12:07 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

#24 Anna D

Nou

• Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 July 2018 - 02:04 PM

Buna ziua, dna Otilia,

Va rog, un raspuns la urmatoarea situatie:
In primele 3 luni ale anului 2018, am fost salariat.
In lunile apr – iunie, nu am inregistrat venituri de vreun fel.
Incepand cu luna iulie, voi functiona ca PFI.
Depun D unica, in care estimez un plafon net al PFI pentru 2018 sub 22800 lei respectiv aprox 10000 lei.
Cum ma declar si cum voi plati impozit, CAS si CASS?

Multumesc si felicitari pentru articole!

#25 Otilia Alupei

Membru senior

• Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:

Postat 11 July 2018 - 03:09 PM

Buna ziua, dra Anna, :smile:

Daca pana la data de 16 iulie (lunea viitoare) aveti PFI deja infiintat, depuneti DU ca PFI (cu CIF) in fct de activitatea pt care v-ati autorizat. Estimand venituri sub plafon, nu aveti obligatia de a va asigura (si plati) contributii sociale, ci numai impozitul pe venitul impozabil calculat cf. optiunii fiscale pe care o aveti (in sistem real, la norma de venit sau cote forfetare).
Puteti opta pt a va asigura macar la sanatate (sa ramaneti cu medic de familie) platind echivalentul aferent cotei de 10% aplicata la 6 salarii minime daca depuneti DU in termen (16 iulie).

Daca nu va ies actele pana pe 16 iulie, atunci depuneti DU in nume personal (pe pers. fizica simpla, cu CNP), ca pers. fara venituri actualmente, putand opta, de asemenea, pt plata CASS ca mai sus. In locul dvs as depune DU pt a beneficia de reducerea CASS cu 50% pt anul 2018. Dupa ce deveniti PFI, depuneti rectificativa la DU, dar macar sunteti asigurata la sanatate pana atunci, asigurarea functionand de la data depunerii DU (nu de la data platii CASS).

In cazul contribuabililor care încep o activitate în cursul anului fiscal, DU se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului. DU poate fi corectată de contribuabili din proprie inițiativă, ori de câte ori informațiile actuale nu corespund celor din declarația depusă anterior, prin depunerea unei declarații rectificative.

:wink:

#26 Anna D

Nou

• Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 July 2018 - 06:38 PM

Buna ziua,

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Da, mi-a iesit certificatul de inregistrare fiscala a PFI, prin urmare in D unica la pct. A4, notez CIF si nu CNP, corect?

Sunt obligatorii dpdv legal cele doua registre, de Incasari si Plati si de Evidenta Fiscala. Ambele le pot tine electronic, fara a fi nevoie sa le achizitionez de la ANAF/TREZ?

Imi puteti spune va rog, unde in cuprinsul D unica, regasesc optiunea alocarii unui procent de 2-3 din impozitul pe venit, catre organizatiile nonprofit?

Multumesc!

#27 Otilia Alupei

Membru senior

• Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:

Postat 12 July 2018 - 10:36 AM

- Da, dupa cum am zis, cu CIF.

- Da si da.
Ordinul nr. 3254/2017 reglementeaza utilizarea registrului de evid. fiscala pentru activitatile independente. Il poti tine in forma scrisa sau electronica, cu respectarea modelului si continutului prevazute de ordin.
Ordin 170/2015 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind contabilitatea in partida simpla reglementeaza RJIP.
Nu trebuie cumparat nimic de la administratiile ANAF.

- Nu poti redirectiona 2-3 % din impozitul pe venit aferent lui 2018 fiindca venitul impozabil nu este definitivat inca, la acest moment vb doar de o estimare a unor venituri. O vei putea face anul viitor cand vei depune DU (pana pe 15 martie 2019) cu realizatul pe 2018 si estimatul pe 2019, numai atunci tu si Fiscul veti sti exact ce impozit a rezultat din activitatea depusa pe PFI in 2018 si cat se poate redirectiona efectiv.

#28 Anna D

Nou

• Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 July 2018 - 01:31 PM

Buna ziua,

Va multumesc in primul rand, pentru timpul acordat.

Ma gandeam sa va spun ca, din pacate, formularul completat cu CIF la pct. A4 nu permite trecerea la alt pct fara a nota CNP ("atentionare pt 13 caractere") in locul CIF.

La pct 2.1.1.A.6. "Documentul de autorizare/Contractul de asociere/Inchiriere", pt PFI-ul meu (agent de asigurari), ce ar trebui sa notez: nr si data certificatului de calificare profesionala eliberat de ISF, sau cele ale certificatului de inregistrare fiscala?

De asemenea, va rog sa imi spuneti daca platile lunare efectuate de mine pentru asigurare de sanatate privata si pentru pensie pilon 3 (care nu sunt cheltuieli profesionale ci sunt alegerea mea personala) sunt deductibile fiecare in limita a 400 euro/an in cadrul PFI, precum am inteles dintr-un articol insa am cautat in Codul Fiscal si Norme si nu am gasit o asemenea referinta. Poate ma puteti ajuta dvs.

#29 godzila

Membru junior

• Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 12 July 2018 - 02:42 PM

bifati subsectiunea 2,
la punctul 2.2.2.- cass 2018
- punctul 2.2.2.1 venit estimat pentru incadrarea ca platitor de cass : 38.000
- nr de luni 12

cass datorat 2280, bonificatie pentru plata pana la 15.12.2018 114
de plata pana la 15.12.2018 2166

validati.

#30 Adrian Pop

Nou

• Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 July 2018 - 03:42 PM

Buna ziua,

Ce trebuie completat la campul 2.1.2.A.5.Documentul de autorizare in cazul unui PFA la norma de venit?

Am auzit doua variante:
1.) nr certificatului de inregistrare... problema este ca acest numar are in fata si o serie din litere iar pdf-ul declaratiei unice "asteapta" in campul mai sus mentionat doar caractere numerice
2.) nr rezolutiei de la registrul comertului.

Multumesc,
Adrian

#31 kmkz

Membru junior

• Members
  • Pip
  • 367 Postari:

Postat 23 July 2018 - 03:46 PM

Sau codul fiscal

#32 Adrian Pop

Nou

• Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 July 2018 - 04:23 PM

Corect, ar fi si cea de-a treia varianta: CUI-ul.

Intrebare ramane insa: ce trebuie completat la campul 2.1.2.A.5.Documentul de autorizare in cazul unui PFA la norma de venit?

Seria certificatului de inregistrare, CUI-ul sau seria rezolutiei? :-)

Multumesc,
Adrian

#33 kmkz

Membru junior

• Members
  • Pip
  • 367 Postari:

Postat 23 July 2018 - 05:13 PM

E un câmp "orfan", tipic pentru armata de nătărăi care face declarații eronate la finanțe și care ne-au scos peri albi în ultimele luni. Până acum accepta caractere alfanumerice, dar de anul ăsta... Nu folosește nimănui, trece CUI-ul și gata.

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL