Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia unica PFA - topic 2018/2019 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Declaratia unica PFA - topic 2018/2019


42 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2019 - 04:45 PM

ANAF raspunde :

Intrebare : Bună ziua, pentru un PFA cu norma de venit care își încheie activitatea la registrul comerțului cu 14.06.2019 va depune doar o sg declarație după ce primește actele doveditoare de la registru? Sau trebuie depusa și o declarație inainte

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Contribuabilii care realizează venituri din activități independente și care în cursul anului fiscal își încetează activitatea, au obligația de a depune la organul fiscal competent declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului.
________________________________________________________

Intrebare : Am un pfa pe norma de venit (caen 6202) din 2017 si din iunie 2019 m-am si angajat cu contract de munca.
Care sunt reducerile taxelor platite pe pfa in aceasta situatie si cum pot calcula cat am de platit exact in situatia noua?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Potrivit prevederilor Codului fiscal, ajustarea normelor anuale de venit se realizează de către contribuabil prin aplicarea coeficienților de corecție publicați de către Direcțiile generale regionale ale finanțelor publice, respectiv a municipiului București, asupra normelor anuale de venit.
Normele de venit pot fi consultate la următorul link: https://static.anaf.ro/.../AsistentaContr.../norme_venit.htm



#42 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 03 July 2019 - 09:27 PM

Declaratie unica pe 2018 nevalida...
Am depus declaratia pe 2018,dar nu mi-a venit nimic de plata,am fost si am intrebat de ce nu am nimic de plata pe 2018 si mi-a raspuns ca declaratia este nevalida si ca nu se deschide...

O mai trimit o data sau fac rectificare in cea de anu asta 2019,nu am depus-o inca...
Multumesc




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2019 - 09:54 AM

Depinde ce aveai in declaratia pe 2018.
Daca aveai si sume din 2017, atunci pe acestea nu le mai poti declara in 2019, deci trebuie sa retrimiti declaratia pe 2018 cu acele sume.
Daca nu aveai sume pe 2017, ci numai estimare pe 2018, atunci definitiveaza sumele din 2018 in declaratia pe 2019 fiindca oricum anul trecut era doar o estimare pt 2018.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL