Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Listare NIR, RJIP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Listare NIR, RJIP

nir nota receptie registru incasari
2 replies to this topic

#1 ovidiu_vs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 April 2018 - 06:00 PM

Buna ziua.

Am un PFA neplatitor de TVA, cod caen 4711. Doresc sa renunt la tipizatele clasice(NIR, RJIP,...) si sa le fac intr-un program de gestiune/contabilitate. Primesc marfa, ii fac receptia in program, listez intrarea si o atasez facturii respective si o pun la dosar.

La fel si cu RJIP; la fiecare sfarsit de luna sau an, il listez si il pun la dosar.
La RJIP e mai bine listarea pe luna sau pe an?

Procedez corect?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2018 - 02:09 PM

Da, e f bine, legea permite editarea documentelor prin modalitati informatice ! Iti caut si baza legala, ca sa fii mai linistit si mai asigurat la vreun eventual control.
RJIP il listezi lunar.

Am gasit : ORDIN Nr. 2634/2015 din 5 noiembrie 2015 privind documentele financiar-contabile EMITENT: MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 910 din 9 decembrie 2015

:smile:




#3 ovidiu_vs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 April 2018 - 07:19 AM

Multumesc pentru informatie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL