Salt la continut


- - - - -

Rezerva transferata lunar din 105 in 1175

1 reply to this topic

#1 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 16 April 2018 - 01:38 PM

Buna ziua, am o intrebare legata de rezerva din reevaluare transferata lunar din contul 105 in contul 1175, timp de cativa ani, se poate storna intreaga suma , cladirea nu a fost scoasa din evidenta ( nu a fost vanduta ) si nici folosita de entitatea respectiva ci de o alta societate printr-un contract de comodat ?
Adica in 1175 am valoarea de 52038, pot sa o mut inapoi in 105?
1175 = 105 52038
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 12721 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2018 - 03:36 PM

Dupa parerea mea, ai putea storna suma fiindca activul nu a fost scos din evidenta si nici nu a fost folosit de catre societate (ci dat altcuiva in folosinta).

Cum suma este notabila, te rog sa mai astepti si parerile altor colegi ! :smile:

Atentie ca stornarea poate avea consecinte la calculul rezultatului fiscal al per. in care o faci, avand in vedere ca sumele din ct.105 se impoziteaza (prin recunoastere ca element similar veniturilor) numai pentru partea care trece in rezultat reportat.
De ex., cf art. 53 alin. (2) lit. c) din CF. o societate care trece de la categoria platitorilor de impozit pe profit la cea a platitorilor de impozit pe veniturile microintreprinderii va adauga la baza impozabila pentru determinarea impozitului pe veniturile microintreprinderii rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, care au fost deduse la calcul profitului impozabil si nu au fost impozitate in perioada in care societatea a fost platitoare de impozit pe profit, indiferent daca reducerea sau anularea este datorata modificarii destinatiei rezervei, distribuirii acesteia catre participanti sub orice forma, lichidarii, divizarii, fuziunii contribuabilului sau oricarui alt motiv.
Daca o societate platitoare de impozit pe venit microintreprindere nu a fost si platitoare de impozit pe profit, atunci rezervele din reevaluarea cladirii nu sunt incluse in baza impozabila a impozitului pe venit microintreprindere.

OMFP 1802/2014, pct. 109. ‐ (1) Surplusul din reevaluare inclus în rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct în rezultatul reportat (contul 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare"), atunci când acest surplus reprezintă un câştig realizat.
(2) În sensul prezentelor reglementări, câştigul se consideră realizat la scoaterea din evidență a activului pentru care s‐a constituit rezerva din reevaluare. Cu toate acestea, o parte din câştig poate fi realizat pe măsură ce activul este folosit de entitate. În acest caz, valoarea rezervei transferate este diferența dintre amortizarea calculată pe baza valorii contabile reevaluate şi valoarea amortizării calculate pe baza costului inițial al activului.
(3) La aplicarea pentru prima dată a prezentelor reglementări, soldul contului 1065 "Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare" se transferă asupra contului 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare".
110. ‐ Rezerva din reevaluare se reduce în măsura în care sumele transferate la aceasta nu mai sunt necesare pentru aplicarea metodei contabile bazate pe reevaluare.

___________________________________________________________________

Ne ajutati cu parerile voastre, va rog ?
:biggrin:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL