Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Participarea salariatilor la profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Participarea salariatilor la profit

10 replies to this topic

#1 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 13 July 2005 - 02:59 PM

O firma (SA) cu capital integral privat poate sa acorde salariatilor sume din profitul net? Limita poate fi oricat sau numai 10%?.Daca se poate aceste sume sunt asimilate veniturilor salariale si se datoreaza toate contributiile pentru ele
Multumesc!



#2 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 13 July 2005 - 04:36 PM

john_m a spus:

O firma (SA) cu capital integral privat  poate sa acorde salariatilor sume din profitul net? Limita poate fi oricat sau numai 10%?.Daca se poate aceste sume sunt asimilate veniturilor salariale si se datoreaza toate contributiile pentru ele
Multumesc!

Nu cred ca exista vreo limita, cu conditia sa fi inregistrat repartizarea profitului brut pe destinatiile obligatorii.
Cred ca trebuie sa le calculezi toate retinerile, deoarece sunt asimilate salariilor.

Parerea mea...



#3 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 14 July 2005 - 11:26 AM

si cum faci ca sa repartizezi inclusiv dividende din profitul exercitiului actual???129=457?



#4 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 14 July 2005 - 01:45 PM

Eu vreau sa repartizez pentru salariati din 117 .

Nu cred ca poti sa repartizezi din profitul exercitiului curent



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2005 - 02:58 PM

nu se calculeaza cas cf legii 19!



#6 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 14 July 2005 - 04:11 PM

ce=i cu CAS??????/



#7 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2005 - 05:27 PM

intrebarea initiala era si despre contributii, zau! :P

si cum spuneam, cas nu se calculeaza pt participarea la profit!



#8 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 15 July 2005 - 07:55 AM

Dar fd sanatate 7% somaj 3% se plateste ?



#9 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 15 July 2005 - 10:29 AM

danae a spus:

intrebarea initiala era si despre contributii, zau! :P  

si cum spuneam, cas nu se calculeaza pt participarea la profit!

In cazul in care lucrezi cf. OMFP 94, daca nu calculezi retinerile ca si cum ar fi salarii, primesti audit cu rezerve, deoarece, confrom IAS-urilor, orice suma atribuita salariatilor, care nu sunt actionari ai firmei este asimilata drepturilor salariale. Legislatia din romania iti permite sa faci asta, dar IAS-urile spun ca nu e ok sa distribui profit salariatilor fara ca acele distribuiri sa nu fie considerate "salarii".
Parerea mea...



#10 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 15 July 2005 - 11:16 AM

deci calculati sa nu????



#11 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 July 2005 - 12:13 PM

sincer, m-ati ametit!

eu nu am spus ca nu se asimileaza salariilor!
se asimileaza salariilor DAR cas il calculez asa cum zice legea 19:

(1) Contributia de asigurari sociale nu se datoreaza asupra sumelor reprezentand:
a) prestatii de asigurari sociale care se suporta din fondurile asigurarilor sociale sau din fondurile angajatorului si care se platesc direct de acesta, potrivit prezentei legi;
B) drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul incetarii raporturilor de munca, incetarii raporturilor de serviciu ale functionarilor publici, incetarii mandatului sau a calitatii de membru cooperator, altele decat cele acordate potrivit legii pentru perioada de preaviz;
c) diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer, precum si drepturile de autor;
d) sumele reprezentand participarea salariatilor la profit;
e) premii si alte drepturi exceptate prin legi speciale.
(2) Sumele asupra carora nu se datoreaza contributia de asigurari sociale, prevazute la alin. (1) lit. B)-e), nu se iau in considerare la stabilirea cuantumului prestatiilor de asigurari sociale.



fond de sanatate 7% se plateste sigur
somaj 3% CRED ca da






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL