Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D100 - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


D100 - topic 2018


22 replies to this topic

#21 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 16 October 2018 - 03:13 PM

Recunosc că am fost ironic, dar amenzile cred că ustură mai tare. Am clienți noi, care sunt în situația lui Alex St, nu le-am cerut bani în prima etapă, dar nici nu pot fi de acord să facă de capul lor lucruri pentru care nu sunt calificați.



#22 daantu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 November 2018 - 02:50 PM

Buna ziua,

Am urmatoarea problema: trebuie sa corectez (rectific) D100 pentru luna 03.2013.
In mod eronat am declarat:
06. (121) Imp. pe ven. microintreprinderi - 238 lei, primind atentionarea "Nu sunteti inregistrat ca platitor de Microintreprinderi".
In D710 am declarat:
06. (121) Imp. pe ven. microintreprinderi - initial 230 lei - corectata - 0 lei
02. (103) Imp pe profit datorat de PJ romane - initial 0 lei - corectata - 238 lei, primind eroarea "Cod impozit 103 nu a fost declarat intr-o D100 anterioara" si aceeasi atentionare ca in D100.

Pentru a face rectificarea necesara in mod corect ar trebui intai sa redepun D100 cu 02. (103) Imp pe profit datorat de PJ romane cu 0 lei si apoi sa fac D710? Nu stiu cum as putea scapa de atentionarea
"Nu sunteti inregistrat ca platitor de Microintreprinderi".
Mentionez ca in D100 initiala mai este un impozit pe dividende declarat corect.

Multumesc de ajutor!




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2018 - 04:43 PM

In principiu, daca suma pt impoz. micro a fost acceptata chiar cu eroare (oare? sigur apare in fisa pe platitor ?), atunci pt impozitul pe profit faci o noua D100 cu suma de plata (debifezi restul fiindca altfel o sa-ti dea eroare de dubla raportare), iar pt anularea sumei din impoz micro faci D710 si le depui pe amandoaua. Nu poti rectifica ceva ce nu ai declarat initial, trebuie sa declari intai si apoi sa rectifici. :smile:

Insist spunand ca eu as verifica intai fisa pe platitor sa vad daca sistemul a trecut de eroarea respectiva (ca nu ai fost micro) si ti-a luat impozitul acela declarat gresit, parca as zice ca nu trebuia sa-l ia de vreme ce nu-l aveai in vectorul fiscal, deci nu ai mai avea ce sa corectezi.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL