Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pensionar - Depunere declaratia unica 212 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pensionar - Depunere declaratia unica 212

d 212
4 replies to this topic

#1 pensionar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 02 May 2018 - 12:25 PM

Buna ziua,


Incetat CIM in 31.12.2017. Din 01.01.2018 sunt neasigurat.

Nu obtin venituri din activitati independente.

Prima pensie imi va fi platita (poate!) la sfarsitul acestei luni.

Obtin 2000 lei anual din dobanda la depozite bancare - venit cu retinere la sursa a impozitului.

In aceste conditii am obligatia sa depun formularul D 212, pentru CASS sau alta contributie?


Multumesc.
02.05.2018



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2018 - 01:55 PM

Sunteti asigurat la sanatate incepand cu data depunerii dosarului de pensionare, nu doar cu data primirii efective a pensiei.
La depunerea dosarului pentru pensie trebuie sa solicitati (fiindca nu vi se da din proprie initiativa a CNPP) un document cu nr de inregistrare (ca o adeverinta) din care sa rezulte ca ati depus dosarul. Documentul in copie, impreuna cu o copie dupa cartea de identitate, se depun la Casa de Sanatate (judeteana/ a mun. Bucuresti, dupa caz) si asa ramaneti asigurat in continuare, chiar daca dosarul dvs nu este finalizat. Daca inca nu ati solicitat adeverinta, faceti-o acum, nu e tarziu.
Oricum, ati mai fost asigurat automat inca 3 luni dupa incetarea CIM, adica ian., febr. si martie.

Nu, nu trebuie sa depuneti D212. :smile:




#3 pensionar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 May 2018 - 10:11 AM

Multumesc foarte mult pentru analiza si raspuns, la modul profesionist.

Am analizat si eu codul fiscal actualizat, tot felul de informatii pe site-ul ANAF, materiale referitoare la fiscalitate, primite pe e-mail si am ajuns, cu o oarecare indoiala, generata de unele ambiguitati in multitudinea de informatii de pe internet, la speranta ca nu ar trebui sa depun D212.

Va multumesc inca o data pentru certitudinea si linistea pe care mi le-ati transmis.
”pensionar” Mihai



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2018 - 11:06 AM

Cu drag si alta data ! :smile:

Sa stiti ca nici noua nu ne este usor sa descalcim itele fiscalitatii, legiuitorii ne pun adesea creierii pe moate ...
Suntem satui, pana peste cap, de dansat pe sarma Codului fiscal ! :sad:



#5 pensionar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 11 May 2018 - 07:26 PM

Azi am primit, in Inbox, in format pdf, informatii foarte utile (pentru toate categoriile de contribuabili), deci pot sa-mi ajut cu o informatie corecta prietenii.
D212 - Noul sistem fiscal privind impozitul pe venit, CAS si CASS conform modificarilor aduse de OUG nr. 18/2018 si OUG nr. 25/2018

Multumesc inca o data.
:rolleyes:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL