Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 307 - completare in cazul anularii codului de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 307 - completare in cazul anularii codului de TVA


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2018 - 10:05 PM

Am o firma care a fost declarata inactiva (din cauza expirarii sediului social) si i s-a anulat codul de TVA (conf.Art 316, alin (11) pct.a) ).
Am inregistrat ajustarea de TVA pentru bunurile de capital dar m-am grabit si am depus ultimul Decont de TVA fara sa includ si ajustarea respectiva.

Acum trebuie sa completez Declaratia 307.
Dar nu stiu cum sa completez capitolul
"III. DATE PRIVIND SUMELE REZULTATE DIN AJUSTAREA/CORECȚIA AJUSTĂRII/REGULARIZAREA TVA"

In instructiunile de completare scrie:
" Se completează cu datele de identificare a persoanei impozabile cedente, de la care au fost preluate total sau parțial activele, a finanțatorului activelor corporale fixe achiziționate printr-un contract de leasing sau a beneficiarului, respectiv denumirea/numele, prenumele și codul de înregistrare în scopuri de taxă pe valoarea adăugată (dacă este cazul). "

Practic, depun Decl_307 pentru a diminua TVA-ul dedus aferent unui autovehicul cumparat in urma cu 3 ani si care se afla inca in perioda de ajustare (5 ani).

"Cedent" sau "finantator" nu este cazul.
"Beneficiar" nu are sens. Ce parere aveti ?


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL