Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIU INGRIJIRE COPIL (??) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONCEDIU INGRIJIRE COPIL (??)

8 replies to this topic

#1 ioana dinu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:brasov

Postat 13 July 2005 - 04:20 PM

Buna ziua !
As dori sa stiu daca exista legislatie in vigoare care sa reglementeze obligatiile angajatorului cu privire la reincadrarea in activitate a angajatelor care au avut contractul de munca suspendat timp de 2 ani pt ingrijire copil.
Mai exact, angajatorul este obligat sa mentina contractul de munca al unei angajate , dupa expirarea perioadei de 2 ani , timp in care angajata a fost in concediu pentru ingrijire copil?



#2 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 13 July 2005 - 04:33 PM

da, 6 luni




#3 ioana dinu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:brasov

Postat 14 July 2005 - 09:54 AM

Multumesc pt raspuns, dar cred ca legea nu prevede concret acest lucru nicaieri.
Art. 21 din OU 96/2003, prevede interdictia angajatorului de a desface contractul de munca in perioada in care, angajata se afla in concediu de risc maternal, pre/post natal si de ingrijire copil. Obigativitatea mentinerii in activitate inca 6 luni de la reluarea activitatii se refera la angajatele care se afla in concediu de risc maternal, pentru celalalte situatii nu exista acesta obigatie a angajatorului.
Exista cumva alte prevederi legale?
multumesc



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2005 - 10:16 AM

da, nu exista decat obligativitatea de a primi angajtul la serviciu si apoi e un contract obisnuit, nu-l poate da afara decat in conditiile din codul muncii.



#5 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 27 July 2005 - 11:47 AM

Dar daca nu au expirat cei doi ani?

in perioada de preaviz, salariata (-atul) poate opta pentru reluarea concediului de crestere-ingrijre copil?




#6 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 July 2005 - 12:52 PM

asiguratul poate opta oricand pana implineste bebele 2 ani chiar daca e vorba de o revenire



#7 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 01 August 2005 - 01:25 PM

am citit despre noua reglementare; oare se vor plati cei 3,3 mil pe luna si salariatelor care au copii mai mici de doi ani (care si-au reluat serviciul deja) sau doar celor care nasc/reiau serviciul din 2006? :shock:



#8 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 August 2005 - 02:21 PM

nu exista inca o noua reglementare!



#9 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 29 September 2005 - 07:00 PM

danae a spus:

asiguratul poate opta oricand pana implineste bebele 2 ani chiar daca e vorba de o revenire

ce baza legala este pt acest lucru???va rog din suflet sa-mi raspundeti






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL