Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asigurare de sanatate pt salariat aflat in concediu fara plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

asigurare de sanatate pt salariat aflat in concediu fara plata

3 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 463 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2018 - 12:05 PM

Buna ziua, stie cineva daca un salariat care are mai mult de 30 zile consecutive concediu fara plata, va avea o problema ca asigurat la sanatate? De ex., lucreaza cateva zile in iunie si intra in CFS pana la sfarsitul lunii iulie, cand revine la serviciu, in iunie si iulie va fi asigurat la sanatate? Platile privind contributiile sunt la zi. D112 generata, de proba, arata ca da, salariatul este asigurat la sanatate, dar am inteles ca in practica au mai fost probleme cand CFS a depasit 30 de zile consecutiv, in sensul ca la Casa de Sanatate salariatul era neasigurat.
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14019 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2018 - 02:56 PM

Salariatul ramane asigurat inca 3 luni de la pierderea calitatii de asigurat, adica de la ultima plata a contributiei. Cum pe per. suspendarii CIM nu se va retin (deci nici nu se mai vireaza) ctb. de sanatate, rezulta ca salariatul mai este asigurat doar cele 3 luni.

Cf. Ordin Nr. 581 din 8 septembrie 2014 privind aprobarea Normelor metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobândirea calităţii de asigurat
ANEXA

Art. 2.
(1) În cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate din România, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare, Codului fiscal şi prezentelor norme metodologice, sunt asiguraţi: a) toţi cetăţenii români cu domiciliul în ţară şi care fac dovada plăţii contribuţiei la fond, în condiţiile legii;(2) Calitatea de asigurat şi drepturile de asigurare încetează: a) pentru persoanele prevăzute la alin. (1) lit. a), odată cu pierderea dreptului de domiciliu în România, precum şi în condiţiile art. 258 alin. (2) din Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare;
(3) Drepturile de asigurare încetează după 3 luni de la ultima plată a contribuţiei la fond, în condiţiile legii şi ale prezentelor norme metodologice.
(4) Asiguraţii au dreptul la pachetul de bază de la data începerii plăţii contribuţiei la fond, urmând ca sumele restante să fie recuperate de ANAF, în condiţiile legii, inclusiv obligaţii fiscale accesorii datorate pentru creanţele fiscale.

art. 258 alin. (2) din Legea nr. 95/2006,
Art. 258
(1) Persoanele juridice sau fizice care au calitatea de angajator au obligaţia să calculeze şi să vireze la fond contribuţia stabilită de lege datorată pentru asigurarea sănătăţii personalului din unitatea respectivă.
(2) Nerespectarea prevederilor art. 257 alin. (1) duce la diminuarea pachetului de servicii de bază, potrivit prevederilor art. 220. Diminuarea pachetului de servicii de bază are loc după 3 luni de la ultima plată a contribuţiei.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14019 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2018 - 03:21 PM

Alte precizari/ puncte de vedere :

1. http://www.rasunetul...mul-de-sanatate

Vezi când începe şi când încetează calitatea de asigurat în sistemul de sănătate!
Joi, 03/29/2018 - 11:48

Odată cu reglementarea noului mecanism de depunere a declaraţiilor fiscale şi de plată a contribuţiilor de asigurări sociale de sănătate, a fost modificată şi Legea 95/2006 în privinţa modului de acordare şi de încetare a calităţii de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate.

Camelia Ilişuan, preşedinte –director general al Casei de Asigurări de Sănptate Bistriţa-Năsăud, a făcut o serie de precizări, pentru diferite categorii de asiguraţi.
Astfel, pentru salariaţi, „asigurarea începe la data încheierii contractului de muncă, deci când începe serviciul, şi se încheie în termen de trei luni de la data desfacerii contractului de muncă, deci mai este asigurat o perioadă de 3 luni, dacă, între timp, nu a încheiat un alt contract de muncă sau nu a migrat spre o altă categorie de asigurat”, a explicat Camelia Ilişuan.
____________________________________________________


2. http://hunedoaralibe...ii-de-asigurat/

Precizări privind încetarea calității de asigurat

6 martie 2018

Persoanele asigurate au obligaţia plăţii unei contribuţii băneşti lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepţia persoanelor care beneficiază de asigurare fără plata contribuției.

Potrivit Ordonanței de Urgență nr. 8 din 22 februarie 2018, privind reglementarea unor măsuri în domeniul sănătăţii, în cazul persoanelor care nu mai fac dovada plății contribuției, calitatea de asigurat încetează după 3 luni de la ultima plată a contribuției. Prin excepţie, pentru persoanele care au avut calitatea de salariat termenul de 3 luni se calculează de la data încetării raporturilor de muncă/serviciu.
Pentru categoriile de persoane asigurate fără plata contribuţiei, calitatea de asigurat încetează în termen de o lună de la data la care persoanele nu se mai încadrează în aceste categorii de asiguraţi.
O dată cu încetarea calităţii de asigurat, aceste persoane beneficiază de servicii medicale în cadrul unui pachet minimal de servicii medicale.



#4 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 463 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2018 - 05:08 PM

Multumesc!

Inteleg ca poate avea mai mult de 30 zile dar nu mai mult de trei luni consecutive, salariatul doreste 35 de zile CFS, deci va fi asigurat pana revine la munca.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL