Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Activitate dependenta pentru SRL - Client unic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Activitate dependenta pentru SRL - Client unic

4 replies to this topic

#1 CosminSD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 June 2018 - 11:44 AM

Buna ziua,

Am o situatie putin mai speciala si as avea nevoie de putin ajutor/un sfat. Sunt actionar in doua companii, intr-una asociat unic (sa o numim A), in cealalta (B) impreuna cu o alta companie. Pentru ambele companii sunt unul dintre administratori.

Compania B presteaza servicii (informatice) pentru clienti din afara. Compania A va avea in curand un singur angajat - eu. In cazul in care compania A (eu asociat unic) incheie cu compania B un contract de prestari servicii, pentru care se factureaza servicii de management si prestari servicii dezvoltare software, ar putea fi probleme daca pentru compania A este singurul client? Practic eu as fi actionar in ambele, administrator in ambele, anagajat doar in compania A si ar fi un contract de prestari servicii (la pret corespunzator pietei) intre A si B.

Stiu ca in cazul PFA-urilor, in cazul unui control, s-ar putea ajunge la concluzia ca este vorba de activitate dependenta, si ar trebui aplicate impozitele corespunzatoare salariilor. Este aceeasi situatie si aici?

Multumesc,
Cosmin



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2018 - 03:24 PM

Inainte de orice, mi se pare un conflict de interese (sau macar un non-sens) sa iti acorzi singur asistenta manageriala de pe o firma pe alta (platita de tine catre tine). :blink2: Din acest motiv cred ca abordarea Fiscului este corecta. Fiscul are dreptul sa reconsidere o activitate si, in cazul tau, eu consider ca ar avea motive sa o faca.




#3 CosminSD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 June 2018 - 03:51 PM

In contextul in care un astfel de contract ar fi aprobat de intregul consiliu de administratie (si implicit de partenerii de afacere), de ce ar fi vorba de un conflict de interese? Motivatia principala este data de faptul ca imi doresc ca firma in care sunt asociat unic (A) sa ramana activa si sa aiba un angajat full-time. Si astfel, este destul de ne-convenabil sa fiu angajat si in compania noua.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2018 - 04:05 PM

Ca administrator al firmei B, managementul este in "fisa postului", ca sa zic asa ...
De ce ai trece servicii management platite de la firma A la B cand iti poti aplica stiinta manageriala direct in firma B - ca administrator ce te afli si acolo ? Adica din firma A stii ce sa faci pt B, dar ai brusc amnezie cand te uiti la tine din firma B .. :biggrin2:
Zau, nu te supara ! Nu o zic cu malitiozitate.

Si inca ceva : mi-e teama ca s-ar putea sa ai bataie de cap si cu preturile de transfer, fiind asociat si administrator in ambele firme ... ele sunt afiliate... adica sa iti trebuiasca si dosar preturi de transfer.
Nu stiu sigur, e doar un gand bazat pe asta :

Cod fiscal :
art. 7, Definiţii ale termenilor comuni
........
26. persoane afiliate - o persoană este afiliată dacă relația ei cu altă persoană este definită de cel puțin unul dintre următoarele cazuri:
a) o persoană fizică este afiliată cu altă persoană fizică dacă acestea sunt soț/soție sau rude până la gradul al III-lea inclusiv;
b) o persoană fizică este afiliată cu o persoană juridică dacă persoana fizică deține, în mod direct sau indirect, inclusiv deținerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot ale unei persoane juridice ori dacă controlează în mod efectiv persoana juridică;
c) o persoană juridică este afiliată cu altă persoană juridică dacă cel puțin aceasta deține, în mod direct sau indirect, inclusiv deținerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cealaltă persoană juridică ori dacă controlează în mod efectiv acea persoană juridică;
d) o persoană juridică este afiliată cu altă persoană juridică dacă o persoană deține, în mod direct sau indirect, inclusiv deținerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cealaltă persoană juridică ori dacă controlează în mod efectiv acea persoană juridică.
....
33. principiul valorii de piață - atunci când condițiile stabilite sau impuse în relațiile comerciale sau financiare între două persoane afiliate diferă de acelea care ar fi existat între persoane independente, orice profituri care în absența condițiilor respective ar fi fost realizate de una dintre persoane, dar nu au fost realizate de aceasta din cauza condițiilor respective, pot fi incluse în profiturile acelei persoane și impozitate corespunzător;

art. 11, Prevederi speciale pentru aplicarea Codului fiscal
.......
(4) Tranzacţiile între persoane afiliate se realizează conform principiului valorii de piaţă. În cadrul unei tranzacţii, al unui grup de tranzacţii între persoane afiliate, organele fiscale pot ajusta, în cazul în care principiul valorii de piaţă nu este respectat, sau pot estima, în cazul în care contribuabilul nu pune la dispoziţia organului fiscal competent datele necesare pentru a stabili dacă preţurile de transfer practicate în situaţia analizată respectă principiul valorii de piaţă, suma venitului sau a cheltuielii aferente rezultatului fiscal oricăreia dintre părţile afiliate pe baza nivelului tendinţei centrale a pieţei. Procedura de ajustare/estimare şi modalitatea de stabilire a nivelului tendinţei centrale a pieţei, precum şi situaţiile în care autoritatea fiscală poate considera că un contribuabil nu a furnizat datele necesare stabilirii respectării principiului pentru tranzacţiile analizate se stabilesc potrivit Codului de procedură fiscală. La stabilirea valorii de piaţă a tranzacţiilor desfăşurate între persoane afiliate se foloseşte metoda cea mai adecvată dintre următoarele:
a) metoda comparării preţurilor;
b) metoda cost plus;
c) metoda preţului de revânzare;
d) metoda marjei nete;
e) metoda împărţirii profitului;
f) orice altă metodă recunoscută în Liniile directoare privind preţurile de transfer emise de către Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică pentru societăţile multinaţionale şi administraţiile fiscale, cu amendamentele/modificările şi completările ulterioare.
În aplicarea prezentului alineat se utilizează prevederile din Liniile directoare privind preţurile de transfer emise de către Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică pentru societăţile multinaţionale şi administraţiile fiscale, cu amendamentele/modificările şi completările ulterioare.



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 June 2018 - 04:06 PM

Sustin opinia Otiliei 100%!
Poti face un astfel de contract intre firme, nu te opreste nimeni.
Problema (MARE!) este ca sunt afiliate si va trebui sa intocmesti registrul preturilor de transfer.

Te va costa registrul si timp si bani, nu stiu daca merita bataia de cap.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL