Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli in avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cheltuieli in avans

3 replies to this topic

#1 IoanaTR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 14 June 2018 - 06:55 PM

Buna ziua tuturor,
Avem o factura pt cheltuieli in avans, 471=401. Vom repartiza lunar pe cheltuieli. 6588=471 In ce jurnal trebuie inregistrata factura? Deasemenea cand trebuie sa apara(daca trebuie sa apara) in declaratia 300?
Multumesc!



#2 IoanaTR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 18 June 2018 - 09:13 AM

Oare ma poate ajuta cineva? Cum se include 471 in jurnalul de cumparari si declaratia 300? Multumesc!




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2018 - 02:00 PM

Ioana, in jurnalul de cumparari nu are nicio importanta daca este o cheltuiala in avans sau de grupa 6 direct, tu inreg. factura furnizorului - cu BAZA IMPOZABILA (oricare e ea) si TVA.
In decont o treci ca pe o factura obisnuita, pe Fisc nu-l intereseaza ca e o chelt. exigibila in per. fiscala respectiva (asta tine de calc. impozitului pe profit, nu de tva), sau e una in avans, intereseaza baza de calcul impozabila si TVA aferenta deductibila.

NM la CF,
SECȚIUNEA a 5-a - Evidența operațiunilor
101. (1) În aplicarea prevederilor art. 321 alin. (4) din Codul fiscal, fiecare persoană impozabilă trebuie să țină evidența următoarelor documente:
...............
pct. 2) - 6)



#4 IoanaTR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 19 June 2018 - 05:35 PM

Multumesc! Nu e purtatoare de TVA. Atunci o voi trece la linia 28 Achiziţii de bunuri şi servicii scutite de taxă sau neimpozabile cu valoarea totala existenta in contul 471, la luna primirii facturii. Este corect?






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL