Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adeverinta vechime - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Adeverinta vechime

7 replies to this topic

#1 conta_18

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 June 2018 - 08:57 PM

Buna seara

In momentul in care pleci de la un loc de munca, trebuie sa ti se dea adeverinta de vechime pentru toata perioada lucrata acolo, sau doar pentru perioada de dupa trecerea in Revisal a contractelor de munca? Eu sunt in situatia de a pleca de la un loc de munca si mi s-a spus ca imi pot da acea adeverinta numai pentru perioada care nu este prinsa in cartea de munca si as vrea sa stiu daca asa este, sau trebuie sa insist sa mi se dea pentru toata perioada lucrata acolo, inclusiv pentru cea care se regaseste inscrisa in cartea de munca.

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2018 - 03:18 PM

Sunt obligati sa-ti dea adeverinta de vechime pt TOATA per. lucrata acolo ! Refuzul angajatorului de a-ti elibera adev. de vechime se sanctineaza cu amenda de la 300-1.000 lei.

Baza legala :

- Codul Muncii, art. 34 (5) NU face distinctie intre per. (cu Revisal sau fara). Art. 260 (1), lit. b) prevede sanctiunea.
Art. 34 (5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat să elibereze un document care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă, în meserie şi în specialitate.
Art. 260
(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează astfel următoarele fapte:
..........
b)încălcarea de către angajator a prevederilor art. 34 alin. (5) , cu amendă de la 300 lei la 1.000 lei;



- HG 905/2017, art. 7(5) si art. 8(5)
7(5) La încetarea activității salariatului, angajatorii au obligația să îi elibereze acestuia o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, precum și un extras din registru.
8(5) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 300 lei la 1.000 lei încălcarea de către angajator a prevederilor art. 7 alin. 3) - 6) .


Deci, sunt obligati sa-ti dea o adeverinta cu toate datele in ea + un extras din registru ! Cere-ti acest drept ! :smile:




#3 conta_18

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 June 2018 - 04:28 PM

Multumesc frumos pentru raspuns. Asa voi face :)



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2018 - 04:32 PM

Cu mare drag ! :smile:

Nu-i lasa ! Le e lene sa adune per. de vechime din dosarul de personal ... Rusinica ! :angry2:
Cere-le tot ce ai dreptul si sunt obligati sa-ti dea, ca sa nu mai stai la mana lor vreodata.

Bafta !



#5 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 June 2018 - 07:23 AM

Eu cred ca ti s-a spus asa pentru aceste articole, tot din Codul Muncii:

Art. 279
(1) Vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.
(2) După data abrogării Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare, vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu posedă carnet de muncă, de către instanţa judecătorească competentă să soluţioneze conflictele de muncă, pe baza înscrisurilor sau a altor probe din care să rezulte existenţa raporturilor de muncă. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogării Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se vor soluţiona potrivit dispoziţiilor acestui act normativ.


Eu personal am creat adeverintele cu toata vechimea la locul nostru de munca, cu datele din dosarele de personal, si verificand si cu Revisal doar perioada 2010+.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 28 June 2018 - 07:25 AM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2018 - 11:15 AM

Am vazut acest art., acolo este doar o precizare cu caracter informativ privind documentul care se utilizeaza in situatia respectiva si nu cred ca se aplica RESTRICTIV pt eliberarea adeverintei de vechime mai ales cand ea s-a adunat la acelasi angajator. Ar fi chiar stupid si s-ar bate cap in cap cu art. 34 (5) care nu face nicio distinctie intre perioadele de vechime !
Cum sa probezi cu carnetul de munca vechimea obtinuta chiar la angajatorul la care ai lucrat in acea per. si care ti-a completat carnetul de munca pana in 2011 sau s-a ingrijit sa fie completat de catre ITM ? Faptul ca vechimea pana la 31.12.2010 se probeaza cu carnetul de munca NU este un impediment (sau nu ar trebui sa fie) pt ca angajatorul sa ii elibereze adeverinta pt toata per. lucrata in firma respectiva, fie ea si inainte de 2011 (de Revisal). Sa fim seriosi ...

Dupa parerea mea, aici nu este o chestiune de legislatie, ci de lene/dezinteres a pers. de la RU sau de lipsa unei evidente corecte la angajator, ceea ce oricum nu e problema salariatului (fostului salariat). Desigur ca angajatul poate obtine adeverinta pt diferenta de vechime (cea inainte de 2010) de la ITM, dar este un abuz din partea angajatorului sa puna pe drumuri oamenii pt motivele de mai sus.
Indiferent de situatie, vechimea pt per lucrata la un anumit angajator se poate reconstitui din dosarul de personal obligatoriu, daca acesta exista si este/a fost intocmit corect. Ca sa nu mai spun ca inainte de Revisal a existat registrul pe hartie, cf HG 161/2006 privind registrul general de evidenta a salariatilor. Din acest document in format pe hartie se poate reconstitui f. bine vechimea. Despre ce vorbim ? :blink:

Mai concret spus, unui salariat care a lucrat in aceeasi firma din 2008 (sa zicem) si pleaca in 2018 este un abuz sa-i spui ca nu ii poti elibera adev. de vechime decat pt per. 2011-2018 , adica de cand functioneaza Revisal, iar pt restul per. (2008-2010) ... nu i se poate da adev. ! Adica omu' sa-si probeze vechimea (cand merge la urmatorul serviciu) cu carnetul de munca completat (culmea) tot de catre (sau pt) angajatorul in cauza sau chiar sa ceara in instanta reconstituirea de la acel angajator de la care instanta va cere documente sau confirmari ale situatiei ?? Si toate astea pt ca persoanei de la RU ii este lene (sau nu considera ca e treaba ei) sa elibereze adev. de vechime pt toata per. lucrata la firma resp, chiar daca o parte reiese din inscrierile facute in carnetul de munca ... daca salariatul are carnet de munca ... iar daca nu are, obliga fostul salariat sa bata drumurile pe la ITM pt o adev. pe care i-o poate elibera fara pbl. si are aceasta obligatie, sau il obliga sa se adreseze instantei.
:wacko: Ce D-zeu, ne-am dus cu capul ?

V-o jur ca mie niciodata nu mi-a trecut prin minte sa fac asa ceva unui salariat si chiar daca legislatia ar fi prevazut expres ca pot sa nu-i dau adev. pt toata per, ci numai pt cea de dupa 1 ian. 2011 (ceea ce nu e cazul la ora actuala), eu tot i-as fi dat adev. cu per. completa si nicidecum nu as fi pus omul pe drumuri sau sa-l oblig sa mearga in instanta .. culmea, tot cu mine (cu firma, zic) ... E o nebunie sa faci asa ceva, o lipsa chiar si de moralitate sa-ti bati joc de oameni in halul asta.



#7 andora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 17 July 2018 - 07:40 AM

Adeverinta de vechime pt.per. ... - 2010 nu are valabilitate decat daca este intocmita de ITM pt.angajatorul care tinea cartile de munca la ei sau pt.angajatorul care completa in cartile de munca, se obtine viza tot de la ITM.
Intrebati la Casa de pensii !



#8 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 18 July 2018 - 06:46 AM

Eu completez tot istorul pe care-l stiu in adeverinte, pentru a putea stii omul ce-a facut la noi in firma, avand toate informatiile stranse intr-un singur loc (de stricat, nu are cum sa strice).

Daca este totusi luata in calcul pe undeva, s-ar putea sa aiba dreptate @andora, pentru ca am fost cu 2 dosare de pensie in familie saptamana trecuta, si la casa de pensii doresc cartea de munca si adeverinta pentru perioada 2010+ (asa cum e specificat pe la avizier).

Dar ca intotdeauna, eu sunt de parere ca e mai bine in plus decat lipsa (poate omul sa nu se uite pe perioada 2010- daca doreste sa foloseasca doar cartea de munca pentru asta).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL