Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decl. unica pt dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut

- - - - -

Decl. unica pt dividende

7 replies to this topic

#1 kmkz

Membru junior

• Members
  • Pip
  • 367 Postari:

Postat 11 July 2018 - 10:52 AM

Mă gîndeam să vă întreb pe voi, mi-am pierdut toată răbdarea și nu mai pot să caut prin legislație, nu găsesc logica:

Dacă o persoană a ridicat dividende în mai 2018 peste plafonul de 22.800 lei, are obligația să depună Declarația Unică pînă în 15 iulie pentru CASS. Termenul de plată maxim pentru CASS este 15 martie 2019.
Întrebare: de ce credeți că trebuie să depună estimativa pentru CASS pe 2018 acum, de ce nu ar putea să o depună pînă în 15 martie 2019 și care ar fi sancțiunea dacă se hotărăște să o depuna în 2019?

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 11 July 2018 - 10:53 AM

#2 Otilia Alupei

Membru senior

• Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:

Postat 11 July 2018 - 04:00 PM

Veniturile sunt pt 2018, deci estimarea are obiect pt acest an. Ea trebuie facuta pt ca PF intra in categoria pers. obligate la depunerea DU in vederea declarării venitului estimat pentru încadrarea ca plătitor de contribuții sociale și, după caz, a declarării contribuțiilor sociale datorate în anul fiscal 2018.

Ctb sociale pot fi platite si anul urmator, dar PF nu mai beneficiaza de bonificatia pt plata pana pe 15 dec. 2018.

CPF, art. 336 (3) Nedepunerea la termenul prevăzut de lege a declarației unice constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 50 lei la 500 lei.
CPF, art. 338 (3) În cazul aplicării sancțiunii amenzii, contribuabilul are posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal de constatare și sancționare contravențională.
CPF, art. 339, Dispozițiile prezentului titlu se completează cu dispozițiile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare.

#3 kmkz

Membru junior

• Members
  • Pip
  • 367 Postari:

Postat 11 July 2018 - 05:01 PM

Mulțumesc!
Am mintea varză, nu reușesc să le mai pun cap la cap, cred că ar fi bun un concediu.
Încă o dată, mulțumesc, Otilia, pentru răbdare.

#4 Otilia Alupei

Membru senior

• Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:

Postat 12 July 2018 - 10:24 AM

Cu mare drag ! :smile:
Nu te ingrijora, zapaceala asta e un fenomen generalizat, legiuitorii ne-au pus mintea pe moatze tuturor contabililor ...
Tanjesc si eu dupa un concediu, chiar simt nevoia sa ma detasez o vreme de nebunia asta. Deci, nu esti singurul, ba dimpotriva ... daca te consoleaza cu ceva ... :laugh:

Si eu iti multumesc, din nou, pt lunga ta activitate pe forum, pt tot ajutorul oferit aici ! O fac cu sincera recunostinta, zau !
Deci, du-te, relaxeaza-te, rasfata-te si uita de conta cu ale ei meandre, pt o vreme !
Cu mare drag te asteptam sa revii la noi, cand vei considera de cuviinta !

#5 tati_chi

Membru junior

• Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 12 July 2018 - 02:30 PM

Buna ziua,
Dna Otilia, va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la situatia mea:
Sunt angajata la o societate cu carte de munca si in acelasi timp sunt si administratirul unei societati comerciale de instalatii, de la societatea la care sunt administrator am ridicat in luna aprilie 2018 dividende in valoare de 36.000lei. Nu stiu daca trebuie sa depun declaratia unica sau nu?
Sincer daca trebuie,nu stiu care sectiune ar trebui sa o completez si cum sa o completez, nu am vazut nicaieri scris nimic despre dividende.
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns!
Multumesc!
O zi buna!

#6 Otilia Alupei

Membru senior

• Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:

Postat 12 July 2018 - 03:01 PM

Inteleg ca nu sunteti de meserie si de aceea va precizez ca, dpv FISCAL, dividendele NU sunt venituri din activitati independente, ci din investitii.

Da, trebuie sa depuneti DU cu estimatul pe 2018 fiindca ati incasat deja dividende in anul 2018 si val. acestora este peste plafonul de 22.800 lei anual, deci datorati CASS la ele.
ANAF a raspuns la o intrebare similara pusa in cadrul unei sesiuni online de indrumare, astfel : "În cazul veniturilor din dividende și din dobânzi, se iau în calcul sumele încasate;" care se înscriu în subsecţiunea 2 " Total venit estimat pentru incadrarea ca plătitor de CASS", obligaţia depunerii D212 (n.n. DU) în acest caz este după încasarea dividendelor”. Adica in Capitolul II, Sectiunea 2, Subsectiunea 2.

Nu se plateste CAS (pensie) pentru dividende.
Dpv al impozitului pe venit, veniturile din dobanzi si din dividende se impoziteaza la sursa, adica platitorul de venit opreste si vireaza pt dvs impozitul pe venit.

#7 tati_chi

Membru junior

• Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 July 2018 - 08:43 PM

Multumec mult! Asa este, nu sunt de specialitate! :) Sunt inginer. :)

#8 Otilia Alupei

Membru senior

• Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:

Postat 31 July 2018 - 10:06 AM

Cu drag si alta data ! :smile:

Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL