Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare venituri alte surse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Impozitare venituri alte surse

8 replies to this topic

#1 ady1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 July 2018 - 07:05 PM

Buna seara. Nelamurire; ce taxe se aplica pentru impozitarea veniturilor din alte surse ? Impozitul pe venit stiu ca se aplica. Dar CASS si CAS, si mai ales, cat / cum ? Persoana fizica.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2018 - 12:51 PM

Veniturile din alte surse sunt definite, la art. 114 CF, astfel : .." orice venituri identificate ca fiind impozabile, care nu se încadrează în categoriile prevăzute la art. 61 lit. a) - h), altele decât veniturile neimpozabile în conformitate cu prezentul titlu."
Cea mai comuna situatie este mentionata la lit. g) si explicata in Normele metodologice la CF : "În veniturile din activitățile prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal sunt cuprinse veniturile realizate de contribuabilii care nu sunt înregistrați fiscal potrivit legislației în materie și care desfășoară activități de producție, comerț, prestări de servicii, profesii liberale, din drepturi de proprietate intelectuală, precum și venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, fără a avea caracter de continuitate și pentru care nu sunt aplicabile prevederile cap. II Venituri din activități independente și cap. VII Venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură din titlul IV al Codului fiscal."

Cf art. 115, (1) Impozitul pe venit se calculează prin reținere la sursă la momentul acordării veniturilor de către plătitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului brut pentru veniturile prevăzute la art. 114, cu excepția veniturilor prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. l). (n.n. exceptia se refera la cesiunea de creante).
In cazul in care beneficiarul de venit se inregistreaza fiscal pt activitatea respectiva si anunta platitorul de venit printr-o declaratie pe proprie raspundere (la momentul platii veniturilor), atunci calculul, retinerea si plata nu se mai face la sursa, ci cade in sarcina beneficiarului de venit (art. 115, alin 11).

Cf. art. 116, (1) Contribuabilii care realizează venituri din alte surse identificate ca fiind impozabile, altele decât cele prevăzute la art. 115 alin. (1) (n.n. altele decat cele pt care impozitul se retine la sursa), precum și cele prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. l) (n.n. cesiunile de creanta) au obligația de a depune declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, la organul fiscal competent, pentru fiecare an fiscal, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.
Impozitul pe venit datorat se calculează de către contribuabil si reprezintă impozit final.
Plata impozitului anual datorat se efectuează la bugetul de stat, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.
Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) nu au obligații de completare a Registrului de evidență fiscală și de conducere a evidenței contabile.

Cat priveste CAS, ART. 137 - Categorii de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale nu mentioneaza si veniturile din alte surse, deci pt aceasta categorie de venituri NU se datoreaza CAS !!

Ref. la contributia pt sanatate, potrivit art. 170, persoanele fizice care realizează venituri din alte surse (adica cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. h), datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate, dacă estimează pentru anul curent venituri (din din una sau mai multe surse și/sau categorii de venituri) a căror valoare cumulată este cel puțin egală cu 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere al declarației unice (actualmente 22.800 lei).
In cazul veniturilor din alte surse, baza anuala de calcul este venitul brut și/sau venitul impozabil din alte surse la care se aplica o cota de contribuție de asigurări sociale de sănătate de 10%.

Persoanele fizice care estimează pentru anul în curs venituri impozabile cumulate sub nivelul de 12 salarii de bază minime brute pe țară nu datorează contribuția, dar pot opta pentru plata acesteia (cf art. 180 CF).

Contribuția de asigurări sociale de sănătate se calculează de către contribuabili si se declara prin declaratia unica până la data de 15 martie inclusiv a anului pentru care se datorează contribuția. Exceptia este pt anul 2018 cand termenul (prelungit) este 31 iulie 2018.
Persoanele fizice pentru care plătitorii de venit au obligația calculării, reținerii, plății și declarării contribuției de asigurări sociale de sănătate, care realizează și venituri din alte surse, pentru aceste venituri nu depun declarația unica. De ex, o persoana realizeaza venituri anuale peste plafon din drepturi de proprietate intelectuala si nu este , in acelasi timp, salariata sau pensionara. Pt aceste venituri, platitorul de venit retine la sursa atat impozitul cat si contributiile sociale. In cazul in care acea persoana mai obtine si venituri din alte surse, indiferent de valoare lor, ea nu mai depune declaratia unica pt aceste venituri din alte surse fiindca impozitul se retine tot la sursa si pt ele, iar contributiile sociale sunt deja retinute la sursa pt cele din drepturile de prop. intelectuala si nu mai sunt datorate si pt cele din alte surse (baza de calcul anuala fiind cea cumulata pt veniturile obtinute in afara celor salariale si asimilate).

Deci, se datoreaza CASS pt veniturile din alte surse numai daca valoarea lor depaseste plafonul de 22.800 lei sau daca acestea cumulate cu alte venituri in afara celor salariale si asimilate, depasesc plafonul mentionat. Scutirea de CASS care exista anul trecut (2017) atunci cand se obtineau concomitent si venituri din salarii si asimilate, chirii, arenda ... NU mai exista.

Numai veniturile din drepturi de proprietate intelectuala mai sunt scutite complet de contributii sociale (CAS si CASS) daca beneficiarul este si salariat sau pensionar (art. 150 (1) si (2) - pt CAS / art. 154 h) si h1) - pt CASS ) .




#3 ady1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 July 2018 - 04:38 PM

Exemplu concret; in perioada 2017-2018 am fost angajat o perioada ( acum nu lucrez ). In perioada asta, am avut venituri din salariu. Intre timp, am lichidat bitcoin, o chestie pe care o incepusem ca un hobby si pe care l-am abandonat de mult ( doar ca de pe la mijlocul lui 2017 am inceput sa lichidez ). Evident chestia cu lichidarea nu intra nici la categoria activitate, cu atat mai putin activitate cu caracter de continuitate.

In fine, am contactat si anaf si mi s-a dat un raspuns destul de vag, probabil acelasi pentru toata lumea care intreaba, printre care si un raspuns incomplet la ceea ce ma interesa cum ca sunt considerate venituri din alte surse si astfel de venituri se supun legii in vederea impozitarii.

Din raspunsul dumneavoastra, inteleg ca pentru perioada in care nu am lucrat datorez impozit pe venit si sanatate, corect ? Dar pentru perioada in care am fost angajat ? Veniturile depasesc acele plafonuri de 22.800ron.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2018 - 05:35 PM

Veniturile din tranzactiile cu bitcoin sunt, dupa parerea mea, in categoria celor din investitii si au acelasi regim ca cele din dividende, cel putin in anul 2017, adica nu sunt purtatoare de CASS daca ati fost si salariat.
CAS (pensii) oricum nu se platea la acest tip de venituri fiindca veniturile din investitii nu intrau in categoriile pt care se datora aceasta contributie.

La ANAF nu prea se stie cum e veniturile din bitcoin, am o prietena care s-a interesat insistent si nu a primit raspunsuri lamuritoare, asa ca a facut cum a crezut de cuviinta. O sa mai scormonesc prin legislatie zilele astea si revin, daca nu va grabiti ... De asemenea, este posibil sa avem vreun coleg, pe forum, care sa stie cum e cu bitcoin si sa va sfatuiasca.



#5 ady1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 July 2018 - 07:47 PM

Deci teoretic, la un venit de, sa zicem, 30.000ron in anul 2017 datorez impozit pe venit 16%+ CASS / sanatatea ( scazand perioada in care am fost angajat ), daca intra la categoria investitii/dividende. Si 10%+ CASS pe 2018, nemaicontand perioada in care am fost angajat, daca intra la investitii / dividende.
In cazul in care intra la alte surse, se aplica practic aceleasi impozite, impozitul pe venit 16/10% + CASS, corect ? De la dvs am inteles ca nu s-ar aplica CAS intr-una din situatiile enumerate, corect ?

Cum afecteaza perioada in care nu am fost angajat impozitele, atat in 2017 cat si in 2018 ? Trebuie in vreo situatie sa plateasc CAS pentru perioada asta ? Vreau sa depun declaratia pana marti.

Scuze pentru atatea intrebari, dar vreau sa am o opinie informata, neavand prea mare incredere in anaf. Daca prietena dvs. mi-ar putea expune experienta prin intermediul email-ului ar fi perfect, la ady1mail@yahoo.com . Pentru anonimitate poate folosi si un email fals, nu ma deranjeaza.

Aceasta postare a fost editata de ady1: 29 July 2018 - 07:52 PM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2018 - 11:44 AM

V-am spus deja, ea nu a primit raspunsuri lamuritoare, ce sa va mai spuna in plus ? In niciun caz nu o s-o pun sa va trimita mail cu toate demersurile/ intrebarile pe care le-a pus si pe unde le-a pus, cata vreme raspunsurile primite nu au ajutat-o cu nimic (si lucreaza tot in domeniul contabil si fiscal), rezultatul fiind cel care intereseaza in fond. Va inteleg dorinta de informare, insa deja cred ca exagerati ...

Extras din Regulamentul forumului :
Menirea principala a forumului este aceea de a ne pune la dispozitie un spatiu virtual civilizat, in care sa ne impartasim in mod public informatiile profesionale pe care suntem dispusi sa le comunicam, spre stiinta tuturor celor ce (in timp) ar putea fi interesati de datele prezentate !
Altfel spus, NU este permisa folosirea acestui portal ca si cum ar fi consultantul privat al vreunui user !! De aceea, atat solicitarea cat si oferirea de opinii/ solutii/ materiale profesionale pe PM sau pe adrese private de e-mail mentionate in cadrul postarilor respective, este strict interzisa !!

Va mai pot ajuta cu un singur sfat / o indrumare : pt consultanta extinsa si personalizata va puteti adresa si la www.portalcontabilitate.ro .
De asemenea, puteti cere asistenta fiscala si direct la ANAF, in scris, aici : https://www.anaf.ro/...nta_prin_email/ Avantajul acestui raspuns in scris de la ANAF este ca niciun organ fiscal n-o sa va poata sanctiona daca faceti cum scrie in raspuns.

Numai bine. :smile:



#7 ady1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 August 2018 - 08:11 PM

Dupa inca o discutie si cu call center-ul anaf, s-ar parea ca intra la alte surse, desi si eu sunt de parere ca mai degraba ar intra la investitii / dividende. Sau cel putin deocamdata, din ce am observat ei mai degraba se orienteaza dupa ce se decide la nivel EU ( cum a fost si faptul cum ca nu se impune TVA ).



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2018 - 10:44 AM

Tranzactiile speculative cu valuta le-or considera la fel - tot venituri din alte surse dpv fiscal ? :biggrin2: Desi sunt, in mod clar, tranzactii financiare ... in intelesul economic larg.

Multumesc frumos pt mesaj ! :smile:



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2019 - 02:06 PM

Tema : Tratamentul fiscal al comisionului încasat de persoane fizice

Intrebare : Se datorează impozit pe venit pentru comisionul încasat de persoane fizice neînregistrate fiscal, care desfăşoară activitate ocazional pe baza unor contracte de agent/comision?

Raspuns : Potrivit Codului fiscal, comisionul încasat de persoane fizice neînregistrate fiscal care desfășoară activitate ocazional pe baza unor contracte de agent/comision este considerat venit din alte surse.
Conform Codului fiscal, impozitul pe venit pentru comisionul încasat de persoane fizice neînregistrate fiscal se calculează prin reţinere la sursă de către plătitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului brut. Impozitul calculat şi reţinut reprezintă impozit final.
Prin urmare, pentru comisionul încasat de persoane fizice neînregistrate fiscal care desfășoară activitate ocazional pe baza unor contracte de agent/comision se datoreaza impozit pe venit, plătitorul de venit are obligația reținerii la sursă a impozitului prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului brut.

Baza legala : Legea nr 227 / 2015 articolul 114 alin. (2) lit. g) si 115 alin.(1)







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL