Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reziliere contract chirie persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

reziliere contract chirie persoana fizica

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2018 - 02:15 PM

Intrebare : Buna ziua. In perioada fabruarie - august 2017 am avut un contact de inchiriere, inregistrat la ANAF sector 2. In iulie 2017, mi-am mutat domiciliul fiscal in sectorul 1, iar in august 2017 am depus declaratia 220 de incetare a contractului de inchiriere la ANAF S1. In 17 iulie 2018 am primit notificare, pe spatiul virtual, ca am de plata obligatiile corespunzatoare D220 la zi, data de incetare fiind 2020, asa cum fusese stabilita initial. Practic, nu s-a inregistrat incetarea contractului, iar eu nu mai am hartia cu care sa dovedesc ca am depus-o in august anul trecut. Cum remediez situatia? Va multumesc

Raspuns : Important este sa faceti dovada rezilierii contractului de inchiriere. Sfatul meu este sa mergeti cu actul de reziliere al contractului de inchiriere la AFP sector 1 si sa completati din nou decl. 220 (daca aceasta chiar nu a fost inregistrata). Este posibil sa fiti amendat pt nedepunerea ei in termen (spuneti ca nu mai aveti dovada depunerii) sau poate scapati doar cu un avertisment. Oricum e preferabila amenda (e acceptabila ca suma) in loc sa platiti ce vi se cere in notificare si inca vreo 2 ani viitori. Mergeti cu notificarea la AFP S1, numai acolo puteti fi sfatuit cf datelor aflate in sistem si documentelor dvs. Succes si inarmati-va cu mult calm !

Intrebare : Proba rezilierea contractului este chiar declaratia 220, n-am avut contract notarial.

Raspuns : Asa cum ati depus ctr. de inchiriere ca dovada a obtinerii veniturilor din chirii, alaturi de D220, la fel trebuia sa dovediti ca nu le mai obtineti cand ati depus din nou D220. Nu stiu cum ati depus D220, daca a fost la ghiseu sau prin SPV. Daca ati trimis-o prin SPV fara document atasat (rezilierea) este posibil sa nu v-o fi luat in consideratie tocmai din cauza asta - ca nu aveati dovada rezilierii.

http://static.anaf.ro/.../D220_A1_OPANAF_3780_2017.pdf "Contribuabilii care reziliază contractele de închiriere în cursul anului vor depune declaraţia însoţită de documente justificative, în termen de 5 zile, la organul fiscal competent;"
https://static.anaf.ro/.../Asistenta.../Ghid_chirii_2017.pdf
9. REZILIEREA CONTRACTULUI DE ÎNCHIRIERE
Contribuabilii care reziliază contractele de închiriere în cursul anului au obligația să înștiințeze în scris în termen de 5 zile organul fiscal competent. În acest sens se va depune formularul 220 la care se vor anexa, în copie, documentele din care să rezulte rezilierea contractelor de închiriere, cum ar fi: declarația pe propria răspundere, acordul părților, etc.
În situația rezilierii, în cursul anului fiscal, a contractelor încheiate între părți în care chiria este exprimată în lei, plățile anticipate stabilite potrivit vor fi recalculate de organul fiscal competent la cererea contribuabilului, pe bază de documente justificative.
În situația rezilierii, în cursul anului fiscal, a contractelor încheiate între părți, în care chiria reprezintă echivalentul în lei al unei sume în valută, plățile anticipate vor fi recalculate de organul fiscal competent la cererea contribuabilului, pe bază de documente justificative.



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL