Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
drepturi salariale castigate in instanta 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

drepturi salariale castigate in instanta 2018

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 30 July 2018 - 11:06 AM

Buna ziua, ma poate consilia vreun coleg( poate din invatamant ca stiu ca acolo s-au dat drepturi stabilite in instanta, eu lucrez la cultura, nu ne consiliaza nimeni, cat intelegem,... aia e) care a platit drepturi salariale castigate in instanta? Speta ar fi: urmare a unei sentintei civile am de recalculat salariul din august 2016- sept 2017, rezulta o diferenta la brut, sa zicem de 600 lei/ luna. cererea salariatului de punere in plata este la sfarsitul lunii iunie. Pana acum am reactualizat cu ipc-ul din iunie 2018 raportat la fiecare luna din august 2016 pana in sept 2017 si a dat o suma totala de plata pentru toata aceasta perioada de 9000 lei sa zicem. Suma asta am impartit-o pe transe 5%, 10% 25%, 25% 35%.
1. Cum voi proceda la plata primei transe? actualizez din nou suma de 450 lei ( 9000 x5%) cu ipc-ul de la data platii raportat la cel din iunie 2018 luat in calcul initial?
2. Care este momentul rectificativelor declaratiei 112, pentru ca eu platesc niste transe procentuale si nu efectiv diferente aferente unor luni . ( diferenta lunara este de 600 lei iar prima transa va fi de 450, deci nici macar pt luna august 2016 nu pot face rectificativa)
3. Dobanda legala remuneratorie se calculeaza pentru 600 lei sau pentru suma lunara actualizata cu ipc. Banuiesc ca se adauga la net, nefiind impozabila.
multumesc



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL