Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA la vânzare autoturism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

TVA la vânzare autoturism

6 replies to this topic

#1 thd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 August 2018 - 09:57 AM

Bună ziua,

Apelez la cunoștințele dumneavoastră în următoarea situație: Firma X, neplătitoare de TVA, a achiziționat în 2017 un autoturism de la persoana fizica.Deoarece s-a depășit pragul de scutire de TVA, în anul fiscal 2018 Firma X a devenit plătitoare. Pe parcursul acestui an, autoturismul se dorește a fi vândut, tot către o persoana fizica.

Întrebarile mele sunt: factura de vânzare va fi + TVA? Cum trebuie corect facturata aceasta vânzare?

Vă mulțumesc mult pentru ajutor.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2018 - 12:23 PM

Iti redau, mai jos, un raspuns similar (ca sa vezi ce bine e sa folosesti functia de cautare in acest forum, mai ales ca e obligatoriu inainte de a posta) ...

Vezi postareaOtilia Alupei, la 31 May 2018 - 01:11 PM, a spus:

In principiu da, poti vinde auto proprietatea societatii catre ... persoana fizica.
Factura se face cu tva daca esti platior de tva. Daca nu, nu.

Vanzarea auto trebuie sa fie la pretul pietii, altfel Fiscul te poate suspecta de evaziune fiscala (vanzare sub pret = diminuare TVA si impozit venit microintreprindere) si iti va recalcula darile + majorari.
Valoarea de piață se demonstrează prin documente justificative, si anume : oferte de preț de pe mica și mare publicitate, evaluare/expertiză tehnică similara cu cea pt autoturismele de acelasi tip (marcă, vechime, etc).
Am inteles ca iti mai trebuie fisa de inmatriculare cu viza de la admin. financiara si certificatul fiscal.




#3 thd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 August 2018 - 01:02 PM

Mulțumesc pentru răspuns. Este totuși unul general, pe care îl cunoșteam deja, nu se aplica 100% întrebărilor mele, care au o speță de particularitate.

Apropos, folosesc căutarea pe forum de vreo doua zile, mulțumesc de recomandare.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2018 - 01:52 PM

Poate mai citesti o data raspunsul ... Ai pus 2 intrebari, ti-am raspuns la amandoua.
- Ai intrebat daca se factureaza cu tva, ti-am raspuns ca da. "Factura se face cu tva daca esti platitor de tva."
- Ai intrebat cum trebuie corect facturata aceasta vânzare, ti-am raspuns sa ai grija la pretul de vanzare.

Atat ai intrebat, atat ti-am raspuns. In rest, ce sa-ti spun ? Cum sa completezi factura la furnizor si la client, in ce rubrica sa treci TVA ... ? :blink: Vrei sa stii si altele, intreaba concret, punct cu punct, noi n-avem de unde sa intuim ca tu mai vrei si alte elemente in raspuns.
Mai exact, care zici ca e situatia ta particulara la care nu ai gasit/ primit raspuns, desi cauti de 2 zile ?



#5 thd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 August 2018 - 05:39 PM

Serios? Chiar aveți atât timp disponibil încât sa întrați în polemici pentru o asemena banalitate?

Oricum, mulțumesc pentru primirea călduroasă pe acest forum. Cred ca dacă eram față în față, mă luați și la șuturi. Sau... mai degrabă tăceați mâlc.



#6 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 August 2018 - 07:22 AM

Tot omul care cere ajutor si-l primeste, este nemultimit si se crede victimizat atunci cand i se cer lamuriri suplimentare (deci in continuare se doreste ajutarea acestuia). Trist.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2018 - 01:00 PM

Cam la 1.000 de useri noi apare cate un personaj din asta si n-ai ce-i face fiindca, iata, nu raspunde la logica ...

Multumesc pt sustinere, @georgyc ! :smile:

Topic inchis !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL