Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
posibile venituri AdSense - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

posibile venituri AdSense

adsense blog youtube
1 reply to this topic

#1 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 01 August 2018 - 07:57 PM

Bună ziua,


Aș vrea să-mi deschid un blog pe Blogger și un canal de Youtube (ambele aparținând Google) pentru a obține venituri din Adsense. Problema e că recent s-au modificat criteriile pentru generarea de bani din clipuri pe Youtube, și anume este nevoie ca un canal să aibă peste 1.000 de abonați și peste 4.000 de ore vizionate și abia apoi poate fi acceptat în programul de parteneriat și să înceapă să câștige bani din AdSense. Asta poate dura ani de zile.


Știu că trebuie să-ți faci PFA (sau SRL) pentru o activitate din care obții câștiguri în mod regulat, dar mi se pare absurd ca o persoană cu 8 clase (de exemplu) care pune clipuri cu pisici pe Youtube sau scrie pe blog recenzii despre șampoane să fie nevoită să obțină o diplomă în domeniul IT/foto/editare/limba engleză/română etc. și să ceară acordul vecinilor pentru a-și putea deschide PFA, plus alte încurcături birocratice. La fel de absurd mi se pare să închei contract cu un contabil deși poate tu vei obține venituri abia peste 5 ani.


De aceea, vreau să trimitla Ministerul Finanțelor propunerea ca persoanele fizice să poată obține aceste venituri și să le poată declara pe CNP (eventual ca venituri din alte surse, așa cum mi-a sugerat un inspector de la ANAF) prin declaratia unică, în momentul în care canalul (sau blogul) începe să producă bani, și oamenii să plătească impozit/pensie/sănătate pentru ele.


Întrebările mele sunt:

1. Știe cineva adresa de email la care să trimit propunerea, că tot a zis ministrul că așteaptă propuneri? Am trimis-o la 3 adrese găsite pe site și la 2 mi-a venit reply eroare de trimitere iar a 3-a nu știu dacă e bună.

2. Dacă nu mi se ia în considerare propunerea și eu îmi fac totuși cont de Blog/Youtube și încep să câștig bani abia peste 2 ani, pot transfera atunci contul/blogul pe PFA-ul pe care mi l-aș face când văd că mă apropii de “pragul” de la care se câștigă bani? Se poate face un contract de cesiune cont de pe pers fizică pe PFA la momentul respectiv?


Mulțumesc.


Aceasta postare a fost editata de DanaPFA: 01 August 2018 - 07:57 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2018 - 11:40 AM

1. Ca persoana fizica individuala se pare ca nu poti avea initiativa legislativa direct in Parlament, in probleme fiscale, probleme cu caracter international sau cu privire la amnistii ori gratieri.

http://www.mfinante....iebunuri=echipa La MFP exista Comisia Fiscala Centrala, in coordonarea dnei Elena-Oana Iacob ( oana.iacob@mfinante.ro ) . Eu acolo as incerca. Acum multi ani exista la MFP Directia de Politica si Legislatie Fiscala, dar nu o mai gasesc ca fiind Directie de sine-statatoare.

Poti intreba unde se depune o initiativa legislativa fiscala si la tel. asistenta contribuabil 0314. 039.160 sau pe pag de FB a ANAF / a MFP (eventual prin mesaj privat).

2. Da, se poate face un contract de cesiune.

:smile:
Succes !







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL