Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
trecerea de la impozit pe micro la impozit profit in cursul anului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

trecerea de la impozit pe micro la impozit profit in cursul anului

1 reply to this topic

#1 addo88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 July 2018 - 09:56 AM

Buna ziua.

Am o societate care la 01.01.2018 a devenit platitoare de impozit pe micro. In urma oug 25\2018 am optat pentru impozit pe profit (capital social > 45000) incepand cu 01.04.2018.
Avand in vedere ca in primul trimestru am platit impozit pe venit iar la 30.06.2018 societatea intregistreaza pierdere, ce se intampla cu acel impozit platit? Se poate compensa cu impozitul pe profit in situatia in care va exista profit in 2018?

Va multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2018 - 11:40 AM

NU se poate compensa. Calculul impozitului pe profit se face pe baza veniturilor si cheltuielilor inregistrate incepand cu 1.04.2018, limita deducerilor aplicandu-se corespunzator perioadei.
Declararea impozitului pe profit trimestrial se face prin D100.
D101 se va depune pana la data de 25 martie 2019 si se va completa avand an vedere veniturile si cheltuielile realizate incepand cu trimestrul II 2018, iar la rubrica privind platile anticipate nu se va trece impozitul pe veniturile microintreprinderilor declarat in cursul anului.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL