Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul imp profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul imp profit

17 replies to this topic

#1 radugianina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:constanta

Postat 15 July 2005 - 07:24 AM

am situatia urmatoare :
-pierdere an 2004 stab prin decl =90.000.000
-trim 1 2005=pierdere 10.000.000
-trim 2 2005=profit brut pe cumulat =60.000.000
ch neded =2.000.000
este corect calculul de mai jos:
60.000.000+2.000.000-90.000.000=-28.000.000.
ce inregistrari se fac?il iau din 117 acum sau la sf an?
cum se declara in declaratia 100
va multumesc tuturor.



#2 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 15 July 2005 - 08:14 AM

Este corect in urmatoarele conditii:
-anul precedent societatea era platitoare de impozit pe profit
-pierderea de 90.000.000 este pierdere fiscala(nu contabila)
Repartizarea se face la sfarsitul anului..

"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#3 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 15 July 2005 - 08:17 AM

Este corect.
Esti in pierdere,declar 0.
LAURA JUNC



#4 radugianina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:constanta

Postat 15 July 2005 - 12:28 PM

am vb cu o dna de la adm fin cta si mi-a zis ca ceea ce se recupereaza este in cz meu 90.000.000/60(5ani*12luni)x6 luni(01-06/2005)
adica nu sunt in totalitate pe pierdere ,se scade din 62 mil ,suma de 9.000.000 care reprezinta calculul de mai sus
in aceste cdt as avea de platit 62-9=53 mil*16%=8.48 mil
mai procedeaza cineva asa?
iar in d100 sa trec datorat 62 mil *16%=9.920.000
de dedus 1440000(9mil din calculul de mai sus*16%)
de plata 8.480.000 lei
va rog din suflet sa ma lamuriti daca se calculeaza asa ,proportional sau nu .
mentionez ca pierderea este fiscala si sunt platitor de imp profit,iar pierderea de 90 mil este numai din an 2004.



#5 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 15 July 2005 - 01:26 PM

D.na de la Fin. sa-ti dea si normele...
Am lucrat in finante si am facut mii de controale dar nu am intanlit asa ceva, nici in legislatie nici in realitate.....
Deci, daca ai o pieredere fiscala aferenta anului precedent aceasta se recupereaza in anii viitori (dar nici o lege-norme nu precizeaza lunar..) deci in cazul tau ai pierdere, in declaratia 100 treci 0(zero).
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#6 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2005 - 02:01 PM

E prima data cand aud asa ceva, si daca e adevarat atunci si eu am facut gresit tot timpul :P ... dar parerea mea e ca e o tampenie. Ai dreptul sa deduci in urmatorii 5 ani, adica daca ai pierdere 5 ani si in al 6lea obtii in sfarsit un profit nu mai ai dreptul sa deduci decat pe cele din ultimii 5 ani, nu din 1400 toamna!
Daca ai avut pierdere 90.000.000, pe aceasta o recuperezi in primul an daca poti, la fiecare termen, si pe urma gata!

Eu asa am facut! :evil:



#7 radugianina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:constanta

Postat 15 July 2005 - 04:44 PM

credeti-ma ca am fost personal la directia de control a min fin din CONSTANTA si mi-a calculat in fata mea datele de mai sus.
am intrebat daca exista norme,precizari,fie ele si interne dar stupoare mi-a zis ca nu scrie pe nicaieri,dar asa se calculeaza .cred ca ultima solutie e sa ma adresez in scris adm fin pentru un raspuns oficial ,care sigur va veni dupa 25.07.2005.
daca v-ati intalnit cu astfel de calcule va rog sa-mi spuneti .
argumentul forte al doamnei de la financiar a fost ca doar nu vreau sa recuperez toata pierderea intr-o luna ,scrie ca se recupereaza in 5 ani ,atunci se imparte pierderea la 12luni*5ani si se recupereaza proportional cu lunile din anul in care am obtinut profit.
nu ma abandonati..........
RASPUNDETI-MI!!!!!!!!!!!!



#8 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 15 July 2005 - 05:07 PM

A se vedea art.26 din CF,care nu precizeaza asa ceva. Parerea mea este sa deduci pierderea fiscala la fiecare termen de plata(cat iti permite profitul) asa cum scrie in CF.Daca spun ca nu e bine ,trebuie sa dovedeasca cu un art. de act normativ.Nu au dreptul sa interpreteze legea dupa cum doresc....
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 15 July 2005 - 10:51 PM

Parerea mea este ca, avand astfel de indoieli, sa ceri totusi un raspuns scris de la Ministerul de Finante, chiar daca acesta vine dupa 25 iulie.
Vei avea doar confirmarea ca ai procedat corect.



#10 radugianina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 July 2005 - 05:57 AM

Avand in vedere ca nu mai sunt alte opinii inclin sa cred ca restul (moderatorii) subscriu celor scrise mai sus .Avand clar o hiba in legislatie si pentru ca fiecare o interpreteaza cum doreste neexistand precizari clare sau norme cum exista spre exemplu la calculul deductibilitatii ch cu sponsorizarea...samd ,sunt create foarte usor confuzii si suntem fara drept de aparare in fata controalelor ,unde nu prea putem face fata decat cu legea in fata.
cu siguranta o sa cer in scris un raspuns oficial de la MF,si o sa va anunt daca si cand vor da solicitare cererii mele de clarificare a modului de calcul a recuperare a pierderii fiscale.
va multumesc tuturor.



#11 sorina_d

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 July 2005 - 06:42 AM

salut gianina.Cei care ti-au raspuns aveau dreptate.daca vrei caut-o pe d-na gina de la control -sefa servici in c-ta .E o femeie despteapta si o sa-ti spuna la fel



#12 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 July 2005 - 03:05 PM

Daca in luna martie am vandut un mijloc fix si l-am impozitat cu 10 % drept impozit pe profit , acum in iunie scad din veniturile totale veniturile care le-am impozitat cu 10 % si impozitez restul de profit cu 16 % ?????



#13 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 18 July 2005 - 10:02 PM

Dar de ce ai impozitat doar cu 10% la suta veniturile rezultate din vanzarea mij. fix? :oops:
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#14 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 19 July 2005 - 07:47 AM

E lege daca ai tinut in posesie mai mult de 2 ani si daca cumparatorul nu i-ti este ruda poti impozita cu 10 %
Nu stiu mai departe daca tin evidenta separat



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 July 2005 - 08:28 AM

:shock:



#16 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 19 July 2005 - 10:23 AM

Despre ce lege e vorba?
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#17 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 July 2005 - 07:46 AM

Actul normativ doiny ?



#18 FENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 20 July 2005 - 01:29 PM

Pt a va clarifica situatia apelati la declaratia 101 , intocmiti-o chiar daca nu este finele anului, dar cuprinde modul de calcul al impozitului pe profit
si sigur veti avea alta parere






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL