Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adeverinta pentru medic cu numar de zile de concediu medical - cum se completeaza? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Adeverinta pentru medic cu numar de zile de concediu medical - cum se completeaza?

adeverinta concedii medicale medic zile concedidu medical model adeverinta medicala adeverinta medicala 12/24 12/24 luni numar zile concediu medical adeverinta salariat
3 replies to this topic

#1 Razvan_29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 March 2018 - 10:54 PM

A intervenit o modificare la modelul de adeverinta medicala care se elibereaza salariatilor.
Pana acum adeverinta atesta numarul de zile de concediu medical din ultimele 12 luni si totodata numarul total de zile de concediul medical din ultimele 12 luni aferente fiecarui cod de indemnizatie in parte.
Acum, conform Ordinului 15/05.01.2018, in loc de "12 luni" sunt "12/24 luni.
In atasament gasiti noul formular.

ART. 34 alin (1) din Ordinul 15/05.01.2018
"În vederea acordării certificatelor de concediu medical, plătitorii de indemnizații de asigurări sociale de sănătate au obligația să elibereze asiguratului adeverințe din care să rezulte numărul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12/24 luni, după caz, conform modelului prevăzut în anexa nr. 7"

Nelamurirea mea este urmatoarea:
  • Daca salariatul a avut 10 zile de concediu medical in luna decembrie 2016, iar in luna ianuarie 2018 a avut 20 de zile de concediu medical, cum ar trebui sa arate adeverinta?
Am intrebat mai multe persoane si parerile sunt impartite in felul urmator:

Citeaza

Eu sunt de parere ca ar trebui sa apara numarul de zile de CM si pe ultimele 12 luni si pe ultimele 24 luni, adica:
"Numărul de zile de concediu medical de care persoana asigurată a beneficiat în ultimele 12/24 luni este de 20/30 zile"
Alta parere este ca, daca a avut CM in ultimele 24 luni, trebuie mentionat nr. de zile de CM doar pentru ultimele 24 luni si sa nu mai mentionez si pentru ultimele 12 luni, adica:
"Numărul de zile de concediu medical de care persoana asigurată a beneficiat în ultimele 24 luni este de 30 zile"
Alta parere este ca trebuie mentionat numarul de zile de CM pe ultimele de 24 luni doar daca a avut cancer. In cazul nostru salariatul nu a avut cancer, deci trebuie specificat numarul de zile de CM doar pe ultimele 12 luni, adica:
"Numărul de zile de concediu medical de care persoana asigurată a beneficiat în ultimele 12 luni este de 20 zile"



Va multumesc.




#2 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 March 2018 - 05:13 PM

Pe un site al unei case nationale de asigurari de sanatate (nu sunt permise link-uri aici) se mentioneaza in subsolul modelului de Adeverinta (Anexa 19 la Norme) urmatoarele:

*Pentru codurile de indemnizatie 12, 13 si 14 se va completa numarul de zile de concediu medical in ultimele 24 luni

Deci daca nu aveti astfel de de coduri inscrise in adeverinta se va completa numarul de zile de CM doar din ultimele 12 luni

Aceasta postare a fost editata de sirius: 03 March 2018 - 05:21 PM




#3 Razvan_29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 March 2018 - 08:26 PM

Imi puteti trimite linkul pe mail ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 March 2018 - 02:25 PM
eliminare adresa privata de e-mail. Citeste regulamentul.




#4 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 March 2018 - 11:10 PM

Am descarcat adeverinta pe laptopul meu dupa care am atasat-o aici poate ar dori si altii s-o vada

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL