Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
repartizare profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


repartizare profit

13 replies to this topic

#1 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 July 2005 - 08:39 PM

Lamuriti-ma si pe mine va rog
1.Repartizarea profitului se face la sfarsitul ex finanaciar adica in luna decembrie sa zicem 129=117 . Inchiderea lui 129 cu 121 se face in ianuarie ?
2.Am preluat o firma unde profitul de la sfarsitul lui 2004 se afla si in prezent in 117. Cat timp poate sa stea in 117 ?



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 15 July 2005 - 11:15 PM

Trebuie sa citesti ce scrie in Procesul Verbal AGA de la aprobarea bilantului la 31.12.2004. Din el afli ce decizie au luat asociatii/actionarii cu privire la repartizarea profitului. Daca au hotarat sa ramana nerepartizat, atunci este normal sa ramana in 117, pana in momentul in care vor hatara altceva.




#3 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 16 July 2005 - 08:26 PM

Tocmai asta e ca nu exista nici un proces verbal . Pentru a fi in regula ar trebui facut un proces verbal cu o data din ianuarie 2005 semnat de asociati in care sa se specifice ca repartizarea profitului se face in 117 ?



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 16 July 2005 - 10:25 PM

Nu putea sa nu aiba PV AGA. Nu-i primea bilantul la Administratie. Nu are nici Raportul administratorului?
Poate ca l-au pierdut. Sa mai redacteze unul, in care sa se specifice ca profitul ramane nerepartizat.



#5 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 17 July 2005 - 04:54 PM

Am gasit un raport de gestiune dar nu se specifica nimic despre repartizarea profitului . Inseamna ca ar trebui sa fac si un proces verbal in care sa specific unde se face repartizarea ?



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 July 2005 - 08:26 PM

Asa ar trebui. Iar hotararea trebuie sa fie: "profitul aferent anului 2004 ramane nerepartizat". Nu trebuie sa scrii ca se repartizeaza in 117. Profitul se regaseste in acest cont, pentru ca asa se interpreteaza contabil hotararea de nerepartizare.



#7 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 17 July 2005 - 09:19 PM

La administr financiara cand depui bilantul nu iti cere PV AGA dacat daca din rap de gest rezulta ca ai repartiz pf, ca sa vada cum l-ai repartiz ..
Daca nu ai gasit o hot AGA privind repartiz pf ,inseamna ca ac a ramas nerepartizat si ramane deci in contul 117 pana cand se va intruni AGA sa il repartizeze
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 July 2005 - 09:33 PM

dana77 a spus:

La administr financiara cand depui bilantul nu iti cere PV AGA dacat daca din rap de gest rezulta ca  ai repartiz pf, ca sa vada cum l-ai repartiz ..
Daca nu ai gasit o hot AGA privind repartiz pf ,inseamna ca ac a ramas nerepartizat si ramane deci in contul 117 pana cand se va intruni AGA sa il repartizeze

Dana, raportul de gestiune il intocmeste administratorul. El nu are dreptul sa decida ce destinatie capata profitul. Iar bilantul trebuie sa fie insotit de proces verbal AGA.



#9 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 17 July 2005 - 09:57 PM

Eu am depus la finante Cluj Bilantul la 31.12.2004 si nu am avut nici un PV AGA si nici nu am repartizat pf .La depunere nu am avut nici o pb .Pe asta ma bazam cand am dat raspunsul.
In schimb la firmele unde s-a repartizat pf mi s-a cerut PV AGA,dar (ma repet) numai la firmele unde s-a repartizat profitul(ac lucru rezulta din inf pe care tb sa le dam cu privire la repartiz pf,inf cerute de finante)
Si asa este ai dreptate rap de gest il intocmeste adm si nu are drept de repartiz a profitului.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#10 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 July 2005 - 10:18 PM

Eu inteleg ce zici, dar bilantul ala trebuie sa fie aprobat de AGA, ca daca e vreo problema candva, vor zice ca ei nu au stiut!
De altfel, legea prevede ca asa se procedeaza (incepand cu legea 31/90)



#11 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2005 - 01:22 PM

:lol:
eu am avut pv aga de aprobare bilant unde NU fac vorbire de repartizare profit! si nu am avut probleme la bilant!

dupa depunere bilant, am facut iar o aga unde am distribuit o parte din profit!

si ma bazez pe discutiile interminabile de la inceputul anului unde tocmai despre asta era vorba ca nu se repartizeaza profitul decat dupa ce acesta este cert iar "certul" asta se obtine cu stampila pe bilant la depunere la administratie.



#12 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 18 July 2005 - 04:57 PM

Trimteti-mi si mie va rog un model de raport al administratorului si un model de proces verbal AGA -eu am gasit ceva in actele preluate dar mi se pare prea simplist e-mail istrategeorge@rdslink.ro si poate imi raspundeti si la prima intrebare ca nu am primit inca un raspuns . Va multumesc !



#13 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 09 August 2005 - 07:37 PM

george75 a spus:

Lamuriti-ma si pe mine va rog
1.Repartizarea profitului se face la sfarsitul ex finanaciar adica in luna decembrie sa zicem 129=117 . Inchiderea lui 129 cu 121 se face in ianuarie ?
2.Am preluat o firma unde  profitul de  la sfarsitul lui 2004 se afla si in prezent in 117. Cat timp poate sa stea in 117 ?


Da! Repartizarea profitului se face la 31.12, iar inchiderea contului 121 cu 129 in luna ianuarie anul urmator.Nu stiu daca este corect ca profitul anului 2004 sa ramana nerepartizat . Eu stiu ca in cursul anului 2004, pana la inchiderea exercitiului financiar trebuie sa fie repartizat. :!:
marighe



#14 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 August 2005 - 11:02 PM

S-a discutat ceva pe tema asta. Unde scrie ca sunt obligati actionarii sa repartizeze profitul intr-un anumit termen?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL