Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de subinchiriere cu tva sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contract de subinchiriere cu tva sau nu?

7 replies to this topic

#1 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 15 July 2005 - 10:32 PM

AM URMATORUL CAZ: o societate comerciala are un spatiu inchiriat de la o asociatie de proprietari. Subinchiriaza unei alte SC spatiul respectiv si solicita o chirie mai mare. Intrebarea mea este daca factura de chirie pt ultima societate este cu TVA sau fara tinand cont de faptul ca pentru spatiul inchiriat de la Asociatia de Proprietari nu plateste TVA?
Va multumesc
steluta



#2 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 15 July 2005 - 11:09 PM

Daca socitatea care subinchiriaza spatiul este platitoare de TVA , e normal sa intocmeasca factura cu TVA. E ca si in cazul celor care cumpara marfa de la neplatitori de TVA ,dar cand vand marfa prin magazin,o vand cu TVA.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#3 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 15 July 2005 - 11:11 PM

Multumesc mult, asa m-am gandit si eu. Eram putin incurcata de faptul ca proprietarul imobilului este persoana fizica.
steluta



#4 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 17 July 2005 - 04:34 PM

Operatiunea de inchiriere de bunuri imobile este SCUTITA TVA. Faci factura fara TVA, chiar daca esti platitor declarat. Scrii pe factura <Operatiune scutita fara drept de deducere> Vezi Codul Fiscal.



#5 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 17 July 2005 - 05:38 PM

Multumesc mult, am citit in codul fiscal dar acolo nu scrie decat pentru spatiul pe care il ai in proprietate, societatea mai are un spatiu inchiriat pentru care are factura cu tva , nu stiam exact cum sa procedez cu spatiul care il are inchiriat/ si pt care nu deduce tva intrucat proprietarul nu este platitor de tva si nu pt ca beneficiaza de scutire cf codului fiscal / si il subinchiriaza.
steluta



#6 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2005 - 01:35 PM

vedeti discutiile despre tva la inchirieri! poate sa faca factura CU sau FARA tva, totul este daca opteaza prin notificarea aia la administratie sau nu si evident daca propriul contract ii da voie sa subinchirieze :lol:

eu cred ca este irelevant ca administratia nu e platitoare de tva!

si unde scrie ca e vorba de inchirieri imobile in proprietate?



#7 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 18 July 2005 - 02:46 PM

Raspunsul pe care l-am dat -de a factura cu TVA-a fost in ideea de a nu se complica cu regimul mixt.Nu se merita pt. ca nici cine factureaza nu are nimic de pierdut sau de castigat,si probabil nici clientul.Pentru o factura pe luna ,care nu cred ca are o val. prea mare ,nu cred ca merita bataie de cap....
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#8 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 19 July 2005 - 09:45 PM

Va multumesc tuturor. Este adevarat ca este mai mare bataia de cap pt o singura factura sa calculez prorata dar optiunea apartine clientului meu, drept care eu execut.
steluta






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL