Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit PFA

impozit
5 replies to this topic

#1 Gabriel Ghe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 November 2018 - 05:23 PM

Buna seara,

Imi cer scuze daca raspunsul era undeva in topicurile deja rezolvate dar nu am gasit.

Am inteles ca impozitul este 10% din venitul anual dar tot nu am inteles cum se calculeaza venitul; dupa calculele mele impozitul ar veni prea mare.

Am un PFA cu activitate de comert (CAEN 4711), calcul in sistem real. Sa presupunem ca intr-o luna incasez 10.000 lei din vanzari (adaus comercial=10%=1.000 lei profit) si nu am cheltuieli deductibile. Asta inseamna ca impozitul, numai in acea luna, este de 1.000 lei (egal cu profitul meu)? si intr-un an impozitul meu va fi de 12.000 lei?

Multumesc anticipat!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2018 - 03:08 PM

Cod fiscal 2018

ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate

(1) Venitul net anual din activități independente se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile efectuate în scopul realizării de venituri, cu excepția situațiilor în care sunt aplicabile prevederile art. 681 (n.n. adica activitati sportive) și art. 69. (n.n. adica la norma de venit)


Acestea fiind zise nu e loc de intors, calculul este f simplu in cazul tau si, pt ca nu ai cheltuieli deductibile, el duce la "anomalia" pe care ai sesizat-o, adica ajungi sa dai la stat tot adaosul comercial/ tot ce castigi din vanzare !
Solutia e sa ai cheltuieli deductibile macar pt achizitia produselor vandute, astfel incat sa se impoziteze numai adaosul comercial. Chiar si pt produsele achizitionate de la persoane fizice (care nu emit factura) exista cai de a intocmi documentele de provenienta a marfii - ca doar nu le-ai furat ... Poti face borderouri de achizitie (corect intocmite, cf legii) si astfel te justifici cu cheltuiala deductibila.




#3 Gabriel Ghe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 November 2018 - 07:57 PM

Multumesc frumos, d-na Otilia!

Va mai deranjez cu inca o intrebare pentru a fi sigur ca am inteles corect:
Produsele vandute de mine au fost achizitionate de la diversi furnizori care mi-au eliberat facturi (si chitante) pe numele firmei. Fiecare factura este insotita de NIR si fiecare chitanta este inregistrata in Registrul de plati si incasari. Este o asemenea factura o cheltuiala deductibila?

Eu cand am spus "cheltuieli deductibile" m-am gandit la: chirie, combustibil, echipamente, serviciu salubrizare, etc, iar din astea nu am prea multe si nu-mi scade prea mult din venituri iar profitul e mic.

Va multumesc inca o data! O seara frumoasa!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2018 - 11:41 AM

Cum sa nu, sigur ca facturile de achizitie sunt cheltuieli deductibile si in acest caz deja discutam in cu totul alti termeni fiscali, impozitul pe venit devenind maxim 10% din adaosul comercial.

Iti dau lista cheltuielilor deductibile, cf Cod fiscal 2018.

ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
............................
(4) Condițiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității independente, pentru a putea fi deduse, în funcție de natura acestora, sunt:
a) să fie efectuate în cadrul activităților independente, justificate prin documente;
b) să fie cuprinse în cheltuielile exercițiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite;
c) să reprezinte cheltuieli cu salariile și cele asimilate salariilor astfel cum sunt definite potrivit cap. III - Venituri din salarii și asimilate salariilor, cu excepțiile prevăzute de prezentul capitol;
d) să respecte regulile privind amortizarea, prevăzute în titlul II, după caz;
e) să respecte regulile privind deducerea cheltuielilor reprezentând investiții în mijloace fixe pentru cabinetele medicale, în conformitate cu prevederile art. 28 alin. (20);
f) să reprezinte cheltuieli cu prime de asigurare efectuate pentru:
1. active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;
2. activele ce servesc ca garanție bancară pentru creditele utilizate în desfășurarea activității pentru care este autorizat contribuabilul;
3. bunurile utilizate în cadrul unor contracte de închiriere sau de leasing, potrivit clauzelor contractuale;
4. asigurarea de risc profesional;
g) să fie efectuate pentru salariați pe perioada delegării/detașării în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, reprezentând indemnizațiile plătite acestora, precum și cheltuielile de transport și cazare;
h) să fie efectuate pe perioada deplasării contribuabilului care își desfășoară activitatea individual și/sau într-o formă de asociere, în țară și în străinătate, în scopul desfășurării activității, reprezentând cheltuieli de cazare și transport, altele decât cele prevăzute la alin. (7) lit. k);
i) să reprezinte contribuții de asigurări sociale plătite la sistemele proprii de asigurări sociale și/sau contribuții profesionale obligatorii plătite, potrivit legii, organizațiilor profesionale din care fac parte contribuabilii;
j) să fie efectuate în scopul desfășurării activității și reglementate prin acte normative în vigoare;
k) În cazul activelor neamortizabile prevăzute la art. 28 alin. (4), cheltuielile sunt deductibile la momentul înstrăinării și reprezintă prețul de cumpărare sau valoarea stabilită prin expertiză tehnică la data dobândirii, după caz. Norme metodologice
(41) Sunt cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate pentru organizarea și desfășurarea învățământului profesional și tehnic, în conformitate cu reglementările legale din domeniul educației naționale, cu excepția cheltuielilor cu amortizarea care sunt deductibile potrivit prevederilor alin. (4) lit. d).
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a) cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum și pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, în limita unei cote de 5% din baza de calcul determinată conform alin. (6);
b) cheltuielile de protocol, în limita unei cote de 2% din baza de calcul determinată conform alin. (6);
c) cheltuielile sociale, în limita sumei obținute prin aplicarea unei cote de până la 5% asupra valorii anuale a cheltuielilor efectuate cu salariile personalului, pentru destinațiile prevăzute la art. 25 alin. (3) lit. b) din titlul II, după caz;
d) scăzămintele, perisabilitățile, pierderile rezultate din manipulare/depozitare, potrivit legislației în materie, inclusiv cheltuielile cu bunuri cu termen depășit de valabilitate potrivit legii;
e) cheltuielile reprezentând tichetele de masă acordate de angajatori, potrivit legii;
f) cheltuielile reprezentând voucherele de vacanță acordate de angajatori, potrivit legii;
g) contribuțiile la fonduri de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006 privind pensiile facultative, cu modificările și completările ulterioare, și cele reprezentând contribuții la schemele de pensii facultative, calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, efectuate către entități autorizate, stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând Spațiului Economic European, plătite în scopul personal al contribuabilului, indiferent dacă activitatea se desfășoară individual sau într-o formă de asociere, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru fiecare persoană;
h) primele de asigurare voluntară de sănătate, precum și serviciile medicale furnizate sub formă de abonament, plătite în scopul personal al contribuabilului, indiferent dacă activitatea se desfășoară individual sau într-o formă de asociere, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru fiecare persoană;
i) cheltuielile efectuate pentru activitatea independentă, cât și în scopul personal al contribuabilului sau asociaților sunt deductibile numai pentru partea de cheltuială care este aferentă activității independente;
j) cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații, aferente autoturismelor folosite de contribuabil sau membru asociat sunt deductibile limitat potrivit alin. (7) lit. k) la cel mult un singur autoturism aferent fiecărei persoane;
k) cheltuielile reprezentând contribuții sociale obligatorii datorate în calitate de angajatori, potrivit titlului V;
l) - *** A B R O G A T ***
m) cheltuieli pentru asigurarea securității și sănătății în muncă, potrivit legii;
n) dobânzi aferente împrumuturilor de la persoane fizice și juridice, altele decât instituțiile care desfășoară activitatea de creditare cu titlu profesional, utilizate în desfășurarea activității, pe baza contractului încheiat între părți, în limita nivelului dobânzii de referință a Băncii Naționale a României, pentru împrumuturile în lei, în vigoare la data restituirii împrumutului și, respectiv, nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valută, prevăzută la art. 27 alin. (7) lit. b);
o) cheltuielile efectuate de utilizator, reprezentând chiria - rata de leasing - în cazul contractelor de leasing operațional, respectiv cheltuielile cu amortizarea și dobânzile pentru contractele de leasing financiar, stabilite în conformitate cu prevederile privind operațiunile de leasing și societățile de leasing;
p) cotizații plătite la asociațiile profesionale în limita a 4.000 euro anual;
q) cheltuielile reprezentând contribuțiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizațiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, în limita a 5% din venitul brut realizat.
(6) Baza de calcul se determină ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile, altele decât cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol.
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
a) sumele sau bunurile utilizate de contribuabil pentru uzul personal sau al familiei sale;
b) cheltuielile corespunzătoare veniturilor neimpozabile ale căror surse se află pe teritoriul României sau în străinătate;
c) impozitul pe venit datorat potrivit prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat în străinătate;
d) cheltuielile cu primele de asigurare, precum și cu serviciile medicale furnizate sub formă de abonament, altele decât cele prevăzute la alin. (4) lit. f), alin. (5) lit. h) și cele efectuate pentru persoanele care obțin venituri din salarii și asimilate salariilor, definite potrivit prevederilor cap. III - Venitul din salarii și asimilate salariilor;
f) dobânzile/majorările de întârziere, amenzile, sumele sau valoarea bunurilor confiscate ca urmare a încălcării dispozițiilor legale în vigoare și penalitățile, datorate autorităților române/străine, potrivit prevederilor legale, cu excepția celor plătite, conform clauzelor din contractele comerciale încheiate cu aceste autorități;
g) ratele aferente creditelor angajate;
h) cheltuielile de achiziționare sau de fabricare a bunurilor și a drepturilor amortizabile din Registrul-inventar;
i) cheltuielile privind bunurile constatate lipsă din gestiune sau degradate și neimputabile, dacă inventarul nu este acoperit de o poliță de asigurare;
j) impozitul pe venit suportat de plătitorul venitului în contul beneficiarilor de venit;
k) 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv în scopul desfășurării activității și a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și nu au mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, aflate în proprietate sau în folosință. Aceste cheltuieli sunt integral deductibile pentru situațiile în care vehiculele respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgență, servicii de pază și protecție și servicii de curierat;
2. vehiculele utilizate de agenții de vânzări și de achiziții;
3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane sau pentru instruire de către școlile de șoferi;
5. vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.
Cheltuielile care intră sub incidența acestor prevederi nu includ cheltuielile privind amortizarea.
în cazul vehiculelor rutiere motorizate, aflate în proprietate sau în folosință, care nu fac obiectul limitării deducerii cheltuielilor, se vor aplica regulile generale de deducere.
Modalitatea de aplicare a acestor prevederi se stabilește prin normele metodologice date în aplicarea art. 68; Norme metodologice
l) alte sume prevăzute prin legislația în vigoare.
(8) Contribuabilii pentru care determinarea venitului anual se efectuează în sistem real au obligația să completeze Registrul de evidență fiscală, în vederea stabilirii venitului net anual.
(9) Modelul și conținutul Registrului de evidență fiscală se aprobă prin ordin al ministrului finanțelor publice.



#5 Herta Alex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2019 - 06:35 PM

Buna seara,
va supun atentiei o problema pe care nu am vazut-o la Dvoastra
Am un PFA Cod 7112 Activitati de inginerie si consultanta care a fost suspendat o perioada si am activat firma in mai 2018.
Contabilitatea este in partida simpla ,inregistrez eu intrarile si iesirile si fac calculul venitului impozabil (pe profit -ca diferenta intre brut si deductibil)
Intrebarea este: Daca am inregistrate cheltuieli deductibile (motorina pe masina care este pe PFA) si nu am nici o intrare (nu am lucrat deloc in anul 2018) La profit impozabil si bineinteles ca si la IMPOZIT PE PROFIT iese negativ. De fapt nelucrand nimic , eu am cheltuit bani din buzunar propriu pentru masina care este pe firma ,,,ce trebuie sa completez in declaratia 212 ,,,trec cifra cu minus sau scriu zero la impozit in declaratie. Daca trebuie sa platesc ceva la ANAF??? in acest caz ?

Multumesc , astept un raspuns de la Dvoastra.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2019 - 12:27 PM

1. Indicativul 212 al decl. unice s-a abrogat inca de anul trecut, asa ca nu te mai exprima folosind acest cod al declaratiei, ci spune-i "Declaratia unica" pur si simplu (asa e corect).

2. REGULA GENERALA : ca sa fie deductibile cheltuielile, trebuie sa poti dovedi Fiscului ca le-ai facut in scopul desfasurarii activitatii, adica ai cheltuit in folosul PFA, nu al tau personal. Eventual ai putea sa justifici o parte, cu foi de parcurs, doar pt drumurile pe la ONRC si alte institutii unde ai depus acte.
Daca nu este deductibila, aceasta cheltuiala cu combustibilul nu-ti mai diminueaza baza impozabila a impozitului pe profit. Prin urmare, posibil sa nu mai ai toata pierderea FISCALA (nu contabila, e diferenta intre cele 2).
Oricum, la pierdere fiscala nu ai impozit pe profit de plata, deci la rubrica din DU treci zero, insa pt un rezultat fiscal corect la 31.12.2018 tine cont si de rezultatul fiscal al anilor precedenti.

Dragilor cu PFA-uri, contabilitatea in partida simpla se mai poate invata cat de cat (sa completati registre, sa faceti facturi, chitante, ordine de plata...) , insa fiscalitatea nu e la indemana oricui si va poate aduce probleme serioase, purtatoare de amenzi semnificative.
Optimizarea cheltuielilor prin eliminarea celor aferente unui contabil care sa va faca macar partea de fiscalitate, NU e o idee buna, chiar deloc ! Va doresc sa NU constatati ca am avut dreptate !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL