Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
venituri din spectacole - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


venituri din spectacole

11 replies to this topic

#1 cv nadejde

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:iasi

Postat 16 July 2005 - 09:18 AM

s-a organizat un concurs auto - firma face tunning - iar veniturile din vanzarea biletelor se inregistraza ??
nadejde



#2 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 July 2005 - 01:19 PM

SI NOI ORGANIZAM UN SPECTACOL SI VREM SA VINDEM BILETE SI NU STIM CUM SA LE INREGISTRAM SA NU FIE PROBLEMA. AM AUZIT SI CEVA 2% PE VENITURI SE DA LA PRIMARIE.




#3 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 16 July 2005 - 04:42 PM

208
Art. 273: Reguli generale
(1)Orice persoanã care organizeazã o manifestare artisticã, o competiþie sportivã sau altã activitate distractivã în România are obligaþia de a plãti impozitul prevãzut în prezentul capitol, denumit în continuare impozitul pe spectacole.
(2)Impozitul pe spectacole se plãteºte la bugetul local al unitãþii administrativ-teritoriale în raza cãreia are loc manifestarea artistica, competiþia sportivã sau altã activitate distractivã.
Art. 274: Calculul impozitului
(1)Cu excepþiile prevãzute la art. 275, impozitul pe spectacole se calculeazã prin aplicarea cotei de impozit la suma încasatã din vânzarea biletelor de intrare ºi a abonamentelor.
(2)Cota de impozit se determinã dupã cum urmeazã:
a)în cazul unui spectacol de teatru, ca de exemplu o piesã de teatru, balet, operã, operetã, concert filarmonic sau altã manifestare muzicalã, prezentarea unui film la cinematograf, un spectacol de circ sau orice competiþie sportivã internã sau internaþionalã, cota de impozit este egalã cu 2%;
b)în cazul oricãrei alte manifestãri artistice decât cele enumerate la lit. a), cota de impozit este egalã cu 5%.
(3)Suma primitã din vânzarea biletelor de intrare sau a abonamentelor nu cuprinde sumele plãtite de organizatorul spectacolului în scopuri caritabile, conform contractului scris intrat în vigoare înaintea vânzãrii biletelor de intrare sau a abonamentelor.
(4)Persoanele care datoreazã impozitul pe spectacole stabilit în conformitate cu prezentul articol au obligaþia de:
a)a înregistra biletele de intrare ºi/sau abonamentele la compartimentul de specialitate al autoritãþii administraþiei publice locale care îºi exercitã autoritatea asupra locului unde are loc spectacolul;
b)a anunþa tarifele pentru spectacol în locul unde este programat sã aibã loc spectacolul, precum ºi în orice alt loc în care se vând bilete de intrare ºi/sau abonamente;
c)a preciza tarifele pe biletele de intrare ºi/sau abonamente ºi de a nu încasa sume care depãºesc tarifele precizate pe biletele de intrare ºi/sau abonamente;
d)a emite un bilet de intrare ºi/sau abonament pentru toate sumele primite de la spectatori;
e)a asigura, la cererea compartimentului de specialitate al autoritãþii administraþiei publice locale, documentele justificative privind calculul ºi plata impozitului pe spectacole;
f)a se conforma oricãror altor cerinþe privind tipãrirea, înregistrarea, avizarea, evidenþa ºi inventarul biletelor de intrare ºi a abonamentelor, care sunt precizate în normele elaborate în comun de Ministerul Finanþelor Publice ºi Ministerul Administraþiei ºi Internelor, contrasemnate de Ministerul Culturii ºi Cultelor ºi Agenþia Naþionalã pentru Sport.

Sper ca art. de mai sus din CF sa te ajute.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#4 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 16 July 2005 - 04:50 PM

d)a emite un bilet de intrare ºi/sau abonament pentru toate sumele primite de la
spectatori;
e)a asigura, la cererea compartimentului de specialitate al autoritãþii administraþiei
publice locale, documentele justificative privind calculul ºi plata impozitului pe
spectacole;
f)a se conforma oricãror altor cerinþe privind tipãrirea, înregistrarea, avizarea,
evidenþa ºi inventarul biletelor de intrare ºi a abonamentelor, care sunt precizate în
normele elaborate în comun de Ministerul Finanþelor Publice ºi Ministerul
Administraþiei ºi Internelor, contrasemnate de Ministerul Culturii ºi Cultelor ºi Agenþia
Naþionalã pentru Sport.
Am omis la primul raspuns ultimele aliniate ale art.274. Scuze.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#5 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 December 2005 - 12:34 PM

Am si eu o nedumerire,
Conform legii 163/2005 s-a modificat cota de TVA de la 19 la 9% pentru cinematografe!
Totodata trebuie sa aplicam o cota de 2% din suma incadata din bilete, Intrebarea este: care este metoda de calcul a impozitului pe spectacol,
sa zicem ca am total suma incasata 10.000 ron. Mai intai se calculeaza impozitul de 2% si apoi tva, sau invers???
Eu zic in felul urmator:
1) 10.000 :1.02 = 9.803,92 - aceasta suma reprezinta baza de calcul a imp pe spect, si impozitul ar fi 196,08, sau

2) 10.000 * 2% = 200, Care este suma corecta???

Mergand pe prima varianta din 9.803,92 deduc tva 9%:
9.803,92 : 1.09 = 8994.42 - baza de calc a tva
si tva 809,50.
Spuneti-mi va rog daca este corect cum am calculat eu, sau exista o alta metoda de calcul???


Cu Respect Cristiana C
CristianaC



#6 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2005 - 01:23 PM

CristianaC a spus:

Am si eu o nedumerire,  
Conform legii 163/2005 s-a modificat cota de TVA de la 19 la 9% pentru cinematografe!
Totodata  trebuie sa aplicam o cota de 2% din suma incadata din bilete, Intrebarea este: care este metoda de calcul a impozitului pe spectacol,  
sa zicem ca am total suma incasata 10.000 ron. Mai intai se calculeaza impozitul de 2% si apoi tva, sau invers???
2% din veniturile realizate.
Venituri 708x2%.
TVA 4427
radu_o



#7 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 December 2005 - 01:37 PM

iti multumesc foarte mult pt promptitudine, dar pe mine ma intereseaza modul de calcul, nu monografia>
Vreau sa stiu daca am facut corect calculele la suma de 10.000 ron

Iti multumesc frumos!

CristianaC
CristianaC



#8 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2005 - 01:45 PM

10.000/1,09=9174,31 (708)
9174.31*2%=183,49
radu_o



#9 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 December 2005 - 05:38 PM

Inca odata iti multumesc, dar vreau sa stiu daca este sigura aceasta metoda, imi poti recomanda o baza legala? Deoarece mai am colege care sunt de alta parere, si vreau sa le dovedesc cu ajutorul unui act normativ.

Cristiana
CristianaC



#10 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2005 - 11:45 AM

CristianaC a spus:

Inca odata iti multumesc, dar vreau sa stiu daca este sigura aceasta metoda, imi poti recomanda o baza legala? Deoarece mai am colege care sunt de alta parere, si vreau sa le dovedesc cu ajutorul unui act normativ.

Cristiana
Art. 155:
Facturile fiscale
(9) Prin derogare de la alin. (1), persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată nu au obligaţia să emită factură fiscală pentru următoarele operaţiuni, cu excepţia cazurilor când beneficiarul solicită factură fiscală:

a) transportul persoanelor cu taximetre, precum şi transportul persoanelor pe baza biletelor de călătorie sau a abonamentelor;

B) livrări de bunuri prin magazinele de comerţ cu amănuntul şi prestări de servicii către populaţie, consemnate în documente fără nominalizarea cumpărătorului;

c) livrări de bunuri şi prestări de servicii consemnate în documente specifice aprobate prin lege.
Art. 140:
Cota standard şi cota redusă
NORME METODOLOGICE
24. (1) Taxa pe valoarea adăugată se determină prin aplicarea cotei standard sau a cotei reduse asupra bazei de impozitare determinate potrivit legii.

(2) Se aplică procedeul sutei mărite pentru determinarea sumei taxei pe valoarea adăugată, respectiv 19 x 100/119 în cazul cotei standard şi 9 x 100/109 în cazul cotei reduse, atunci când preţul de vânzare include şi taxa pe valoarea adăugată. De regulă preţul include taxa pe valoarea adăugată la livrarea de bunuri şi/sau prestarea de servicii direct către populaţie în situaţia în care nu este necesară emiterea unei facturi fiscale conform Art. 155 alin. (9) din Codul fiscal, precum şi în orice situaţie în care prin natura operaţiunii sau conform prevederilor contractuale preţul include şi taxa pe valoarea adăugată.

Art. 140:
Cota standard şi cota redusă
(2) Cota redusă a taxei pe valoarea adăugată este de 9 % şi se aplică asupra bazei de impozitare, pentru următoarele prestări de servicii şi/sau livrări de bunuri:

a) dreptul de intrare la castele, muzee, case memoriale, monumente istorice, monumente de arhitectură şi arheologice, grădini zoologice şi botanice, târguri, expoziţii;
B) livrarea de manuale şcolare, cărţi, ziare şi reviste, cu excepţia celor destinate exclusiv publicităţii;

c) livrările de proteze de orice fel şi accesoriile acestora, cu excepţia protezelor dentare;

d) livrările de produse ortopedice;

e) medicamente de uz uman şi veterinar;

f) cazarea în cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu funcţie similară, inclusiv închirierea terenurilor amenajate pentru camping.

Legea 163/2005
12. La articolul 140 alineatul (2), litera a) va avea urmatorul cuprins:
dreptul de intrare la castele, muzee, case memoriale, monumente istorice, monumente de arhitectura si arheologice, gradini zoologice si botanice, targuri, expozitii, cinematografe
radu_o



#11 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 21 December 2005 - 10:52 AM

Iti multumesc inca odata Radu, ca m-ai ajutat.
Acuma chiar m-ai convins.
:wink:
Scuze ca am rascpuns asa tarziu, dar am fost foarte ocupata cu serviciul, si nu am avut timp.

SARBATORI FERICITE!!!
CristianaC



#12 alexandrufe

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 January 2006 - 12:57 AM

Buna ziua!
Firma mea se ocupa cu organizarea de spectacole.Am avut o contabila care...a fugit cu banii, si se pare ca a furat si banii care trebuiau platiti la ITM.In fine...acum asta e.Acum voi avea de platit din urma..si amenzi...o nebunie.
Intrebarea mea este, srl-ul meu,imm, neplatitor de tva, poate vinde in interiorul spatiilor de spectacole ,spatiu publicitar.
Sub ce forma pot eu sa incasez bani, de la firmele care vor sa colaboreze cu mine, de exemplu in cadrul unu spectacol de muzica hip-hop, adica firme de bauturi alcoolice sau patiserii..ori in cadrul unui concert clasic de la diverse banci sau asociatii patronale.
Daca am o politica de fidelizare a clientilor...si de ex. la 2ua bilete vandute ofer unul gratuit, sau la 2 concerte vizionate.al treilea este gratuit....este legal.?.sau ofer miai simplu o invitatie(chiar personalizata catre client)...care nu are valoare in lei?
La fiecare spectacol, firma mea organizeaza un protocol la care sunt invitati artisti, oameni de presa si publicul.Acum..ca am ramas fara contabila...cheltuielile de protocol pot fi trecute la cheltuielile firmei?
Va multumesc foarte mult.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL