Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECONT CHELTUIELI CU DOCUMENTE IN VALUTA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECONT CHELTUIELI CU DOCUMENTE IN VALUTA

9 replies to this topic

#1 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 16 July 2005 - 09:33 AM

O societate de transport face curse in Turcia si Bulgaria. Soferul face in aceste tari cheltuieli diverse (alimentare cu motorina, parcare auto, diverse taxe) pentru care aduce documente in moneda tarilor respective.

Cum ma inregistrez eu cu ele in contabilitate? Trebuie sa justific banii pe care ii primeste el ca avans spre decontare.

Eu nu stiu limba turca/bulgara. Pot sa iau de bun ceea ce-mi spune soferul ca reprezinta documentul respectiv (ca repartizare pe cont cheltuiala)?



#2 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 16 July 2005 - 10:30 AM

Mongav a spus:

O societate de transport face curse in Turcia si Bulgaria. Soferul face in aceste tari cheltuieli diverse (alimentare cu motorina, parcare auto, diverse taxe) pentru care aduce documente in moneda tarilor respective.

Cum ma inregistrez eu cu ele in contabilitate? Trebuie sa justific banii pe care ii primeste el ca avans spre decontare.

Eu nu stiu limba turca/bulgara. Pot sa iau de bun ceea ce-mi spune soferul ca reprezinta documentul respectiv (ca repartizare pe cont cheltuiala)?
De la inceput trebuie sa iei de bun ce spune soferul, dar ca sa il responsabilizezi trebuie sa il pui sa scrie pe spatele bonurilor ce reprezinta;
dupa un timp, ai sa vezi, le recunosti singura;
ca sa te inregistrazi cu ele in contabilitate, este obligatoriu sa faci decontul cursei;
la fiecare cursa, vei avea un decont pe lei si unul in valuta( pentru plecarea in cursa, soferul trebuie sa alimenteze in Romania);
decontul extern: incepe cu cheltuielile pe Bulgaria, pe care le treci, fireste, in moneda cheltuita- ai cheltuieli la dus , cit si la intoarcere;
continui cu cheltuielile pe Turcia, in moneda cheltuita;
in mod normal, soferului i se da avans in Romania intr-o singura valuta, dolari presupun, sau poate euro- ca atare, el trebuie sa aibe un buletin de schimb valutar in tarile pe unde trece, si pe baza lui faci conversia totalului sumelor cheltuite pe fiecare tara, in moneda in care i-ai dat avans;
ii calculezi si soferului diurna in aceeasi moneda si ai terminat cu decontul;
ai grija sa folosesti la inregistrarea decontului cursul din ziua in care i-ai dat avansul, pina la terminarea lui, iar daca avansul este mai mic decit a cheltuit, diferenta cheltuita o inregistrezi la cursul din data calc.decontului.




#3 rodica62

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 16 July 2005 - 03:54 PM

Mongav a spus:

O societate de transport face curse in Turcia si Bulgaria. Soferul face in aceste tari cheltuieli diverse (alimentare cu motorina, parcare auto, diverse taxe) pentru care aduce documente in moneda tarilor respective.

Cum ma inregistrez eu cu ele in contabilitate? Trebuie sa justific banii pe care ii primeste el ca avans spre decontare.

Eu nu stiu limba turca/bulgara. Pot sa iau de bun ceea ce-mi spune soferul ca reprezinta documentul respectiv (ca repartizare pe cont cheltuiala)?
Liliana ti-a dat un raspuns corect!
Deoarece inteleg ca esti la inceput de drum in acest domeniu,permite-mi sa-ti dau cateva inregistrari contabile:
-ridicare avans cursa(disp.plata casierie):542=5311
-decontare avans(la cel mult trei zile de la intrarea in tara!):
%=542
6022(daca nu lucrezi cu combustibil pe stoc!)
628(taxe tranzit,tx.parcare,tx.pod etc.)
611
6024("mici "accesorii auto)
604
6028
625
-restituit diferenta avans(disp.de incasare):5311=542.
Te vei obisnui cu documentele scrise in alta limba ptr. ca sunt cam aceleasi.Roaga soferii sa ti le arnjeze pe tari cand ti le aduc!
Nu uita de diferentele de curs valutar care apar la contul 542!Eu lucrez cu un program care-mi calculeaza automat dif. de curs.
Mult succes!



#4 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 17 July 2005 - 09:30 AM

Va multumesc mult pt raspunsuri.
Daca in timpul cursei incaseaza o parte din contravaloarea cursei (cash in valuta) si cheltuie din aceasta suma, cum evidentiez acest lucru?



#5 rodica62

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 17 July 2005 - 10:44 AM

Mongav a spus:

Va multumesc mult pt raspunsuri.
Daca in timpul cursei incaseaza o parte din contravaloarea cursei (cash in valuta) si cheltuie din aceasta suma, cum evidentiez acest lucru?
Aceste situatii sunt destul de frecvente la soc. private.In urma cu cativa ani inregistram asa:4111=542-suma de rosu!
Ptr. ca la diverse controale trebuia sa explic de ce am procedat asa am renuntat si inreg.5314=4111 si 542=5314,ca si cand lucrurile s-ar fi desfasurat normal!



#6 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2005 - 08:34 PM

Vad ca nimeni nu ti-a spus ce era mai important. Decontul si-l intocmeste soferul respectiv, el trebuie sa justifice astfel sumele cheltuite, nu trebuie sa-l faci tu. Stiu ca este greu de lucrat cu soferii si mai stiu ca este o uzanta ca delegatii sa vina cu gramada de bonuri la contabilitate ca justificare a avansurilor primite, dar asta e si vina unora dintre noi care accepta sa faca si munca altora. Tu poti doar sa-i verifici corectitudinea intocmirii si sa-l vizezi la rubrica "compartiment financiar-contabil" pentru ca apoi sa fie vizat de conducatorul unitatii. Asta e procedura normala, asa ca pune-i la munca pe soferi, ei trebuie sa stie sa si scrie, nu doar sa invarta de saiba daca vor sa se plimbe prin strainatate cu diurne si bacsisuri la bagaje :twisted: :twisted:
Si eu cu parerea ...



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 July 2005 - 09:17 PM

Adrian a spus:

Vad ca nimeni nu ti-a spus ce era mai important. Decontul si-l intocmeste soferul respectiv, el trebuie sa justifice astfel sumele cheltuite, nu trebuie sa-l faci tu. Stiu ca este greu de lucrat cu soferii si mai stiu ca este o uzanta ca delegatii sa vina cu gramada de bonuri la contabilitate ca justificare a avansurilor primite, dar asta e si vina unora dintre noi care accepta sa faca si munca altora. Tu poti doar sa-i verifici corectitudinea intocmirii si sa-l vizezi la rubrica "compartiment financiar-contabil" pentru ca apoi sa fie vizat de conducatorul unitatii. Asta e procedura normala, asa ca pune-i la munca pe soferi, ei trebuie sa stie sa si scrie, nu doar sa invarta de saiba daca vor sa se plimbe prin strainatate cu diurne si bacsisuri la bagaje  :twisted:  :twisted:
:D :D :D



#8 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 18 July 2005 - 10:06 AM

Am inteles.
Va multumesc mult tuturor.



#9 macityener@yahoo.com

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 July 2005 - 09:04 AM

de regula pe bulgaria se plateste o taxa de dezinfectie in valoare de 9 euro, vigneta de 110euro, care este valabila o luna, o taxa de asigurare service tir in valoare de 5 euro sau 6 dolari, iar pe Turcia se platesc taxe de autostrada, de pod, tranzit si de vama, majoritatea in TL. Se face decontul ( se calculeaza valuta la cursul zilei la care face plata)in functie de moneda, iar diferentele de curs valutar le inregistrezi in contabilitate.



#10 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 March 2007 - 08:00 PM

Vezi postarealilianab, la Jul 16 2005, 10:30 AM, a spus:

Mongav a spus:

O societate de transport face curse in Turcia si Bulgaria. Soferul face in aceste tari cheltuieli diverse (alimentare cu motorina, parcare auto, diverse taxe) pentru care aduce documente in moneda tarilor respective.

Cum ma inregistrez eu cu ele in contabilitate? Trebuie sa justific banii pe care ii primeste el ca avans spre decontare.

Eu nu stiu limba turca/bulgara. Pot sa iau de bun ceea ce-mi spune soferul ca reprezinta documentul respectiv (ca repartizare pe cont cheltuiala)?
De la inceput trebuie sa iei de bun ce spune soferul, dar ca sa il responsabilizezi trebuie sa il pui sa scrie pe spatele bonurilor ce reprezinta;
dupa un timp, ai sa vezi, le recunosti singura;
ca sa te inregistrazi cu ele in contabilitate, este obligatoriu sa faci decontul cursei;
la fiecare cursa, vei avea un decont pe lei si unul in valuta( pentru plecarea in cursa, soferul trebuie sa alimenteze in Romania);
decontul extern: incepe cu cheltuielile pe Bulgaria, pe care le treci, fireste, in moneda cheltuita- ai cheltuieli la dus , cit si la intoarcere;
continui cu cheltuielile pe Turcia, in moneda cheltuita;
in mod normal, soferului i se da avans in Romania intr-o singura valuta, dolari presupun, sau poate euro- ca atare, el trebuie sa aibe un buletin de schimb valutar in tarile pe unde trece, si pe baza lui faci conversia totalului sumelor cheltuite pe fiecare tara, in moneda in care i-ai dat avans;
ii calculezi si soferului diurna in aceeasi moneda si ai terminat cu decontul;
ai grija sa folosesti la inregistrarea decontului cursul din ziua in care i-ai dat avansul, pina la terminarea lui, iar daca avansul este mai mic decit a cheltuit, diferenta cheltuita o inregistrezi la cursul din data calc.decontului.

buna,
te rog frumos , poti sa-mi spui unde scrie ca inregistrarea in contabilitate a decontului in valuta se face la cursul din ziua avansului?

Multumesc frumos






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL