Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Split tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Split tva

11 replies to this topic

#1 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 21 November 2018 - 08:28 AM

Buna ziua
O firma platitoare de TVA care nu aplica split tva trebuie sa emita catre o alta firma platitoare de TVA , dar care aplica split tva un instrument de plata ( bilet la ordin sau cec ) . Firma emitenta va emite 2 instrumente de plata sau unul singur , iar firma care incaseaza Cec-ul isi va transfera tva-ul in contul sau de tva la incasarea Cec-ului ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13857 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2018 - 04:17 PM

In cazul platii prin BO/CEC a unui furnizor care a optat pentru split TVA, cumparatorul platitor de TVA care nu a optat pt split TVA nu are obligatii privind plata sumei respective in contul distinct al furnizorului.
Prin urmare, poti emite un singur BO/CEC.

art. 3 alin. (5) din Legea nr. 275/2017 de aprobare a O.G. nr. 23/2017 privind plata defalcata a TVA
(5) Prevederile alin. (1) si (3) nu se aplica:
a) in situatia in care plata nu se efectueaza direct de beneficiar catre furnizor/prestator;
b) in situatia in care plata se efectueaza in natura;
c) in situatia in care plata se efectueaza prin compensare;
d) in situatiile prevazute la art. 14 alin. (1) (n.n. numerar, card) si art. 15 alin. (5) (n.n. BO, CEC ...);
e) in cazul finantarii acordate de institutiile de credit si institutiile financiare nebancare prin preluarea creantelor

___________________________________________________________

Da, firma care incaseaza BO/CEC isi va transfera TVA in contul de TVA in termen de 30 zile de la incasarea BO/CEC, sau isi poate depune instrumentul de plata direct la banca/trezoreria la care are deschis contul de TVA, pt a fi incasat acolo.

OG 23/2017 actualizata, art. 15, (5)
În cazul sumelor puse într-un cont de garanții la dispoziția furnizorului/prestatorului care aplică plata defalcată a TVA, cont escrow sau alt cont similar la care furnizorul/prestatorul nu are acces decât după îndeplinirea anumitor condiții, la momentul eliberării sumelor din aceste conturi furnizorul/prestatorul are obligația să vireze în contul de TVA propriu, în termen de 30 de zile lucrătoare de la eliberarea sumelor, TVA aferentă.




#3 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 22 November 2018 - 09:21 AM

Multumesc mult pentru raspuns.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13857 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2018 - 01:43 PM

Cu drag si alta data ! :smile:



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13857 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2019 - 01:50 PM

https://chat.anaf.ro...bd?OpenDocument

Renuntarea la aplicarea mecanismului de plata defalcata a TVA

Intrebare : De când nu mai aplica mecanismul platii defalcate a TVA persoanele impozabile care nu sunt obligate sa aplice mecanismul platii defalcate a TVA si renunta la aplicarea acestuia prin depunerea unei notificari la organul fiscal?

Raspuns : Persoanele impozabile care renunta la aplicarea mecanismului platii defalcate a TVA prin depunerea unei notificări la organul fiscal, nu mai aplica mecanismul platii defalcate a TVA de la data radierii , de catre organul fiscal competent, din Registrul persoanelor care aplica plata defalcata a TVA.

Baza legala : Ordonanta guvernului nr 23 / 2017 articolul 2 al. 1, 10, 11, 12 si 13



#6 cosmin75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 May 2019 - 12:08 PM

sunteti sigura ca nu se aplica split tva la plata cu bo sau cec. art.15(5) nu face nici o referire la bo sau cec.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13857 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2019 - 01:27 PM

Eu zic ca face.

OG 23/2017 actualizata, art. 15, (5)
În cazul sumelor puse într-un cont de garanții la dispoziția furnizorului/prestatorului care aplică plata defalcată a TVA, cont escrow sau alt cont similar la care furnizorul/prestatorul nu are acces decât după îndeplinirea anumitor condiții, la momentul eliberării sumelor din aceste conturi furnizorul/prestatorul are obligația să vireze în contul de TVA propriu, în termen de 30 de zile lucrătoare de la eliberarea sumelor, TVA aferentă.



#8 cosmin75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 May 2019 - 10:23 AM

da, am sunat la finante si au confirmat, speta mea e putin mai complexa. Firma A (NON SPLIT) PLATESTE O FACTURA CU UN BILET LA ORDIN FIRMEI B (APLICA SPLIT TVA). FIRMA B GIREAZA BILETUL LA ORDIN FIRMEI C(NON SPLIT), FIRMA CARE IL INCASEAZA.

PRECIZEZ CA TOATE PLATIILE SE FAC IN CONTUL UNEI DATORII FURNIZOR MARFA CE CONTINE TVA 19.

ESTE CONSIDERATA O PLATA INDIRECTA SAU CE OBLIGATII DECURG DE AICI PENTRU TOATE CELE 3 FIRME ?



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13857 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2019 - 01:17 PM

Efectuarea plăților in cazul in care Compania A nu aplică plata defalcată

FURNIZORII aplică plata defalcată? ..............CLIENȚII aplică plata defalcată?............. Plăți / Încasări

- DA ..........................................................................n/a .............................................. Plată defalcată din contul curent către furnizorii care aplică sistemul:
- o plată de 100 RON către contul curent al furnizorului;
- o plată de 19 RON către contul de TVA al furnizorului.

- NU ..........................................................................n/a...............................................  Plată obișnuită din contul curent ĂŽn contul curent al furnizorului.

- n/a.......................................................................... DA ............................................... Plăți defalcate efectuate de clienți:
- o ĂŽncasare de 100 RON din contul curent al clientului;
- o ĂŽncasare de 19 RON din contul de TVA al clientului;

- n/a...........................................................................NU ................................................ Plată / ĂŽncasare obișnuită din / ĂŽn contul curent.

Fisiere atasate





#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13857 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2019 - 01:45 PM

CONTRAVENTII cf. OG 23/2017 privind plata defalcata a TVA

Art. 18

Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii ca, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:

a) plata TVA de catre persoanele impozabile si institutiile publice prevazute la art. 3 alin. (1), in alt cont decat contul de TVA al furnizorului/prestatorului prevazut la art. 2 alin. (1) si (2), daca nu se corecteaza plata eronata prin plata TVA in contul de TVA al furnizorului/prestatorului in termen de 7 zile lucratoare de la data efectuarii platii eronate, fara a depasi 30 de zile lucratoare de la data platii eronate;
b) plata TVA de catre persoanele impozabile si institutiile publice prevazute la art. 3 alin. (1), in alt cont decat contul de TVA al furnizorului/prestatorului prevazut la art. 2 alin. (1) si (2), daca nu se corecteaza plata eronata prin plata TVA in contul de TVA al furnizorului/prestatorului in termen de 30 de zile lucratoare de la data efectuarii platii eronate;

Art. 19

a) contraventiile prevazute la art. 18 lit. a) si b), cu o penalitate de 0,06% pe zi din suma platita eronat incepand cu ziua efectuarii platii eronate pana la data corectarii acesteia prin plata in contul de TVA al furnizorului/prestatorului sau prin prezentarea dovezii efectuate de catre furnizor a transferului sumei in contul de TVA in situatia prevazuta la art. 15 alin. (1) lit. b.




#11 cosmin75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 May 2019 - 01:50 PM

IN CAZUL PREZENTAT DE MINE, PRIN CONTURILE FIRMEI CE APLICA SPLIT TVA NU TRECE NICI UN LEU, PRIN GIRARE BANII II INCASEAZA UN FURNIZOR AL MEU (CATRE CARE EU AM O DATORIE) . CEEA CE ATI PREZENTAT E VALABIL PENTRU ORDINELE DE PLATA.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13857 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2019 - 02:50 PM

Nu era neaparat pt tine, ci un material de interes privind Split TVA. Nu avea niciun rost sa deschid alt topic.

Ref. la pbl. ta, eu cred ca se aplica procedura pe care am mentionat-o initial - cea referitoare la BO si CEC.

Te rog sa nu mai scrii cu majuscule, in limbaj de net inseamna ca tipi la noi ... :sad:

Extras regulament forum Conta.ro : "Nu postati mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline."






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL