Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura emisa de catre o PF simpla ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura emisa de catre o PF simpla ?

3 replies to this topic

#1 marco2358

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 January 2019 - 06:19 PM

unde scrie va rog ca PF nu au voie sa emita facturi ? eu nu am gasit nicaieri. am mai intrebat si prin alte parti: toti spun ca nu au voie dar as dori baza legala. nimeni nu mi-a dat-o. exista persoane fizice platitoare de tva (cu cod de inregistrare fiscala) care sunt obligate potrivit codului fiscal sa emita facturi.si totusi nu sunt decat persoane fizice si atat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14154 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2019 - 02:15 PM

Poate emite facturi orice persoana impozabila inregistrata la Fisc pt activitatea pe care vrea sa o factureaze si pt care va primi un cod de identificare fiscala. Cum PF simple nu sunt inreg. la Fisc pt impunerea unor activitati economice desfasurate in mod privat/ independent (ca sa le desfasoare ar trebui sa se inreg.), rezulta ca nu pot trece pe factura elementele obligatorii cf art. 319 din CF, ca de ex.
  • denumirea/numele, adresa și codul de înregistrare în scopuri de TVA sau, după caz, codul de identificare fiscală ale persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile;
Deci, daca nu ai (si implicit nu poti trece in factura) toate elementele obligatorii cerute de Codul fiscal cf activitatii desfasurate si vectorului fiscal cu care esti inreg. la organul fiscal, atunci nu ai cum sa emiti o factura in mod legal, dupa parerea mea, si asta e logica problemei pe care ai ridicat-o. Nu scrie nicaieri explicit in legislatie ca o PF simpla nu poate emite factura, insa este implicit/ rezulta cu evidenta ca nu o poate face din cauza ca nu indeplineste conditiile obligatorii de emitere.

Daca o persoana fizica este platitoare de TVA inseamna ca figureaza astfel in evidentele Fiscului, deci are cod de inregistrare in scopuri de TVA si cod de identificare fiscala, In acest caz eu cred ca poate emite facturi pt acea activitate pt care s-a autorizat la organul fiscal, asa ca acea persoana fizica nu mai este chiar "simpla" dpv fiscal !

Poti cere un punct de vedere si direct la ANAF, asistenta contribuabil, aici : https://www.anaf.ro/...QLsh0VAehpyH4!/




#3 marco2358

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 January 2019 - 08:07 AM

Multumesc pentru raspunsul dv. documentat, concis si la obiect! Este si opinia mea.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14154 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2019 - 03:10 PM

Cu drag si alta data ! :smile:





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL