Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 100 - topic 2019 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 100 - topic 2019

an fiscal modificat
18 replies to this topic

#1 Almah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 January 2019 - 05:55 PM

Buna ziua

Am o problema nu pot sa descarc formularul declaratia 100 de pe www.anaf.ro daca poate cineva sa ma ajute .Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2019 - 02:21 PM

Accesul la site-ul ANAF (si MFP) se face mai bine cu browser-ul Internet Explorer (in loc de Google Chrome sau altele). Declaratiile se descarca mult mai bine, ti-o spun din proprie experienta. Eu chiar nu pot descarca decl. cu altceva decat cu IE. Incearca ... :smile:




#3 Almah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 18 January 2019 - 05:35 PM

Multumesc

Am incercat dar nu-mi descarca. Mesajul care imi apare este:

Please wait... If this message is not eventually replaced by the proper contents of the document, your PDF viewer may not be able to display this type of document. You can upgrade to the latest version of Adobe Reader for Windows®, Mac, or Linux® by visiting http://www.adobe.com...eader_download. For more assistance with Adobe Reader visit http://www.adobe.com/go/acrreader. Windows is either a registered trademark or a trademark of Microsoft Corporation in the United States and/or other countries. Mac is a trademark of Apple Inc., registered in the United States and other countries. Linux is the registered trademark of Linus Torvalds in the U.S. and other countries.



#4 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 19 January 2019 - 07:58 AM

@Almah: Chiar daca nu-ti apare declaratia in browser, asta nu inseamna ca fisierul nu exista. Inseamna doar ca browserul nu poate incarca formatul acela de fisier ca sa-l vizualizezi in browser, atata tot.

Da "download" pur si simplu, va merge, pentru ca tu descarci fisierul direct de pe server, nu trebuie sa-l si vizualizezi in browser.

Trebuie doar sa il deschizi cu Adobe (sau ce alt program ai) de unde l-ai salvat.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 19 January 2019 - 07:58 AM




#5 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 January 2019 - 12:58 PM

Vezi postareaAlmah, la 15 January 2019 - 05:55 PM, a spus:

Buna ziua

Am o problema nu pot sa descarc formularul declaratia 100 de pe www.anaf.ro daca poate cineva sa ma ajute .Multumesc

Salveaza atasamentul pe disk si deschide cu adobe.

Fisiere atasate





#6 Almah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 20 January 2019 - 04:34 PM

Multumesc din suflet :biggrin:



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2019 - 04:52 PM

Sa intelegem ca a mers cu una dintre variante, nu-i asa ? :biggrin: Cu care dintre ele - ca sa stie si ceilalti colegi interesati ?



#8 Alex St

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 February 2019 - 10:22 PM

Buna seara,
As dori sa ma ajutati cu un sfat, eu curand voi pleca din țara dar inca nu am dat drumul activitații in firma, am tot depus declaratia 100 pe 0, va rog sa ma sfatuiți daca am vreo posibilitate de a nu fi nevoit sa depun declaratia 100 odata la 3-4 luni si nici de a inchide firma.. ce as putea face? Cat timp sunt plecat? Aproximativ 1 an jumate voi fi plecat dar nu as vrea sa renunț de tot la firma..

Aceasta postare a fost editata de Alex St: 08 February 2019 - 10:23 PM




#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2019 - 04:07 PM

Solutia este regimul derogatoriu de depunere a declaratiilor, cf. procedurii aprobate prin OPANAF 889/2016. Depunerea declaraţiilor fiscale cf. unui regim de declarare derogatoriu poate fi aprobată pentru perioade mai mari de 12 luni, dar nu mai mult de trei ani consecutivi.
Obligatoriu trebuie sa intri în inactivitate temporară / sa suspenzi activitatea firmei, înscrisă în Registrul Comerțului si anunțată organului fiscal de care apartii cu firma. Durata inactivității nu poate depăși trei ani.

Pe perioada supusă regimului derogatoriu se menține obligativitatea întocmirii situațiilor financiare anuale și a raportărilor contabile, în conformitate cu prevederile Legii contabilității, INSA tu nu o sa ai de depus nici raportari contabile si nici situatii financiare anuale fiindca nu (o sa) ai activitate deloc de la infiintare, asa ca vei depune numai o decl. de inactivitate pana la sfarsitul lunii februarie 2019 pt anul 2018 .... apoi pana la sf. lui febr. 2020 pt anul 2019 .... si tot asa.
Pt o declaratie de inactivitate trebuie sa apelezi la un contabil care nu cred ca iti va lua mai mult de 50 lei. In clipa asta nu stiu sigur daca se poate depune si online, dar pt a o depune TU online iti trebuie semnatura electronica si asta te costa vreo 200 lei/an, asa ca tot cu un contabil iesi mai ieftin.

In cererea pe care o vei depune la Fisc pt regimul derogatoriu trebuie sa declari pe proprie raspundere ca indeplinesti urmatoarele 3 conditii din cele vreo 7-8 cate sunt toate (pe care, de altfel, le si indeplinesti) :
  • nu desfăşori niciun fel de activitate;
  • nu obţii venituri din exploatare, venituri financiare, venituri extraordinare şi/sau alte elemente similare veniturilor;
  • nu dispui de personal angajat şi să nu plătesti venituri cu regim de reţinere la sursă a impozitului;
Pasii de urmat :
1. declararea inactivitatii la ONRC
2. cerere la administratia financiara de care apartii cu firma, pt aprobarea regimului derogatoriu de depunere a decl. fiscale.

Bafta ! :smile:



#10 elennam1985

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 February 2019 - 03:06 AM

Buna seara,

Compania noastra a avut anul fiscal modificat iar din 2019 am revenit la an calendaristic. Conform codului fiscal anul 2018 a cuprins perioada Sept 2017 - Dec 2018 (in mod normal s-ar fi terminat in August). Am depus declaratia 100 pt sept -nov 2018. Pt decembrie 2018 mai trebuia depusa 100 sau se regulatizeaza prin 101 in Martie.

Multumesc frumos,
Elena



#11 genegene

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 February 2019 - 09:45 AM

Buna. ma puteti ajuta cu un model de declaratie de ianctivitate ? SAU ce numar are fomularul ?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2019 - 01:12 PM

da, iti dam, dar trebuie sa ai putina rabdare fiindca nu se poate accesa portalul ANAF : http://mentenanta.anaf.ro/
In prezent, portalul ANAF generează erori de accesare, deoarece resursele TIC disponibile sunt suprasolicitate.

Se identifică soluții de utilizare optimă a tuturor resurselor.

Ne cerem scuze pentru eventualele inconveniente! Vă mulțumim pentru înțelegere!



#13 Alex St

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 09 June 2019 - 06:30 PM

Buna ziua,

Tin sa precizez ca declaratia este completata pe 0 pentru ca nu am activitate deloc pe firma,
M-am lovit recent de o problema, sunt plecat din tara de 2 luni, as dori sa depun declaratia 100 de aici, problema este ca nu am semnatura digitala si nici nu pot trimite declaratia prin email tatalui meu completata gata, pentru ca nu ar fi semnata de mine.. ce pot face? care imi sunt posibilitatile pentru a depune declaratia fiind plecat din tara? va rog sa ma ajutati cu un sfat..



#14 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 June 2019 - 10:18 PM

Este vorba de o firma(SRL) sau de o asociatie (ONG)?
Declaratia100 se depune doar online de pe la inceputul lui 2018. Este adevarat ca la unele administratii se mai primeste si la ghiseu sau prin posta, dar nu este ceva sigur.
Recomandarea mea este, sa luati legatura cu un contabil si din tara in care sunteti plecat sa ii faceti o procura notariala (in functie de tara in care sunteti, puteti gasi si notari care sa va faca procura direct in limba romana) sau sa faceti procura la consulat si sa o expediati catre contabil (posta/ curier).

Sau ii puteti trimite declaratia (pdf) prin email tatalui dvs sa incerce sa i depuna el fie la ghiseu, fie prin posta. Va semna el in locul dvs, nu este asta o problema.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2019 - 11:53 AM

Oricum tatal tau nu-ti poate depune nicio declaratie online daca el insusi nu are semnatura digitala + imputernicire notariala din partea ta din care sa rezulte dreptul tatalui tau (adica a titularului certificatului calificat) de a-ti semna declaratiile fiscale (imputernicirea este obligatorie pt ca certificatul digital calificat este personal si netransmisibil, adica nu poate sa ti-l imprumute, nu-l poti folosi si tu).
Poate, in schimb, sa-ti depuna declaratia la ghiseu asa cum ti s-a spus in mesajul anterior, gasind intelegerea necesara mai ales ca ea este pe zero. Nu stiu daca mai merge depusa prin posta, dar nu exclud, probabil @John2008 are dreptate. :smile:
Daca optezi pt var prin posta, neaparat sa trimiti plicul cu confirmare de primire si cu declaratie inventar (in care scrii ce contine plicul), altfel nu vei putea dovedi ca inauntru a fost D100 si nu o coala alba, de ex. Adm. Financiare cer aceasta decl. inventar ca dovada si au dreptate, personal am asistat la o asemenea situatie la AF Sector 3, acum cativa ani, contribuabilul nu a putut dovedi ca in plicul trimis a fost decl. pe care o invoca si a luat amenda pt nedepunerea ei.



#16 Alex St

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 June 2019 - 11:51 PM

Vezi postareaJohn2008, la 09 June 2019 - 10:18 PM, a spus:

Sau ii puteti trimite declaratia (pdf) prin email tatalui dvs sa incerce sa i depuna el fie la ghiseu, fie prin posta. Va semna el in locul dvs, nu este asta o problema.

Este vorba de SRL, poate semna declaratia 100 tatal meu in locul meu ?



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2019 - 01:05 PM

Daca vrei sa fii f riguros si sa stai absolut linistit, fa-o, listeaz-o si semneaz-o tu, apoi trimite-o tatalui tau in plic, cu posta internationala, el facand doar oficiul de a o duce la Adm. Fin. E timp destul pana in iulie pe 25. Cand merge sa o depuna, poate lua si plicul cu el, in caz ca apar comentarii acolo (ceea ce nu cred). Nu trebuie stampilata, cf OUG 49/2017 s-a eliminat obligatia asta chiar daca documentul este catre o institutie publica.
Asta-i cea mai corecta metoda si va trece chiar si de detectorul de minciuni. :biggrin2: Glumesc, desigur, dar e adevarat !

EXTRAS OUG 49/2017 :
1. Alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
(1) Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum și entitățile fără personalitate juridică nu au obligația de a aplica ștampila pe declarații, cereri, contracte sau orice alte documente sau înscrisuri depuse la instituțiile sau autoritățile publice ori emise sau încheiate în relația cu instituțiile sau autoritățile publice.
2. După alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (1^1), cu următorul cuprins:
(1^1) Fapta de a solicita persoanelor fizice, persoanelor juridice de drept privat, precum și entităților fără personalitate juridică aplicarea ștampilei pe declarații, cereri, contracte sau orice alte documente sau înscrisuri, săvârșită de către persoana din cadrul unei instituții sau autorități publice, constituie abatere disciplinară și atrage răspunderea disciplinară a acesteia, conform prevederilor legale.


Felicitari pt dorinta de a respecta legea intru totul ! Sincer ! :smile:



#18 Alex St

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 June 2019 - 04:55 PM

Problema este alta, eu sunt plecat din martie, tatal meu nu m-a anuntat ca a ajuns acel plic care imi dadea termen sa trimit declaratia in 15 zile de la primirea scrisorii, declaratia trebuia depusa de aproximativ 3 saptamani... dar nu am apucat.. eu nu am nevoie de declaratia aceasta din iunie, trebuie sa depun declaratia ce avea termen pana in aprilie... ok, asa am sa fac, va multumesc pentru sfaturi..



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2019 - 01:45 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL