Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cumparare de la persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cumparare de la persoana fizica

10 replies to this topic

#1 Carmen Vasilescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 July 2005 - 01:17 PM

Am si eu o intrebare, pentru ca nu ma pricep deloc: o firma poate cumpara de la o persoana fizica echipament electronic (calculatoare) si mobilier de birou si sa deduca TVA pentru aceste cheltuieli?



#2 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 18 July 2005 - 01:26 PM

TVA se deduce pe baza de factura fiscala de catre cei care sunt platitori de TVA.Tu ce meserie ai ?

xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#3 Carmen Vasilescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 July 2005 - 01:35 PM

Nu am nici o legatura cu contabilitatea, iar asta este o dilema a unui prieten, vrea sa cumpere ceva convenabil dar vanzatorul este o persoana fizica, iar el este persoana juridica si este platitor de TVA, vrea sa isi deduca TVA din acesta cumparare.



#4 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 18 July 2005 - 01:54 PM

Nu are cum sa isi deduca TVA-ul cand cumpara de la o persoana fizica.
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#5 Carmen Vasilescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 July 2005 - 02:00 PM

ok, dar cheltuiala cum o scade, cu ce document intre el si persoana fizica respectiva?



#6 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 18 July 2005 - 02:05 PM

Contract de vanzare cumparare pentru cheltuiala, iar pentru plati catre persoana fizica dispozitii de plata din casierie.
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#7 Carmen Vasilescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 July 2005 - 02:47 PM

multumesc mult



#8 crispai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 20 March 2006 - 03:23 PM

Contractul de vanzare cumparare trebuie legalizat la notar?
De asmenea as vrea sa fac un contract de comodat sa pot folosi masina personala pentru firma, acesta trebuie legalizat la notar?

Multumesc.



#9 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 20 March 2006 - 08:39 PM

Pt a putea deduce toate cheltuielile(benzina,reparatii,intretinere)contractul de comodat tr legalizat la notariat.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#10 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 25 April 2006 - 03:21 PM

O.Dinu a spus:

Pt a putea deduce toate cheltuielile(benzina,reparatii,intretinere)contractul de comodat tr legalizat la notariat.

Am un prieten avocat. La birou de avocat de poate legaliza?

El mi-a spus că da.



#11 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 27 April 2006 - 11:22 AM

Poti legaliza si la un avocat. Dar el va fi doar un intermediar, pt ca si el la randul lui se va adresa la un notar. Doar notarii legalizeaza acte. Asa ca vezi citi bani doresti sa cheltuiesti.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL