Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 205 - topic 2019 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 205 - topic 2019


9 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2019 - 03:55 PM

205 Declarație informativă privind impozitul reținut la sursă, veniturile din jocuri de noroc și câștigurile/pierderile din investiții, pe beneficiari de venit (OPANAF 48/2019). Formular. Acest formular este inclus în această pagină doar pentru informare, și nu pentru utilizare, deoarece el se completează electronic. Declarația se completează și se depune de către plătitorii de venituri care au obligația calculării, reținerii și virării impozitului pe veniturile cu regim de reținere la sursă a impozitului, pentru venituri din: dividende, dobânzi, lichidarea unei persoane juridice, pensii, premii, jocuri de noroc, alte surse. Declarația se depune și de intermediarii/societățile de administrare a investițiilor/societățile de investiții autoadministrate pentru câștigurile/pierderile din transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum și din transferul aurului financiar, definit potrivit legii, cu excepția veniturilor neimpozabile. Declarația se depune prin mijloace electronice de transmitere la distanță, prin utilizarea serviciului de depunere declarații on-line, existent pe portalul e-guvernare.ro. Program. Durată de completare: 9 minute. Motivul colectării informației: Informațiile colectate sunt necesare administrării impozitului pe venit și a contribuțiilor sociale, pe baza informațiilor declarate de plătitorii de venit.



#2 2016Konta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 28 January 2019 - 11:22 AM

Pentru un contract de drepturi de autor incheiat cu o pf in feb.2018 declarat in D100, firma ar trebui sa depuna D205 pt an 2018??
Mentionez ca impozitul s-a declarat in D100 si s-a platit in martie 2018, pana in 22.03.2018 cand s-a modificat declararea prin D112.

Actualul formular din 22.01.2019 nu prevede venituri si categoria venituri din drepturi de autor...




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2019 - 01:21 PM

Ai dreptate, formularul nou nu prevede si veniturile din drepturi de autor, deci nu le vom declara acolo.
Cf. instructiunilor de completare, D205 se depune pana la data de 31 ian. 2019 pt următoarele tipuri de venituri:
a) venituri din dividende;
b) venituri din dobânzi;
c) venituri din lichidarea unei persoane juridice;
d) venituri din pensii;
e) venituri din premii;
f) venituri din jocuri de noroc;
g) venituri din alte surse.

2. Declarația se depune și de intermediarii/societățile de administrare a investițiilor/societățile de investiții autoadministrate pentru câștigurile/pierderile din transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum și din transferul aurului financiar, definit potrivit legii, cu excepția veniturilor neimpozabile, potrivit Legii nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.

3. În cazul în care, în cursul anului, la nivelul aceluiași plătitor, au fost efectuate plăți privind mai multe tipuri de venituri, se completează un singur formular.

4. Pentru fiecare tip de venit plătit se generează, în același formular, câte un tabel, înscriindu-se datele corespunzătoare pe beneficiari de venit, aferente anului de raportare.



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 28 January 2019 - 04:37 PM

Eu cred că nu se declară în D205 pentru că acele venituri,
adică DA obținute în ianuarie-februarie-martie 2018,
(având în vedere totala imbecilitate a guvernului de atunci și de acum),
au avut un alt regim, erau în sarcina beneficiarului de venit (cel care a încasat banii de DA) și care era obligat să depună declarația unica pentru aceste venituri.



#5 2016Konta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 30 January 2019 - 11:19 AM

Eu am cazul in care impozitul e final, 10% stabilit in contract.
Din instructiunile de completare se intelege ca nu ar trebui sa depuna declaratia unica nici persoana fizica...iar din instructiunile D205 se deduce ca nici firma nu ar trebui, pentru ca nu sunt prinse aceste tipuri de venituri!!

Totul e neclar...si maine e scadenta de depunere!!!


ORDIN Nr. 49/2019 din 11 ianuarie 2019
ANEXA 2
INSTRUCȚIUNI de completare a formularului "Declarație unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice"

4. Completarea subsecțiunii în cazul contribuabililor care au realizat venituri din drepturi de proprietate intelectuală

4.1. Subsecțiunea se completează de contribuabilii care, în anul de raportare, au realizat, în mod
individual și/sau într-o formă de asociere, venituri din valorificarea sub orice formă a drepturilor de proprietate intelectuală pentru care venitul net se determină pe baza cotelor forfetare de cheltuieli sau în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, cu excepția contribuabililor pentru care impozitul a fost reținut la sursă de plătitorul de venit.
4.2. Pentru veniturile realizate în perioada 1 ianuarie - 22 martie 2018 inclusiv, contribuabilii au obligația efectuării calculului venitului net aferent anului 2018, stabilit pe baza cotei forfetare de cheltuieli sau în sistem real, a determinării și a plății impozitului pentru veniturile aferente anului 2018, până la data de 15 martie 2019 inclusiv.
Plățile anticipate reținute la sursă pentru drepturile de proprietate intelectuală vor fi luate în calcul la stabilirea impozitului anual de plată pentru anul 2018.
4.3. Nu au obligația completării subsecțiunii persoanele fizice pentru care impozitul reținut de plătitorii de venituri este final.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2019 - 01:57 PM

Suna la asistenta contribuabil MFP : 0314.039160 ! Repejor, ca au program doar pana pe la ora 16.



#7 2016Konta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 30 January 2019 - 03:38 PM

Am sunat...si raspunsul a la Anaf: :blink:
''daca nu aveti unde sa treceti veniturile astea, nu depuneti''



#8 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 30 January 2019 - 05:18 PM

Bravo, oamenii ăia nu se încurcă, ei au de luat salarii, frate!



#9 2016Konta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 31 January 2019 - 10:58 AM

Exact!
Anaf BV a emis un articol in 09.01.19 in care scria clar ca ar trebui depusa D205 in cazul asta, dar dupa aparitia formularului 205 pe site-ul anaf in 22.01.19 au retras articolul pe motiv ca...nu mai e de actualitate :sad:



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2019 - 11:05 AM

Il postasem si eu, aici : http://www.conta.ro/...5-pt-anul-2018/
L-am dat si pt newsletter ... :sad: , dar link-ul ANAF functioneaza inca, materialul poate fi citit . ... E adevarat ca in lista lor de materiale nu mai apare si cel despre D205.
Oameni buni, il fac si eu invizibil in forum, ca nu mai deruteze lumea !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL