Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nota cont.extornare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nota cont.extornare

5 replies to this topic

#1 geanina drehuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 18 July 2005 - 02:21 PM

va rog sa ma lamuriti: tin contabilitatea la o micro.iat vanzatorul a batut in casa 10.000 ron (100.000.000 lei) ce-i absurd intr-o zi avand un stoc de marfa de doar 40 mil lei ;cei de la finante mi-a spus sa fac o nota contabila de extornare cum sa fac aceasta operatiune? multumesc mult suntetei cei mai buni
geanina drehuta



#2 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2005 - 03:20 PM

Nu cunos termenul, doar procedura.
Se intocmeste un proces verbal in care se specifica cauza gerselii, se ataseaza copie a bonului gresit eventual si a celui corect.
Procesu verbal se semneaza de casier, contabil si adninistrator si se depune la Directia Finantelor in dublu exemplar.
Dupa inregistrarea la Dir.Fin.o copie la registrul de casa pentru justificarea dif.intre soldul de casa si inchiderea de zi.

radu_o



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 July 2005 - 08:43 PM

cred ca nu aici trebuia pusa intrebarea :lol:



#4 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2005 - 10:20 PM

geanina drehuta a spus:

...cei de la finante mi-a spus sa fac o nota contabila  de extornare cum sa fac aceasta operatiune? ...
:shock: N-am mai auzit pana acum de asa ceva :shock:
Si eu cu parerea ...



#5 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 18 July 2005 - 10:29 PM

Or fi vrut sa spuna exorcizare ,fiind cu gandul la ,,evenimentul'' de la manastire...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#6 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 18 July 2005 - 10:43 PM

Treburile nu sint asa de simple cum vor sa lase ei impresia.
Cum sa stornezi o suma dintr-un Z fiscal care atesta suma incasata din ziua reaspectiva?
Mai bine recunosc ca am gresit, scriu un proces verbal (sau o declaratie) in care detaliez cum s-a produs gresela, nr bon fiscal eronat, suma eronata, suma corecta.
Ma prezint la biroul care se ocupa de fiscalizari care imi vizeaza PV si in baza caruia eu pot sa inregistrez suma corecta in REG casa.
Inca ceva mie mi-au solicitat copie dupa NIR si factura de achizitie a produselor tastate pe bonul eronat.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL