Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata online produse uz personal cu cardul de firmă - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata online produse uz personal cu cardul de firmă

plata online nedeductibile card
1 reply to this topic

#1 IDArh

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 January 2019 - 11:24 PM

Bună ziua,

Pentru plata unor produse de uz personal comandate online s-a folosit cardul de firmă în loc de cardul personal.
Cum se procedează în această situație în contabilitatea firmei?
Cel care a realizat plata are calitatea de salariat și totodată de administrator.
Se pot consideră cheltuieli nedeductibile?
Cum trebuie să le încadreze contabilitatea?

Mulțumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14021 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2019 - 12:06 PM

Se poate face decont de cheltuieli sau un scurt referat pt suma cheltuita in scop personal si apoi administratorul-salariat da banii inapoi la firma, prin caserie sau prin banca - este cea mai simpla varianta.
In contabilitate se deconteaza prin contul 461 analitic, de ex. 461 = 5121.card, iar la restituirea banilor 5311/5121 = 461.

Daca nu da banii inapoi, mai sunt 2 variante, insa ambele sunt mult mai complicate si au costuri suplimentare :
- Le poti incadra ca venituri salariale primite in natura, dar te complici mult cu impozitarea = costa in plus firma.
- De asemenea, se mai pot incadra la venituri impozabile din alte surse (venituri ale persoanei fizice), cf art. 114, alin. 2, lit h) din CF, caz in care societatea va considera venit impozabil sumele platite pentru bunurile personale ale adminstratorului si va calcula, declara si plati impozit pe venit din alte surse de 10% prin metoda sutei marite (considerand suma platita la furnizori suma neta) deoarece nu are cum sa retina la sursa impozitul.
Impozitul calculat astfel este considerat cheltuiala nedeductibila fiscal.
Suma platita merge pe contul 6588neded (are importanta doar daca esti platitoare de impozit pe profit), iar impozitul de mai sus se inreg. prin 635neded = 446. Plata impozitului 446 = 5121.







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL